"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
video Rein Veidemann: ilma Savisaareta poleks olnud ei Balti ketti ega lauluväljaku meeleavaldust (1)
05. jaanuar 2023

„Ilma temata poleks olnud ju Balti ketti, ei oleks olnud ka 17. juuni lauluväljaku kogunemist. Poleks olnud ajaloos ainulaadseks jäävat ja tõenäoliselt enam mitte kunagi korduvat, kahesaja tuhande osavõtjaga lauluväljaku meeleavaldust,“ rääkis Rein Veidemann Savisaare pärandist.

Kirjandusteadlase Rein Veidemanni sõnul oleks tal paljutki kirjutada sellest, kuidas Edgar Savisaare juhatusel jõuti Rahvarindeni ja Ülemnõukogusse, koondudes lõpuks ka Riigikogus suurmehe ümber. „Olime Savisaare lähimad võitluskaaslased,“ meenutas Veidemann. Hiljem olevat endiste võitluskaaslaste huvid pöördunud aga teistes suundades.

„Meid ehk polnudki siis enam nii väga vaja,“ arvas ta. „Ei nõuandjate ega ka lihtsalt lähedalseisjatena.“

Kirjandusteadlane möönis ka Savisaare vaieldamatut kaalukust iseseisvuse taastamise aegadel.

„Olen osalenud mitmes filmis, mis puudutavad Eesti iseseisvuse taastamise teed. Balti ketist kuni Rahvarinde loomiseni välja,“ rääkis ta. „Nendest filmidest leiab Edgarit palju ja seal on talle ka vääriline koht antud. Ilma temata poleks olnud ju Balti ketti, ei oleks olnud ka 17. juuni lauluväljaku kogunemist. Poleks olnud ajaloos ainulaadseks jäävat ja tõenäoliselt enam mitte kunagi korduvat, kahesaja tuhande osavõtjaga lauluväljaku meeleavaldust.”

Kirjandusteadlase sõnul on ajalugu aga muutumas, sest vahepeal on areenile astunud uus põlvkond.

„See on üsna loomulik, et meie põlvkond lahkub vaikselt. Kes varem, kes hiljem, kes aga suurema järelkaaluga,“ rääkis ta. „Tasub siiski meenutada neid, kes on elanud nõukogude okupatsiooni ajal ja suutnud sellele vaatamata säilitada lootust, millele tuginedes viidi lõpule ka Eesti iseseisvumine.“

Veidemann nentis, et kuigi kahekümne-kolmekümne aasta pärast loeme Edgar Savisaare suurtest tegudest eeskätt ajalooraamatutest, siis tasub silmas pidada, et ajalugu kirjutatakse pidevalt ringi. Seepärast on vaja sinna kõrvale kindlasti ka mälestusi koguda.

„Neid tuleks otsida Edgari enda põlvkonnast, vanadelt võitluskaaslastelt. Oleks vaja režissööre ja produtsente, häid ajakirjanikke ja publitsiste, kes selle sõnumi kokku paneksid.“

Noored peaksid Veidemanni sõnul ajalooraamatutest aga eeskätt seda tallele panema, et Edgar Savisaar oli Eestile vabaduse ja iseseisvuse toojaks.

„Savisaar oli üks esimestest, kes Eesti iseseisvuseni viisid,“ tõdes ta.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

p.
7. jaan. 2023 16:32
Kas natuke üle ei pinguta? Äkki päike ka oleks jäänud tõusmata.