"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Meremuusuemis näeb laevamudeleid ja saab panna käed külge nende valmistamisel (0)
06. jaanuar 2023
Foto Albert Truuväärt

Meremuuseumi lennusadama ruumes on kuni jaanuari keskpaigani veel avatud laevamudelite näitus, mis kulmineerub sel pühapäeval perepäevaga, kus saab tutvuda ka laevamudelite ehitamisega ning proovida ka juhtida väikeseid kaatreid muuseumi basseinis.

Vaata galeriid (12)

Eesti Meremuuseumi näitus Lennusadamas seilab aga läbi Eesti mudeliehituse ajaloo, tutvustades laevamudelite eri tüüpe, heites valgust nende ehitamise protsessile, tehnikatele ja vahenditele ning tehes kummarduse väikeste laevade meisterlikele loojatele.

Laevamudelite ajalugu võib pidada sama pikaks kui veesõidukite oma, rõhutas muuseumi kommunikatsioonijuht Katja Sepp laevamudelismi tähtsust kogu maailmas. Vanimad teada olevad mudelileiud pärinevad lausa 8000 aasta tagant. Laevamudelite valmistamise iidsel kunstil on olnud aja jooksul nii praktiline kui ka lihtsalt laevade ilu väljendav mõte. Mida teaduspõhisemaks muutus laevaehitus, seda tähtsama rolli omandas laevade  arendamisel mudel ja juba  18. ja 19. sajandiks olid need muutunud laevaehituse lahutamatuks osaks ning  on seda tänapäevani.

Arenenud on ka hobimudelism ning praeguseks on üle maailma sadu tuhandeid entusiaste, kelle käe all valmivad arvukad eriilmelised mudelid alates antiiksetest veesõidukitest kuni kõige moodsamate laevadeni.

„Eestis on mudeleid tehtud ka üsna kaua,“ kinnitas näituse üks korraldajatest Mihkel  Karu. „Laevamudeleid on siin nähtud juba keskajal liikumas. Vanimad mudelid on praegu hoiul Tallinna linnamuuseumis. Need kuulusid Mustpeade vennaskonnale. Mudelite ehitamise osas hakkas asi rohkem lahti minema rohkem 20. sajandi esimeses pooles. Tuntuim Eesti mudelimeister Herman Tõnisson töötas ka möödunud sajandi kahekümnendatel-kolmekümnendatel aastatel. Tema tehtud mudeleid on palju ka meie meremuuseumis. Meremuuseumil on üldse kolmesaja laevamudeli ringis oma kogus. Eesti muuseumides kokku ehk on neid ligi sama palju kamba peale kokku.”

“Eesti Meremuuseumi näitus Lennusadamas seilab aga läbi Eesti mudeliehituse ajaloo, tutvustades laevamudelite eri tüüpe, heites valgust nende ehitamise protsessile, tehnikatele ja vahenditele ning tehes kummarduse väikeste laevade meisterlikele loojatele,“ selgitas  Mihkel Karu.  Sellel interaktiivsel näitusel on väljas 26 laevamudelit, neist neli Eesti Meremuuseumi kogudest.

„Selle näituse mõte ongi rääkida just Eesti laevamudelite meistritest,“ lisas Katja Sepp. „Siin on esitletud viie meistri tööd. Nad on võitnud ka rahvusvahelistel võistlustel medaleid.“

Näitusel  on võimalik tutvuda ka kõiksugu materjalidega, mis laevamudelite valmistamisel on kasutusel. Samuti on esitletud töö tegemise instrumente.  Saab ka ise mõningaid töövõtteid järele proovida. „Näiteks pintsettidega sõlme siduda nagu laevamudelite valmistamisel tehakse,” tutvutsas Sepp. „Mudelimeister ei seo neid sõlmi nagu saapapaelu sõrmedega , vaid pintsettidega. Igaüks võib hinnata, kas tal on kannatlikkust, et laevamudeleid valmistada, kui proovib ühe orva juures väikseid pulgakesi püsti seisma panna. Kui laevamudelit meisterdada, siis peab ikka seda kannatuts oi-oi-oi kui palju olema.“

