"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Suri Kaitseliidu taasasutaja Jaak Mosin (2)
04. jaanuar 2023
Jaak Mosin Foto Scanpix

Teisipäeval, Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval, suri Eesti sõjaväelane, Kaitseliidu taasasutaja ja Jäägrikompanii endine ülem Jaak Mosin, kirjutab Postimees. 

Eesti Leegioni Sõprade Klubi kinnitas Postimehele, et nende auliige, 19. märtsil 1940 sündinud Jaak Mosin suri teisipäeva õhtul. 

1990. aastatel oli Jaak Mosin okupatsioonivastaste põrandaaluste relvaüksuste formeerimise ja Kaitseliidu taaselustamise algatajate hulgas. Mosin oli Kaitseliidu informatsiooniteenistuse ülem (hiljem moodustati teenistusest Kaitseliidu Peastaabi 2. osakond) ja propagandapealik.
 
Mosin oli üks Kuperjanovi pataljoni taasformeerijatest ja Eesti vabatahtlike vanemohvitser Läänemaa Vabatahtlikus Jäägrikompaniis.

Eesti Vabariigi Valitsuse eksiilis on andnud Mosinale maaväe leitnandi, kapteni ja majori sõjaväelise auastme.

1995. aastal karistas Tallinna linnakohus endist jäägriliidrit Mosinat kaheaastase vanglakaristusega kaheaastase katseajaga. Kohus mõistis Mosina süüdi sõjaväelises allumatuses 1993. aasta suvel jäägrikriisi ajal. 

Politsei ja jäägrite relvastatud vastasseisuni viinud kriisi ajal oli Mosin ametlikult Läänemaa Vabatahtliku Jäägrikompanii (LVJ) ülema asetäitja tagala alal. LVJ keeldus tollal allumast armee juhtkonnale ja valitsusele ega soovinud relvi ära anda.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Anno 2023
4. jaan. 2023 16:06
Sinu truudus on sinu au
keeruline aeg
5. jaan. 2023 00:31
Sinu truudus on sinu au Kas nii ütleb ka Koit?