"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
video ja Galerii Aastavahetus saabus Vabaduse väljakul Anne Veski, Karl-Erik Taukari, 5MIINUSE ja Tiit Kikase suure muusikalise laseretendusega (0)
31. detsember 2022
Albert Truuväärt

Linna suurim aastavahetuse pidu algas 31. detsembril kell 22 Vabaduse väljakul. Lavale astusid tuntud Eesti artistid Anne Veski, Karl-Erik Taukar Band ja ansambel 5MIINUST. 

Anname kontserdi vahetult enne uue aasta saabumist, mis on kõige kihvtim kellaaeg üldse esineda!” ütles laulja Karl-Erik Taukar. “On tähendusrikas, et see saab olema meie 2022. aasta viimane kontsert! Laseme kõlada kõikidel oma suurematel hittidel, ega hakka ses osas üldse pipardama! Kõik, mida soovitakse, mängime ära!”

Vaata galeriid (83)

Taukar ütles, et vaadates lõppevale aastale tagasi, on sellesse mahtunud palju. “Kuid ennekõike võib öelda, et on olnud ilus tööõnne aasta, ja küllap arvavad muusikalises mõttes sama kõik esinejad: sel aastal oli lõpuks võimalik oma tööd teha. Tõsi küll, teatavat ettevaatlikkust on tunda nüüd viimasel ajal, kuid soovid, mis muusikutel olid, said täituda. Oli taas peaaegu normaalne aasta, mis pärast koroona-aastaid mõjus värskendavalt,” rääkis ta.

Taukari sõnul oli maailma mastaabis see mõistagi tõsine aasta, ja eks see mõjutab meeleolu paratamatult. “Raske on pidusid pidada, kui meist vaid 2000 kilomeetri kaugusel on inimesed, kes võitlevad oma elu eest. Ka minu isapoolne pere saatis Ukrainasse sõduritele appi oma vana, aga tubli maasturi, mis nüüd loodetavasti nende vabadusvõitlusele kaasa aitab,” lausus ta.

“Enda elus õnneks selliseid proovikivisid ei olnud – isiklikus plaanis oli täitsa tore aasta. Oma väikese mätta otsast vaadates oli suurim õnnestumine, et täitus üks kauaaegne unistus: sain kätte väikelaevajuhi paberid!”

Estoni Kohver: esitame ka varasemat loomingut, mil olime märksa järsema ütlemisega

Ansambli 5MIINUST liige Kristjan Jakobson (artistinimega Estoni Kohver) ütles, et bänd pakub läbilõiget oma loomingust. “Me ei keskendu vaid oma viimaste aastate loomingule, esitame ka varasemat, mil olime otsesema ja märksa järsema ütlemisega,” ütles Jakobson. “Alustasime 2015. aastal kiiretempolise räppansamblina. Eelmise aasta lõpu plaadiga näitasime juba mõtlikumat laadi. Inimene ju kasvab ja areneb, muutub tõsisemaks ja nii mõnedki asjad ei tundu endale enam nii huvitavad.”

Suvine lugu samas oli ansamblil taas üsna kiireloomuline ja tantsuline – kas võib loota, et linnaväljakule tulijad külma kartma ei pea ja naha soojaks saavad? “Sooja saab! Suvist Ibizal tehtud lugu aga tuleb võtta pigem naljana, rohkem iseenda paroodiana,” lausus Jakobson. “Laulame uusaastaööl “Erootikapoodi”, “Aluspükse” ja “Mis sa tegid” ehk siis neid varasemaid lugusid kindlasti!”

