"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
arvamus Nõmmel käib nii suvel kui talvel tervisekilomeetreid kogumas kümneid tuhandeid inimesi (0)
11. jaanuar 2023
Karmo Kuri Foto Veljo Poom

Möödunud aasta oli keeruline. Koroonakriisist ei jõutud toibumagi hakata, kui meie idanaaber otsustas alustada Euroopas sõda ja tungis kallale Ukrainale.

Purustatud külad ja linnad, tuhanded piinatud ja tapetud inimesed, sõjapõgenikud. Mitmeid kuid said Eestisse sõja eest pakku tulnud inimesed peavarju Nõmmel Dzingli hotellis. Kogukonnana reageerisime sellele kiirelt ja otsustavalt ning aitasime nii põgenikke kui ka neid, kes Ukrainas oma riigi eest võitlevad. Ukrainlaste toetuseks kogusime annetusi, punusime varjevõrke, kudusime sokke ning kindaid, mitmete nõmmekate eestvedamisel on korraldatud varustuse saatmist, rääkimata nendest, kes sellesse panustasid. Nõmme Maja keldrikorrusel tegutses seitse kuud sõjapõgenike abistamiseks mõeldud annetuste kogumis- ja jaotuspunkt.

Lisaks sõjale Ukrainas tabas meid ka energia- ja majanduskriis, mis on pannud nii inimesed kui ka ettevõtted raskesse olukorda.

Me ei tea, milline tuleb alanud aasta. Inimestena loodame alati parimat. Möödunud aastal kogetud ühtsustunne lubab kindlalt loota, et parem see aasta tulebki. Loodan, et selles on palju siinsamas Nõmme looduses koos lähedastega veedetud hetki, sest liikumine turgutab vaimu ning keha. Pere ja sõpradega koos olemine annab aga elule tõelise väärtuse.

Praeguses muresid, ärevust ja raskustki täis maailmas on oluline pöörata tähelepanu oma vaimsele heaolule. Olen nõus, et mõnikord on vaja spetsialistide abi ja tuge, kuid pole saladus, et head suhted sõprade ja lähedastega ning mõõdukas liikumine on olulised tegurid, millel on positiivne mõju vaimsele tervisele.

2023. aasta on kuulutatud Eestis liikumisaastaks, mis annab veelgi rohkem põhjust sellele tähelepanu pöörata.

Võrreldes teiste omavalitsustega tegeleb Tallinnas regulaarselt liikumisharrastusega üle poole elanikest. Eesmärk on seda osakaalu tõsta, seetõttu luuakse liikumisharrastuseks rohkem võimalusi. Nõmme on sportimisvõimaluste poolest hästi tuntud. Meie rohealadel käib nii suvel kui talvel tervisekilomeetreid kogumas kümneid tuhandeid inimesi. Oleme viimastel aastatel panustanud erinevate jõulinnakute ja treeningväljakute rajamisse.

Oleme planeerimas rohelise ringi võrgustikku, et vaadata üle olemasolev taristu ja planeerida uusi sellise eesmärgiga, et  tagada kõikidele nõmmekatele  vabas õhus ja looduses aktiivse vaba aja veetmise võimalused vähem kui kilomeetrise jalutuskäigu kaugusel koduuksest.

Päris vahva oleks minna perega jalutama, sörkima või ka rattaga sõitma, teha treeningväljakul mõned harjutused ja siis edasi kulgeda. Ütles ju president Alar Kariski, et liikumisharjumuste ja sportliku eluviisi kujundamisel ning uue põlvkonna tervisliku vundamendi ladumisel on lastevanematel ja eeskujudel oma roll.

Nagu ütlesid vanad roomlased: terves kehas terve vaim!

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.