"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Keskpank toetab hoiu-laenuühistute ümberkujundamist pankadeks (0)
04. jaanuar 2023
Ülo Kaasik Foto Scanpix

Eesti Pank toetab hoiu-laenuühistu seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu kiiret vastuvõtmist.

“Oleme nõus eelnõu seletuskirjas toodud väitega, et sisuliselt võib ühistu liikmeks saada igaüks ja seeläbi saab asuda seisukohale, et hoiuseid kaasatakse kaudselt ikkagi avalikkuselt. Oleme varasemalt mitu korda juhtinud tähelepanu, et hoiu-laenuühistud (HLÜ) tegelevad avalikkuselt hoiuste kaasamisega ja seetõttu tuleb nad viia finantsjärelevalve alla,” ütles Eesti Panga asepresident presidendi ülesannetes Ülo Kaasik rahandusministeeriumile saadetud kirjas.

Keskpanga hinnangul on see muu hulgas vajalik ka võrdse kohtlemise ja finantsturu läbipaistva toimimise aspektist. “Seetõttu toetame eelnõus pakutud lahendust, mille kohaselt hoiuseid kaasavad hoiu-laenuühistud peavad taotlema finantsinspektsioonilt ühistupanga või panga tegevusloa või oma tegevuse ümber kujundama,” märkis Kaasik.

Samas leiab keskpank, et eelnõus väljapakutud üleminekuperiood 31. detsember 2027 on liiga pikk, kuna tegevusloa taotlemise ettevalmistamine ja menetlus ei vaja nii pikka perioodi. “Teeme 
ettepaneku üleminekuperioodi lühendada nii, et hoiu-laenuühistud peavad taotlema 
finantsinspektsioonilt krediidiasutuste tegevusluba hiljemalt 2025. aasta 31. detsembriks.

Samuti teeb keskpank ettepaneku muuta krediidiandjate- ja vahendajate seadust selliselt, et seni HLÜ-dele kehtivad leebemad tingimused laenuandmiseks lõppevad hetkest, mil HLÜ annab sisse enda ühistupangaks ümbermuutmise taotluse, mitte hetkest kui ümberkorraldus on ametlikult jõustunud.

Rahandusministeerium saatis detsembri keskel kooskõlastusringile hoiu-laenuühistuid puudutava seadusandluse muudatuse, mille eesmärk on tagada HLÜ-de tegevuse suurem läbipaistvus ja liikmete tõhusam kaitse ühistute ühistupankadeks ümberformeerumise üleminekuajal.

Muudatuste tulemusel nähakse ette hoiu-laenuühistutele kohustus taotleda hiljemalt 2027.
aasta. 31. detsembriks finantsinspektsioonilt krediidiasutuse tegevusluba ja sisuliselt hoiu-laenuühistulise tegevuse lõpetamist. Tegevusloa saamisega muutuvad HLÜ-d ühistupankadeks ja nende üle hakkab riiklikku järelevalvet teostama finantsinspektsioon.

Mitmed hoiu-laenuühistud on väljendanud pahameelt sunduse üle end ühistupangaks või pangaks ümberkujundada, kuna pankadele on seadusega ette nähtud palju rangemad nõudmised, mille täitmine HLÜ-dele üle jõu käib.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.