„Üle mitme aasta saame Vabaduse väljakul nautida taas suurejoonelist kontserti, mis on viimasel kahel aastal piirangute tõttu ära jäänud. Tänavu saame pakkuda inimestele traditsioonilist pidu, mis on alati olnud väga rahvarohke, kus kõlab Eesti parimate artistide muusika ning selle koosmõjus on peopaigas suurepärane atmosfäär,” ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Linnaosa vanema sõnul saab südaööl näha esmakordselt valgusetendust, mis on loodud spetsiaalselt aastavahetuse kontserdi jaoks. „Ilutulestik tekitab nii saastet, valgus- kui ka helireostust ning ebamugavusi paljudele inimestele ja nende neljajalgsetele sõpradele. Usun, et suurejooneline valgusetendus pakub inimestele vähemalt sama palju silmailu ja emotsioone kui ilutulestik. Suurim väärtus peitub selles, et oleme säästnud loomi, inimesi ja keskkonda – just nagu 2023. aasta Euroopa rohelisele pealinnale kohane,” ütles Haukanõmm.

Enne südaööd pöördub ERRi videoülekande vahendusel uusaastatervitusega rahva poole Eesti Vabariigi president. Kohapeal tervitavad rahvast Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Suurt tähelepanu pööratakse aastavahetuspeol ka turvalisusele. Vabaduse väljak ja selle lähitänavad on sõidukitele tõkestatud, korda aitavad tagada politsei ja turvatöötajad. Peoalale ei pääse oma joogipudelite ja pürotehnikaga.

Suur aastavahetuse sündmus toob kaasa ka muudatused Kesklinna liikluskorralduses. Tutvu ühistranspordi liikumisteede muudatusega aastavahetusel: https://bit.ly/3YNUJhE

Tiit Kikas kirjutas muusika

Järgmise aasta plaanidest rääkides on kindel see, et emakeelsed laulud jäävad endiselt esiplaanile. “Anname endale aru, et oleme eestlased ja teeme muusikat eelkõige eestlastele,” rääkis Jakobson. “Elagu nad siis siin Eestis või väljaspool. Emakeeles laulda on lihtne ja hea! Sõnavara on meie keeles mahukas.”  
Südaööl asendab tavapärast ilutulestikku algav laseretendus, mis kestab ligi kümme minutit. Valgusetenduse ja selle muusika on spetsiaalselt aastavahetuse kontserdi jaoks loonud helilooja Tiit Kikas. Etendus koosneb muusikasse sünkroniseeritud liikuvatest valgustest ning laserkiirtest.

Pilt: Scanpix

“Valguskiired on asetatud ümber Vabaduse väljaku ning laserkiired on suunaga lavalt (mis asetseb Vabaduse samba kõrval – toim) Jaani kiriku poole,” rääkis Kikas. “Laval mängin ka maailmas suhteliselt haruldast instrumenti. Laserharf on seekord võimsama valgusjõuga kui kunagi varem, selleks tuuakse Eestisse spetsiaalsed laserid piiri tagant. Valgus ja laserid on kõik programmeeritud väga täpselt sünkrooni muusikaga, tänu millele tekitab tervik vägagi filmiliku tunnetuse. Tõsi on see, et lähtusingi muusikat kirjutades valguse ja laserite mängust, kujutades seda endale ette kui filmi ning loodavat muusikat kui filmimuusikat.”

Kikase sõnul on ettevalmistus olnud pikk, kuna etendus koosneb rohketest tehnilistest ja kunstilistest detailidest ning koostöös programmeerijate ja valguskunstnikega on valminud üheksaminutiline tervikteos. “Valgusetendusega alustame täpselt kell 23.57 ning ka uue aasta saabumine on programmeeritud loosse täpselt sekundi pealt sisse,” ütles Kikas. “Muusikat luues arvestasin ka sellega, et kuna publikuks on umbes 10-15 000 inimest, siis peab seal olema kindlasti igaühele midagi, ning samas ka mingi ühine ürgne ja siduv muusikakeel, mis kõnetaks ning tõstaks aastavahetuse meeleolu ka kunstiliselt veidi kõrgemasse sfääri.”
Etenduse valguskujunduse on teinud Priidu Adlas, laserid on programmeerinud Romek Sirila.

