"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
sõda ukrainas Tallinn saatis Lvivi kaks kiirabiautot ja meditsiinivarustust (0)
10. jaanuar 2023
Foto Aleksandr Gužov


Täna läks Ukraina poole teele järjekordne abisaadetis Tallinna linnalt. Lvivi linnale antakse üle kaks Tallinna Kiirabile kuulunud kiirabiautot Mercedes-Benz Sprinter 319 koos varustusega ning meditsiinitehnikat ja apteegikaupa Ida-Tallinna Keskhaiglalt.

Vaata galeriid (13)

„Ukrainal on praegu puudus kõigest ning meditsiiniabi vahendid on sõjaolukorras kindlasti üks prioriteetidest,“ ütles Tallinna abilinnapea Betina Beškina. „Kokku annetas Tallinna kiirabi Ukrainale aasta jooksul kuus autot. Kaks neist andsime juba kevadel üle, nüüd sügisel sai viidud veel neli autot lisaks. Tegemist on heas korras masinatega, mida kiirabi siin enam ei vajanud. Otsustasime, et Ukrainale toovad need rohkem kasu, aidates seal kindlasti päästa veel palju elusid.“

Abilinnapea sõnul töötab Tallinna kiirabi ennastsalgavalt otse eesliinil, mille kohta me kõikjalt kuuleme.

„Kiirabi pidi võtma ülisuure koormuse juba koroona esimese laine ajal, kui ka testimine sai asutuse õlgadele,“ rääkis Beškina. „Arvestades, et meie riigis on puudujääke tervishoiuteenuste korraldamisega, siis peabki kiirabi maadlema paljude selliste probleemidega, mis oleksid võinud saada juba esmatasandil lahendatud. Kahjuks on asjad praegu just nii ja seepärast on ka kiirabi väga üle koormatud. Sügisel ja detsembris oli kriitiline aeg veel ka seoses gripilainega, mis siiani päriselt kadunud ei ole.“

Täies varustuses ja sõiduvalmis

Tallinna kiirabi peaarsti Raul Adlase sõnul on üle antud masinad täies varustuses ning valmis koheselt tööle asuma. „Kuhu täpselt Ukraina valitsus need saata otsustab, seda ei saa ma teile öelda,“ märkis peaarst. „Küll võin aga kinnitada, et meie oleme oma osa täitnud. Autod on komplekteeritud ja üle antud. Edasi lähevad need juba sinna, kuhu täpsem vajadus ette näeb.“

Üle antavad masinad on Tallinna kiirabilt täieliku varustuse saanud. Lisaks leiab neist ka pealinna haiglate poolt kaasa pandud täiendavat abi. „Ukrainas läheb hulgaliselt vaja näiteks sidumis- ja haavatöötlemise varustust, mida ka meie poolt annetatud kiirabimasinatest leiab, “ rääkis peaarst. Autode ära andmine on Adlase sõnul võimalik aga tänu sellele, et Tallinna kiirabi masinad töötavad igapäevaselt umbes viis aastat. Peale seda maanduvad need täiendava hoolduse järel reservis.

„Sinna kogutakse masinad selleks, et oleks võimalik vajadusel käivitada täiendavad üksused üle kogu Eesti,“ rääkis Adlas. „Kui seegi aeg täis saab, siis reservis hoitud autod kas müüakse maha või lähevad need mingisse muusse kasutusse. Praegu käibki jutt nendest autodest, mis on reservis ära olnud ning saavadki nüüd humanitaarabi korras üle antud sinna, kus neid kõige rohkem vaja läheb.“

Haiglavarustus, elektrigeneraatorid ja palju muud abi

Lisaks kahele kiirabiautole saatis Tallinna Kiirabi Lvivi ka esmaabis vajalikku meditsiinitehnikat: aspiraatoreid, defibrillaatoreid, EKG-seadmeid ja perfuusoreid (seadmed ravimi doseerimiseks ja manustamiseks) ning kühvelraame.

Ida-Tallinna Keskhaigla andis omalt poolt veel defibrillaatoreid ja muid seadmeid (kokku 18 ühikut), FFP2 maske (12 000 tk) ja apteegikaupa (süstlaid, kanüüle, infusioonisüsteeme, haavaplaastreid ja -sidemeid, antiseptikuid jne).  

Abisaadetise komplekteerimise ja Ukrainasse saatmise korraldas Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet. Lvivis võtab saadetise vastu munitsipaal-mittetulundusettevõte Lvivi Territoriaalne Meditsiiniline Ühendus „Multidistsiplinaarne kiirabi ja intensiivravi kliiniline haigla“.

Möödunud nädalal andsid Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja abilinnapea Tanel Kiik Žõtomõri linnale üle Tallinna kingitud 14 diiselbussi (hiljem lisandus veel 6 bussi), samuti Tallinnast saadetud elektrigeneraatorid ja teised sõjaolukorras vajalikud esmatarbekaubad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.