"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
8. jaanuar Nõmme muuseum liitub muuseumipühapäevade programmiga (0)
06. jaanuar 2023
Nõmme muuseum asub Nõmme raudteejaamas aadressil Jaama 18 Foto Ilja Matusihis

Pühapäeval, 8. jaanuaril avab esimest korda muuseumipühapäevade programmi raames oma uksed ka Nõmme muuseum (Jaama 18). Muuseum on avatud kell 12-16 ja Nõmme ajalugu tutvustab külastajatele kultuuriloolane Piret Loide, kes oli 20 aastat tagasi ka üks muuseumi taasloojatest.

Nõmme linnaosa vanema Karmo Kuri sõnul eristab Nõmmet teistest Tallinna linnaosadest teistlaadne kujunemislugu. „Endises jaamahoones asuva muuseumi püsiekspositsioon tutvustab Nõmme kui iseseisva linna arengulugu aastatel 1926-1940, kuid unustatud ei ole ka sellele eelnenud Nikolai von Glehni perioodi,“ rääkis linnaosavanem. „Igapäevaselt saab Nõmme muuseumisse uudistama tulla vaid eelneval kokkuleppel, kuid muuseumipühapäeval on uksed kõigile huvilistele valla,“ lisas Kuri.

Nõmme muuseum asutati 13. novembril 1935 praeguse Nõmme muusikakooli hoones, kuid suleti 1940. aastal. Nõmme muuseum taasasutati ajaloolise Nõmme raudteejaama ootesaali ja piletikassa ruumides 28. veebruaril 2002. Esimeseks ja pikaajaliseks muuseumi juhatajaks oli Piret Loide. Ajaloolist konsultatsiooni andis ajaloolane Leho Lõhmus. Alates 1. septembrist 2020 kureerib Nõmme muuseumi Nõmme kultuurikeskus ning see on avatud vastavalt kokkuleppele.

8. jaanuaril avavad kõigile huvilistele tasuta sissepääsuks oma uksed Tallinna Linnamuuseumi filiaalid: Vene tänaval kunagises kaupmehemajas tegutsev Tallinna Linnaelumuuseum (Vene tn. 17), Fotomuuseum endises Raevanglas (Raekoja 4/6), Tallinna esimene kogukonnamuuseum Kalamajas (Kotzebue 16), Peeter I majamuuseum (Mäekalda 2), Kiek in de Köki kindlustustemuuseum (Komandandi tee 2), Tallinna vene muuseum (Pikk 29a), kolm Tallinna Kirjandusmuuseumi Kadriorus: Vilde (Roheline aas 3), Tammsaare (Koidula 12a) ning Tallinna värskeim muuseum – Mati Undi muuseum (L. Koidula 17), Kultuurikeskuse Kaja galerii (E. Vilde tee 118), Lauluväljaku külastuskeskus (Narva maantee 95), Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljon (Jaan Koorti 24) ja Nõmme muuseum (Jaama 18).

Kuigi võrgustikus on tänaseks 15 muuseumit ja näitusemaja, avaneb 2023. aasta muuseumipühapäev kolmeteistkümnega. Sel aastal on lastemuuseum Miiamilla suletud remondiks ja ekspositsiooniuuenduseks ning ei osale muuseumipühapäeva programmis. Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) on kevadeni suletud. Järgmine näitusehooaeg on EKKMis avatud alates 16. aprillist 2023.

Järgmised 2023. aasta tasuta muuseumipühapäevad toimuvad 5. veebruaril, 5. märtsil, 2. aprillil, 7. mail, 4. juunil, 2. juulil, 6. augustil, 3. septembril, 1. oktoobril, 5. novembril ja 3. detsembril.

Muuseumide suur palve külastajatele on tulla muuseumipühapäevadele ilma suurte kottideta.

Lisainfo Tallinna veebilehel www.tallinn.ee/et/muuseumipuhapaev.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.