Aastavahetusel toimub Haaberstis suurejooneline kontsert 

Aastavahetusel toimub Õismäe tiigi ääres esmakordselt suurejooneline uusaastakontsert. 31. detsembril, algusega kell 23.00 esinevad Õismäe tiigi kaldal Itaalia superstaar Benassi Bros feat Dhany ning Eduard Toman. Kontsert on tasuta.

Haabersti linnaosavanem Oleg Siljanov sõnas, et sel aastal toimub Õismäe tiigi kaldal suurejooneline uusaastakontsert. „Eelmisel aastal toimus Õismäe tiigi kaldal jõululaat ning aastavahetusel korraldas linnaosavalitus ilutulestikku. Tallinn on tänavu loobunud aastavahetuse ilutulestikust. See õige otsus, sest igal aastal valmistab ilutulestik stressi loomadele ning lindudele,“ ütles linnaosavanem ning pöördus linlaste poole palvega loobuda samuti ilutulestikust ning soovitas selle asemel teha annetus mõnele loomadega tegelevale organisatsioonile.

„Ilutulestiku asemel toimub Õismäe tiigi ääres esmakordselt suurejooneline uusaastakontsert. Haabersti aastavahetuse pidu algab 31. detsembril üks tund enne südaööd. Õismäe tiigi kaldal astub lavale laulja Eduard Toman ning Itaalia superstaar Benassi Bros feat Dhany. Haabersti uusaasta kontserdil kõlavad sellised megahitid nagu Satisfaction, Every single day, Hit my heart, Make me feel illusion, Let it go, Summer part ja teised. 

Tulge ise ning võtke kaasa ka sõbrad ja tuttavad. Saadame ära vana-aasta ja tervitame koos uut 2023. aastat! Saame kokku Õismäe tiigi promenaadil kell 23.00,“ kutsus linnaosavanem kontserdile. Haabersti uusaastakontsert algab kell 23.00 Õismäe tiigi kaldal ning pidu kestab kella 01.00-ni. Kontsert on tasuta. Ilutulestikku linnaosavalitus tiigi ääres ei korralda.

Tsirkus Tammsaare pargis

Pealinna pööraseim tsirkust täis disco aastavahetuse ööl, 31. detsembril alates 23.00 Tammsaare Pargi Paviljoni kahel korrusel Cafe Opera ja maa-aluse Vatican Tallinn saalides! Öö muudab veelgi nauditavamaks šarmantne James Werts, DJ-d Möls ja Heidy Purga.

„Disco Tallinn Circus-aastavahetus Tammsaare Pargi Paviljonis“: 31.12 uksed avatakse kell 23

Kultuurikatlas võetakse uut aastat vastu tantsu ja tralliga koos nublu, NOËPi ja Funk Embassy DJ-dega.

„Aastavahetus: nublu&Noep live+Funk Embassy“: 31.12 kell 23.59

Esimese jaanuari esimestel minutitel avatakse Fotografiska uksed ja pidutsetakse loomulikult varahommikuni välja. Pidu toimub alumisel korrusel, aga erandkorras on ka ülemine korrus uue aasta esimesel varahommikul pidulistele tiksumiseks avatud kuni kella 2ni. Muusikat TIKSu-dj’delt ja sõpradelt, keda tutvustatakse jooksvalt.

„Tiks aastavahetusel Fotografiskas“ 01.01 kell 00:10

Legendaarne Pauguöö maandub Uues Laines! Peomussooni supergrupp Küttebänd lendab peale ning katsetab aastavahetusel Uue Laine võlvide võimekust. Lisaks öö läbi DJ’d puldis.

„Uue Laine Pauguöö: Küttebänd Live+DJ-d“: 31.12 kell 23:59

Selle aasta kõige seksikam ja glamuursem tantsupidu leiab aset aasta viimasel päeval kui on algamas Jänese aasta. Lisaks muusikalisele ja tantsulisele programmile, mille eestvedajaks on Kwona dünastia erapraksisest põgenenud helivõlur Dr. Mauer, on oodata atmosfääri, mis jätavad ajusoppi jäljed aastateks.