Üks meie mudelimeistritest – Jüi Zurba on sisustanud enda Mustamäe korteri rõdule meisterdamise toa. Näitusel on sellest tehtud ka väike miniatuurne maketikene. Seal on tal sündinud nii purjekaid kui kaasaegsemaid laevu. Huvitav on nende mudelite puhul veel see, et kõik peab vastama tegelikkusele nii väljast kui väikese laeva seespool. Kajutid ja sisustus – kõik on nagu päris.

Tulekul meeleolukas perepäev

„Kolleegidega mõtteid vahetades jõudsime otsusele, et võiks näituse lõpupoole ka ühe vahva perepäeva teha, kus siis ka need, kes pole enne laevamudelitega kokku puutunud, saaksid aimu, mida see laevamudelite maailma üldse endast kujutab,“ rääkis Mihkel Karu. „Kutsume sinna ka kõik klubid, kes Eestis sellaga tegelevad, oma töid ja tegemisi tutvustama. Oma kokkutulekuid nad korraldavad igal aastal, võistlusi ka, aga sellisel kujul, et tutvustatakse ka kõigile huvilistele seda tegevust, minu teada polegi varem olnud. Eesmärk on näidata, kelle abiga võiks selle harrastusega tegeleda.“

Perepäeval korraldatakse ka  väike laevamudelite näidisvõidusõit.  „Noortele pakuvad kõige suuremat huvi just need mudelid, millel mootor peal käib ja mida saab kaldalt juhtida,“ lausus Karu.

Laevamudelism on ka rahvusvaheliselt tunnustatud võistluslik hobi või sport. Seega on erinevad kiirusmudelid laevamudelismi puhul ka vast kõige populaarsemad. On nii kiiruse kui osavussõidu võistlused.

Perepühapäev „Noored mudelimeistrid“ toimub Lennusadama vesilennukite angaaris pühapäeval, 8. jaanuaril kell 12-16 vastavalt alltoodud kavale. Meisterdamised ja muud tegevused on mõeldud vähemalt 5-aastastele lastele ning nendest saab osa võtta eesti ja vene keeles.

Osalemiseks vajate vaid meremuuseumi pileteid. Täiskasvanutel koos lastega on võimalik kasutada perepiletit.

 Eestis on võimalik laevamudelite valmistamist õppida neljas noorte huviklubis: Tallinna Tondiraba HuvikoolisTallinna huvikeskuses KulloViljandi Laevamudelistide Klubis ja Narva Noorte Meremeeste Klubis. Nende huviklubide õpilased ning juhendajad tulevadki kokku meremuuseumi perepühapäevale. Üheskoos muuseumi ekspertidega pakuvad nad teie perele võimaluse meisterdada laevamudeleid, juhtida võistlusmudeleid ning hakata mudelimeistriks. Lisaks saab võita auhindu laevamudelite otsimismängus ja kuulata eksperte, kes tutvustavad  laevamudelismi ajalugu. 

„Tahame perepäevaga tõmmata tähelapanu nendele klubidele ja leida uusi huvilisi nende klubide juurde. Tahame, et tulevikus oleks ka osavate kätega meistreid, kes meile laevamudeleid teevad,“ ütles Karu.  

Perepühapäeva „Noored mudelimeistrid“ ajakava

12-16 Saate tutvuda laevamudelismi huviklubidega ja proovida nende juhendamisel oma kätt laevamudelite ehituses

12.30-15.30 Näete, kuidas laevamudelid võistlevad ja saate võistluseks meisterdatud laevamudeleid juhtida

13-14 On võimalik tutvuda, milliste laevamudelitega ja millistel võistlustel osaleda võib

14-15 Saate ülevaate laevamudelismist Eestis selle ajaloole pühendatud näitusel

15.30-16 Saate võita auhindu laevamudelite otsimismängus, mis on avatud kell 12-15

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.