Alates 2022. aasta aprillist on Venemaale kehtivate sanktsioonide tõttu olnud Muuga sadamas kinni suures koguses põllumajanduslikku ammooniumnitraati, ent nüüdseks on kauba käitleja AS DBT koostöös kaubaomanike ja Eesti riigiasutustega väetisena kasutatava ammooniumnitraadi Muuga sadamast välja viinud, kinnitas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM).
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvani sõnul on sanktsioonide tõttu Muugale kinni jäänud väetiste teema olnud riigiasutuste kõrgendatud tähelepanu all juba mitmeid kuid. “Tegemist on olnud keerulise protsessiga, mis nõudis mitmete erinevate riigiasutuste ja ettevõtjate koostöös tehtud pingutusi ja mul on hea meel, et tänaseks on olukord lahenenud. Suur aitäh nii AS-ile DBT, tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ametile (TTJA), päästeametile kui ka Rahapesu Andmebüroole (RAB) igakülgse koostöö eest,” ütles Järvan pressiteates.
Detsembri lõpus lahkus Muuga sadamast laev viimase suure koguse ammooniumnitraadiga ning jaanuari esimestel päevadel toimus ka viimase koguse pakendatud kauba väljavedu. TTJA peadirektori Kristi Talvingu sõnul on AS DBT Muuga terminalist ammooniumnitraat täies mahus välja viidud. “Meil on hea meel, et riigi ja ettevõtjate ühise koostöö tulemusel on kogu kaup nüüdseks täielikult edasi liikunud Baltimaade põllumeestele kevadiseks kasutamiseks,” ütles Talving.
2022. aasta aprilli algusest alates oli Vene Föderatsiooni vastase finantssanktsiooni tõttu Muuga sadamas AS-is DBT olnud kinni suures koguses põllumajanduslikku ammooniumnitraati. Sanktsiooni regulatsioonid annavad teatud olukordades võimaluse anda luba erandiks, et vahendeid säilitada ning vabastada majandusressursse, et hoida ära võimaliku märkimisväärse kahju tekkimine inimeste tervisele ja ohutusele või keskkonnale ning leevendada sellise sündmuse tagajärgi.
Sanktsiooni erandi rakendamiseks kohustas TTJA ettekirjutusega AS-il DBT koostöös kaubaomanikega ammooniumnitraadi käitlemisest tuleneva kõrgendatud ohu vältimiseks see Muuga sadamast ära viia. Ettekirjutuse alusel said kaubaomanikud otsida kaubale ostjad, esitada RAB-ile eranditaotluse kauba müügiks ja väljaviimiseks. Juhul kui tehingu tingimused vastasid erandi kohaldamise tingimustele, said nad RAB-ilt ka selleks loa. Lisaks sellele oli uutel kaubaomanikel tarvis läbida ka kõik tolliprotseduurid ning leida kauba väljaviimiseks transport.
Sanktsioonist mõjutatud kemikaale hoiustatakse ka Sillamäe sadamas. Sealt on samuti suur osa kaupa juba välja veetud, alles on jäänud väike osa ammoniaagist, mille väljaveo osas on MKM-i teatel ostjaga kokkulepped tehtud.
Väetiste sadamatest väljaviimist koordineerib töörühm, mida juhib majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning kuhu kuuluvad tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti, päästeameti, Rahapesu Andmebüroo, keskkonnaameti, rahandusministeeriumi, välisministeeriumi ja teiste riigiasutuste esindajad.
Arvamus
14. jaan. 2023 08:30