„Nye@ Playboy Mansion x Dr.Mauer“: 31.12 kell 23:59

Aastavahetusel tähistab oma 52. sünnipäeva Raul Ukareda. Sünnipäeva- ja aastalõpupeol astuvad üles koos erikülalistega koosseisud, kellega Raul viimasel ajal enim on esinenud: eksperimentaal-agraarbluusi projekt T-40, tribuutprojekt Jimi Hendrix 80 ja Emil Rutiku Blues Band. Laval kohtuvad erinevates kombinatsioonides Carlos Ukareda, Emil Rutiku, Raul Vaigla, Ülo Krigul, Reigo Ahven, Argo Toomel, Ain Kalme ja Andrus Lillepea.

„Aastalõpu-ja sünnipäevapidu: Raul Ukareda 52“: 31.12 kell 21:00

Võlumets Proto avastustehases

Proto avastustehases avatakse 20. detsembril pöörlevate kuuskede näitus, mis jääb avatuks 4. jaanuarini. Maagilises võlumetsas keerleb avastustehase programmipealiku Sireli Uusmaa sõnul laes ja põrandal 40 jõulukuuske. “Võlumetsa loomist inspireerisid meie pöörlevad karussellid,” rääkis Uusmaa. “Uuelgi väljapanekul oleme eri tasandeil pöörlevad kuused kombineerinud erisuguste karussellidega. Kuused on ehtsad ja leiutajate keskusena nuputame, kuidas nad kahe nädala jooksul keerlevana ka kenasti värsked püsiksid. Karussellidele saab istuda, oleme kõiges mõelnud kogu perele ja kõik väljapaneku mängulised installatsioonid on koos kogemiseks.”
Avastustehase leiutajate laboris kohtuvad jõulurõõm, unistused ja teadus. Ise ehitades saab selgemaks seegi, mis maailma meie ümber pöörlema paneb.
Pileti väljapaneku külastamiseks saab osta kohapealt.

30. detsembril kell 18 Jaani kirikus kammerkoori Voces Tallinn aastalõpukontsert Messias. Piletid Piletilevist. Aastalõpp raekojas toob 31. detsembril kell 15 ja kell 17 kuulajate ette Triin Ruubeli viiulil, Kaija Lukase vioolal, Theodor Sinki tšellol, Siret Lusti kontrabassil ja Sten Heinoja klaveril. Piletid Piletilevist ja pool tundi enne algust kohapeal.

Kaisuloomadest kuusk lastele

Erilisi kuuski saab pühade ajal imetleda üle linna. Raekoja platsi keskse jõulukuuse kõrval tasub üles otsida soojades kuldsetes toonides, Hollandi floristi Peter Boeijkensi ehitud viguriga jõulukuusk Rotermanni kvartalis. Samuti Noblessneri peaväljaku suurte punaste jõulukuulidega ehitud kuusk, mille kaunistasid sistustusbrändi Shishi disainerid. Lennusadama jõulukuused on Shishi meistrid kavandanud meremaailma jaoks. 
Eesti suurimat, põhjamaiselt lihtsat rookuuske saab vaadata Tallinna turismiinfokeskuses (Niguliste 2).  Vahvaid jõulukuuski leiab mitmest muuseumistki. Näiteks lastemuuseumi Miiamilla pehme kuusepuu on valminud kaisuloomadest, mille seas leidub karusid, jäneseid, hobuseid, koeri, kasse ja isegi üks roheline konn. Vabaõhumuuseumi jõulukülas on igal majapidamisel omanäoline eri ajastute stiilis kaunistatud puu. Köstriaseme talus on tõmmatud kuusk lakke, Härjapea talu aga ehib 1930. aastate stiilis jõulukaunistustega puud.
Paksu Margareeta suurtükitorni kaunistab mereteemaline jõulupuu, mille ehete hulgast leiab nii laevu kui ka klaasujukeid. Kalamaja muuseumi kasvuhoones võib jõulupuult leida mitmesuguseid köögitarvikuid, sest kaunistused said inspiratsiooni Kalamaja köögis toimunud ühistest kokkamisüritusest “Kalamaja maitsed”. Loodusmuuseumi hoovis aga saab näha looduslike ehetega kaunistatud jõulupuud.
Linnaelumuuseumi kaupmehemajas on tänavu koguni kolm jõulupuud, kõige traditsioonilisem kohe muuseumi sissepääsul esimesel korrusel. Majast leiab ka ainult täiskasvanutele mõeldud jõulupuu, mille ehted on valminud töötubades näituse “Kõlvatu Tallinn” laadis. Fotomuuseumi jõulukuusk on inspireeritud sajandivanusest interjöörifotost ja tänapäeva leedtehnoloogiast. Toredaid jõulukuuski saab näha ka Neitsitornis jm.

