"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Turism on Tallinnas veel kolmandiku jagu tipphooajast maas Inimeste reisinälg on aga taastumas (1)
09. jaanuar 2023
Pealinn

Kui väljaspool Tallinna hotellide keskmine täitumus ja ka käive oli aasta kokkuvõttes enam-vähem taastunud, siis Tallinna hotellide aastane käive jääb veel kolmandiku võrra kriisieelsele ajale alla. Aasta alguse ja kevade puudujääke ei õnnestunud ka suve ja sügisega korvata. Õnneks on praegune trend siiski positiive. Näeme, et inimeste reisinälg on suur ja usume, et alanud aasta tuleb ka Tallinnas väga töine ja tegus,“ rääkis Eesti hotellide ja restoranide liidu tegevjuht Killu Maidla möödunud turismihooajast pealinnas.

Aasta algus on alati vaiksem, kuid juba kogub eesolev kevad ja suvi hoogu ning hotellid ja restoranid teevad ettevalmistus värvates ja koolitades järjest uusi inimesi. Ka detsembrit võib üldiselt lugeda väga töiseks ja kordaläinuks. Hotellide täitumus jõudis juba praktiliselt kriisieelsele tasemele ja restoranides oli keeruline vabu kohti leida. Viimati oli hotellides piirangutevaba aastavahetus 2019 ehk kolm aastat tagasi.

Möödunud aastal tõid hotellide-restoranide segmenti lisaäri ettevõtted, kes said taas tähistada kollektiivide ja partneritega jõulupühi ja aasta lõppu, kultuurielu oli vilgas ja see tõi ka turismi sektorisse lisakülastajaid. „Näeme, et turistide huvi ja broneeringud aktiveerusid. Soomlased on tagasi, aga palju on ka lätlasi, leedukaid, sakslasi, britte, hispaanlasi. Pilt on meeldivalt mitmekesine,“ mainis Maidla.

Töökäte põud

Kogu aastat siiski nii positiivselt hinnata ei saa. Eelmise aasta esimeses kvartalis elati sisuliselt 50% ärikeelu tingimustes ning ilma vaktsiinipassita ei saanud külastada restorane, spaasid ega kontserte. Seetõttu jäid tulemata ka vaktsineerimata inimeste pereliikmed, kolleegid, sõpruskonnad. Sündmused pidi läbi saama hiljemalt kell 23. Ruumide täitumuse piirang oli 50%.

Maidla tõdes, et riigi poolt olid vaid keelud ja ühtegi toetust nende piirangute tingimustes ettevõtetele 2022. aastal ei makstud. „Kevadel tundus, et ka oodatud ja broneeringuterohke suvehooaeg libiseb sõrmede vahelt minema. Sõja tõttu annulleeriti oluline hulk ette tehtud mahupõhiseid broneeringuid (grupid, rahvusvahelised konverentsid jne). Ometi hakkas nõudlus alates lihavõttepühadest taastuma ja hooaeg tuli oluliselt parem ja töisem kui olime prognoosinud.“

See aga tõi kaasa uue probleemi: nii kiirelt, kui taastus nõudlus, ei õnnestunud leida töökäsi. Eriti neid, kel juba mingid varasemad oskused ja kogemused. Võrreldes veebruariga oli suveks turismisektoris tööl 6500 uut inimest.

Pidutsevad ka kohalikud

Hestia Hotel Group tegevjuht Kaisa Mailend ütles, et praeguse aastavahetuse turisti profiil on väga muutunud võrreldes mitme aasta taguse ajaga. Ka kohalikud veedavad uusaasta ööd hotellides, osalevad pidudel või ostavad õhtusööke. „Seltskond on märksa rahvusvahelisem kui varasematel aastatel ning õnneks on ka huvi veeta see aeg mujal kui kodus, nt hotellis.“

Hestia hotellide aastavahetuse täituvused on olnud kõrged, teisalt pole hind veel tõusnud sellisele tasemele, mis oli enne kriisiaastaid. Kohalikku turgu ahvatleb ikka ja alati spaa-toode ning näiteks Hestia Haapsalu Spa uusaastapidu oli välja müüdud juba novembri alguses.

Möödunud aasta turismihooaeg oli ka Hestiale tormiline. Aasta algas covidi lainel, veebruari lõpust tuli Ukraina sõda, mis ühtepidi täitis põgenikega hotelle aga teisalt hirmutas minema suurel hulgal gruppe Euroopast, USA-st ja Jaapanist. „Äärmiselt ebakindel periood, kus tõusvad sisendihinnad, kulutused energiale ja inflatsioon tervikuna tõi igal kuul vajaduse uusi kokkuhoiukohti leida.“

Suvi möödus individuaalkülaliste saatel, põhilisteks külalisteks olid meie kallid kaasmaalased ja naabrid. Aasta lõpus võis näha koroonaperioodile eelnenud aastale juba sarnaseid numbreid. Seda küll vaid käibe poolel. „Kulude maht on teinud meeletu tõusu, nagu igas teises sektoris. Üllatav on vaid ehk see, et turismisektor on kriisis vastu pidanud juba mitmeid aastaid, samas kui mõni teine koroonaajal buumiv sektor kiirelt valget lippu lehvitab,“ nentis ta.

Prognooside osas ootab Mailend reisiolukorra normaliseerumist ja loomulikult rahu nii sõja valguses kui ka maksude osas. „Hetkel on näha, et üritused ärkavad ellu, enam pole piiranguid, toimuvad mitmed müügialased üritused ning konverentsid.“

Michelini tiitlid

Ka restoranide keti Lee omanik Kristjan Peäske tõi esile, et eelmise aasta teisest poolest oli üle pika aja tegemist olukorraga, kus covid otseselt tööd ei mõjutanud ja restoranid said olla avatud tavapäraselt.

Lisaks liikusid esimest aastat peale koroona saabumist külalised Soomest uuesti Tallinna. „Eestisse saabunud Michelin Guide on kindlasti suureks abiks Eesti restoranimaastiku rahvusvahelisel tutvustamisel. Meie söögikohad jõudsid giidi ning meie Janno Lepikut tunnustati parima noorkoka tiitliga,“ väljendas ta heameelt.

Aastavahetusel oli Tallinnas palju väliskülalisi ja see aeg oli kõigile söögikohtadele edukas. Oluliseks pidas Peäske aga seda, et meie söögikohad on eelkõige loodud kohalikele külalistele, välismaine külaline on lihtsalt boonuseks. „Heameel oli näha, et hoolimata energiahindade kasvust ja inflatsioonist leidsid kohalikud külalised detsembris võimaluse meie külastuseks.“

Alanud aasta prognoosi on aga tema sõnul keeruline teha, sest ajad on ikkagi sedavõrd segased. Kasvavad sisendhinnad on väga suureks väljakutseks koos külastajaid tabanud suure inflatsiooniga. Küll töötatakse aga selle nimel, et 2023. aasta oleks möödunud aastast edukam.

Samuti on oluline, et jätkataks Eesti tutvustamist välismaistel turgudel ning kutseharidusse saaks tuua uue kvaliteedi. „Eesti külalislahkuse sektor on covidist karastatud ja loodan väga, et me ei vaja enam riigipoolseid rahalisi toetusi. Samas on kvalitatiivseks kasvuks vaja leida võimalus meie haridusmaastikule uue kvaliteedi loomist,“ tõdes Peäske.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kraaken
8. jaan. 2023 13:02
https://eestinen.fi/2023/01/uus-koroona-mutatsioon-kraken-voib-olla-juba-soomes/