"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
SAABUV AASTA TALLINNAS Valmib suurejooneline teatrikompleks, algab filmilinnaku ehitus, tulevad rahvusvahelised festivalid, uued bussipeatused ja rohealad (0)
03. jaanuar 2023
Linnateatri uue kompleksi ehitustööd kestavad kuni tuleva aasta detsembrini Albert Truuväärt

Vaatamata kriitilistele aegadele valmivad Tallinnas uuel aastal linnateatri suurejoonelised hooned, samuti kaasamiskeskus. Rajatakse lilleniidud ja toidusalud, ehitatakse filmilinnakut, puhastatakse Läänemerd, korraldatakse rahvusvahelisi festivale ja jätakatakse ka haridusasutuste ning teiste linlastele oluliste hoonete uuendamiega.

Tuleva aasta jooksul valmib suurejooneline teatrikompleks. Linnateatri uue maja arendusprojekti käigus ehitatakse välja Laia ja Aida tänava vaheline kvartal koos Põrgulava laiendusega, millega saab ühtlasi korda oluline osa vanalinnast. Teatrile valmib kaks uut hoonet ja rekonstrueeritakse ka olemasolevad, nii et kahest sisehoovist moodustub terviklik kompleks. Uute saalide peasissepääsud tulevad Laia tänava ja Aida tänava nurgale. Nii saavad teatri külastajad võimaluse läbida ajaloolist hoonestust, mis taastatakse võimalikult suures mahus. Ehitustööd kestavad kuni tuleva aasta detsembrini ning sisustuse ja tehnika paigaldustööd jätkuvad 2024. aasta esimeses pooles.

Filmisõprade rõõmuks hakatakse Eesti linateoste arendamiseks mõeldud linnakut ehitama plaanitust oluliselt varem. Veel käesoleva aasta alguses võis oodata, et ehitustööd algavad kuni viieteistkümne aasta pärast. Tänaseks on jõutud aga selleni, et esimese stuudio ehitamine läheb lahti juba saabuva aasta suvel. See peaks valmima 2024. aastaks.

Ka kultuurisündmuste toetusmahud kasvavad. Järgmisel aastal toetatakse erinevaid kultuurivaldkondasid ligikaudu 790 000 euroga. Ühtlasi proovitakse edendada kultuurisündmuste kättesaadavust ka nendes linnaosades, mis käidavamatest keskusealadest kaugemale jäävad.

Loodus ja inimesed esikohale

Seoses loetud päevade pärast üle antava rohepealinnatiitliga on oodata ka mitmesuguseid uuendusi meid ümbritseva linnakeskkonna väljanägemises. Kavas on taskuparkide välimuse uuendamine ja uute paigutamine linnaruumi. Raekoja platsile tekitatakse jällegi ajutine suvine haljastus. See aitaks toime tulla kliima soojenemisega ja pakuks varju kuumuse eest, millega viimastel aastatel juba silmitsi on seistud.

Teede ja parkide servale plaanitakse aga lilleniitusid, mis oleksid heaks elupaigaks putukatele, lindudele ja pisiloomadele. Selleks jäetakse neis paigus ka taimed niitmata. Samuti on kavas viljapuudest toidusalud magalarajoonidesse, palavate ilmade ajal varju andvate puude istutamine jalutajate ja ratturite teede äärde ja palju muud. Pronksi tänava rekonstrueerimise lõppedes tulevad sinna ka uued bussipeatused. Peagi tehakse algust ka Vanasadama trammiliini ehitustöödega.

Alustatud on ka Pääsküla raba kaitsekorralduskava välja töötamist, mille käigus toimuvad raba veerežiimi taastamiseks ette nähtud talgud. Lisaks on loomisel Astangu-Mäeküla kaitseala. Rohelise pealinna aastal teadvustatakse ka linnakodanike ja huvirühmade kaasamise vajadust, seetõttu avatakse Kaarli puiesteel spetsiaalne kaasamiskeskus. Seal tutvustatakse inimestele planeeringuid ja arendusi, korraldatakse arutelusid, kaasamisüritusi ja muud sellist.

Tallinna spordihall saab uude kuude

Jätkatakse ka toimetulekuraskustes inimestele tugiteenuste pakkumist ja nende arendamist. Lisaks kasvab Tallinnas lasteaedade toidukulu katmise piirmäär 50 protsenti ning õpilaste koolilõuna maksumus tõuseb seniselt 1,56 eurolt 1,80 eurole päevas. Nii põhikooli- kui ka gümnaasiumiõpilastele on koolilõuna Tallinnas jätkuvalt tasuta. Laste toidukulude katmise täiendavad vahendid 3,14 miljoni euro suuruses summas on linna 2023. aasta eelarves ka ette nähtud.

Kindlasti kavatsetakse jätkata linlastele tasuta ühistranspordi pakkumist, tagamaks kõigile vabad võimalused ringi liigelda. Samuti Ukraina põgenike igakülgset abistamist.

Plaanis on senisest enam tegeleda ka liiklusohutuse küsimustega. See eeldab piirkiiruste üle vaatamist tihedama asustusega piirkondades, samuti jalakäijate ja jalgratturite liikumisteekondade turvalisemaks muutmist. Lisaks tahetakse ühistranspordi arendamisega vähendada autostumist, et väheneks õhu- ja mürasaaste. Keskkonnasõbralikkuse parandamiseks annab linn 4,5 miljonit eurot, millele lisandub 6 miljonit jalakäijate ja ratturite liikluse heaks.

Spordipealinna tiitli tulekuga kaasneb ka kõikvõimalike spordihoonete renoveerimine ja palju spordiüritusi. Uuel aastal avab oma uksed seni akuutses seisukorras viibinud Tallinna spordihall Herne tänaval, mille põhjalikku renoveerimiskuuri hetkel lõpetatakse. Saabuval aastal tuleb uuendamisele ka Kadrioru staadioni valgustus. Kindlasti jätkatakse ka Tallinna koolide ja lasteaedade renoveerimise ning uuendamisega.

Rahvusvahelised festivalid ja läänemere puhastusoperatsioon

Rohepealinna tiitli kaudu jõuab Tallinnasse ka rahvusvaheliselt oluline rohetehnoloogiate sündmus “Cleantech Europe”. Tegemist on tehnoloogiavaldkonna tippüritusega, mida paljud riigid „endale“ ihaldavad.

Kuna Tallinn on tuntud targa ja nutika linnana, siis soovitakse rohepealinna tiitliaastal kutsuda meile ka erinevaid innovatsioonilembeseid ettevõtteid. Neile pakutakse võimalust testida Tallinna linnaruumis oma lahendusi. Projekti koondnimi ongi „Test it in Tallinn“. Tehnoloogiavaldkonna arendamisele keskendub ka ambitsioonika nimega Tallinnovation, mis on samuti suunatud uuenduslike ettevõtete siia meelitamisele.

Rohelisemaks soovitakse kujundada ka linnajuhtimise süsteemi. Nii alustatakse rohehangete korraldamist ja planeeritakse edasist linna arengut keskkonnatundlikke kriteeriumite alusel. Koostöös Soome saatkonna, Rootsi Instituudi jt partneritega kavatsetakse läbi viia ka suurejooneline Läänemere prügist puhastamise operatsioon. Sündmus algab 30. augustil Läänemere päevaga ja lõpeb 16. septembril.

Saabuva aastale vastu minemiseks korraldab Tallinn vana aastaga hüvasti jätmiseks ja uue vastu võtmiseks loomasõbralikke laseršõusid ja suurejoonelisi kontserte üle linna.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.