Muinasjutud vanalinnas

Samuti tasub vanalinnast otsida valgus- ja heliinstallatsioonide abil ellu äratatud armastatud muinasjutte, mis vanalinna hoove ja tänavaid kaunistavad. “8. jaanuarini on veel kord põhjust tulla vanalinna ja hakata mängima otsimismängu,” rääkis Kesklinna vanem Monika Haukanõmm. “Meie nimetame seda Muinasjutuhoovideks. Tasub piiluda eri hoovi-
soppidesse ja varjulistesse paikadesse, kust võib eest leida mõne vahva loo, kuulda vanade uste krägisemist, salapäraseid sosinaid või hoopis lummavaid helisid. Kui tekib uudishimu, tasub võtta vanalinna kaart, kuhu muinasjutuhoovid peale kantud. Soovitan seda teha õhtustel aegadel koos perega, kui juba valgusmängu tuled säramas. Selliseid muinasjutuhoove võib sel aastal vanalinnast leida tervelt kaheksa! Muinasjutuhoovid selle pärast, et iga hoov räägib oma loo, oma muinasjutu.”
Sõpruse kino ees näiteks leiab Tuhkatriinu tõlla, kuhu saab ka printsessi kombel sisse istuda. Muinasjutulise ehise on saanud veel Hopneri maja hoov, Prantsuse instituudi hoov, Katariina kiriku hoov, Raekoja tänav, Rohelise turu park Pikal tänaval ning Saiakangi tänav.
Samuti tasub vanalinnast üles otsida ligi 40 jõulusõime.Näitus jääb avatuks küünlapäevani ehk 2. veebruarini.

Lase rakette ohutult või loobu paugutamisest hoopis!

• Linn soovitab tänavu ilutulestiku vahele jätta. Kui otsustad siiski rakette lasta, osta neid vaid vastavat luba omavalt edasimüüjalt, mitte suvaliselt isikult turult, tänavalt või internetist.
• Pürotehnilisel tootel peab olema CE-märgistus ja kasutusjuhend, lisaks peab pakend olema väliste vigastusteta. Kui pärast ilutulestiku soetamist jääb silma, et tootel on mõlgid või näiteks veekahjustused, siis tuleb see ostupunkti tagastada.
• Enamik pürotehnilisi tooteid on mõeldud kasutamiseks vaid täisealistele – vanusepiirang on märgitud iga toote pakendil. Mitte mingil juhul ei tohi pürotehnikat ise ümber ehitada.
• Paugutamiseks tuleb valida sobiv ja ohutu koht, kaugel hoonetest ja sõidukitest, ning aeg. Toesta pürotehnikat näiteks lume või liivaga, et toote süütamisel tekkinud reaktsioonide jõud ei paiskaks raketti kummuli. Ilutulestikule tule andmiseks piisab ühest inimesest. Jälgi, et teised seltsilised oleksid sel hetkel võimalikult kaugel, ära kummardu toote kohale ning tagane kohe, kui oled selle süüdanud. Kui pürotehnika pärast süütamist ei rakendu, tuleb enne sellele lähenemist oodata vähemalt 15 minutit. Enne kasutatud toote prügikasti viskamist tuleb veenduda, et rakett on täielikult kustunud ja jahtunud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.