"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
pane tähele Ära toida veelinde, eriti veel saiaga (2)
09. jaanuar 2023
Pealinn

Külmade ilmadega on paljud eestlased harjunud veekogu äärde jalutama minnes võtma kaasa saia, mida seal talvituvatele luikedele-partidele pakkuda. Kuigi inimese süda on õiges kohas ning soov heatahtlik, põhjustab selline käitumine paljudele lindudele asjatuid kannatusi.

Eestis kohtab talvel veelindudest kõige sagedamini sinikael-parte ja kühmnokk-luiki, kes saavad pehmemal talvel kohalikus kliimas kenasti hakkama. Vajadusel ning kui toitu napib, otsivad linnud mõne jäävaba veekogu või lahe ning karge külmaga lendavad toiduotsingul kaugemale lõuna või edela poole. 

Kui inimene sekkub linnu loomulikesse rändeharjumustesse ja tekitab lisatoidu pakkumisega tunde, et toitu jagub, võib see linnule saatuslikuks saada. 

Inimese toiduga harjunud linnud jäävad paigale, kuigi loodusest enam piisavalt toitu ei leia. Nii kipuvad nõrgemad linnud nälga jääma ning koos talvituvate lindude seas levivad ka haigused kergemini. Ilmselt mäletavad paljud, kuidas 2021. aasta kevade lähenedes Eesti põhjaranniku randadest pidevalt linnugripi tõttu hukkunud luiki leida võis. 

Lisaks rändeharjumuste rikkumisele, mõjub veelinnule halvasti ka inimese poolt kõige sagedamini pakutav toit – sai. Taimetoiduline luik sööb loomulikult erinevate veetaimede varsi ja juuri; sinikael-partide toidulauale lisanduvad veeputukad ja limused. Süsivesikute rikas, aga vitamiinivaene sai ei paku veelinnule eluks vajalikke aineid ning võib põhjustada tõsiseid seedehädasid. Kui kuidagi ei saa veelindu toitmata jätta, tuleks pakkuda linnule värsket salatit või juurvilju, ent ka see võiks pigem olla erand kui harjumus. 

Kui tõesti usud, et veelind on hädas ja vajab inimese abi, helista riigiinfo telefonile 1247. 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
9. jaan. 2023 05:26
Kajakate toitmine akendest loopimisega ja kodutute kasside toitmine prügikastide kõrval lõpetati ära kui trahvima hakati, siis peab sama tegema ka nendega, kes veelinde toidavad, et nad talveks enam lõunasse lennata ei tahagi.
vegetaarlased minge endid toitma veekogude äärde irw:)
8. jaan. 2023 22:28
kui sai kõlbab inimesele ja see sigalate kiirtoit samuti, ei tee see lindudele midagi, tähtis on et nad saaksid toidu märjaks teha. Nüüd on selgunud - Luiged olid linnugripis (siis on neid vaja hoopis hävitada liialt suur populatsioon) ja põhjuseks oli saiasöömine ..... Loed nagu muinasjuttu. Kas teate, et kajakad söövad rotte kesk-ja vanalinnas ? Seega kajakad ongi haiguste kandjad