"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Peterson: praegune maksusüsteem on ebaõiglane madalapalgaliste osas (3)
13. jaanuar 2023
Foto Albert Truuväärt

Tervise- ja tööminister Peep Peterson leiab, et praegune maksusüsteem on ebaõiglane eelkõige just madalapalgaliste töötajate osas ning maksupoliitikas tuleb teha jõulisi samme selleks, et Maxima kassapidaja ei peaks ülal pidama kogu tervisesüsteemi.

“Tänane seis on, et töötaja maksab peaaegu poole oma väljateenitud tuludest ära enne veel, kui ta jõuab oma rahadega poodi, ja seal maksab ta võrdselt teistega kakskümmend protsenti käibemaksu,” nentis Peterson. “See ei ole normaalne ja selgelt tuleb maksukoormust ühtlustada kõikide maksude lõikes.” 

Petersoni sõnul on ebavõrdsus põhjus, miks on väga oluline astmelise tulumaksu vaatenurgast anda madalama palgaga inimestele soodustusi. “Teisalt on ka oluline vaadata ja leida võimalusi kehtestada üldine tervisemaks, millega kõik hakkaksid ühtemoodi võrdselt oma tuludest panustama haigekassa ravi ülalpidamisse,” lisas Peterson.

Praegu moodustavad tööjõukuludest veerandi sotsiaalmaks ja ligi 20 protsenti kogukulust tulumaks. “Samal ajal maksavad paljud ettevõtjad ja advokaadid kõigest miinimumtasemel sotsiaalmaksu ja jätavad sellega ka absoluutarvudes suurema koorma oma vanemate ja laste ravist maksta töölepingulistele töötegijatele,” selgitas Peterson.

Ta viitas, et ka osa luksuslikku eratarbimist toimub firmade alt, millega põgenetakse lisaks nii tulu- kui ka käibemaksu tasumise eest. 

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tänapäev
14. jaan. 2023 22:12
https://makroskoop.ee/seksuaalrevolutsioon-on-likvideerinud-perekonna-ja-viinud-meeste-naiste-suhtemustrid-primaatide-sarnaseks/
jah , pensionitõus 2023
14. jaan. 2023 01:05
see ju tehti niiviisi, et juba on teada - märtsini saad kasutada maksuvaba muule sissetulekule , siis pead tegema uue avalduse ....:) Kui ei tee avaldusi üldse, on veel parem , sest aprillis saab indekseerimisega maksuvaba pension ületatud täpselt 7.- , milline läheb TM alla. Aga mulin on olnud kõva - seda maksuvaba miinimumpensioni saavad ju , kes on töötanud üle 44 aasta ja ikkagi läheb löögi alla - hakkad TM tasuma , isegi siis kui ei tööta. See tähendab, mis aasta alguses mingi 20.- ja pensioni vahe oleks +, muutub aasta jooksul MIINUSEKS (selle eest tasumiseks) ja 2024.a. on üksikpensionärid löögi all, juurdemaksjad ning koos deklareerijad (kui on kellega) võitjad- jääb igakuiselt umbes 100...120.- eur pealt TM tagasisaada. Seega , 2 liiget võivad lubada omale teatut , üksikuks jäänu - ei saa midagi lubada ja isegi ei teki eluruumi normpinna puhul õigust saada kompensatsiooni või muud , toiduabi- kui just pole puuet. Ja kui käid tööl natuke , siis maksad peale - et need 2 saaksid rahulikult kükitada kodus ja isegi toetusi saada ja TM tagasi saada.... Normaalne oleks , kus TM ei tagastata ühisdeklaratsiooni esitamisel, see vähendaks kodus munemist haiguslehega ja ÜMBRIKU palka saavaid, kel töökoht maksab miinimumpalka. Nad saavad 2 võitu - haigekassa täisteenuse, pensionimakse riigilt II sambasse, + TM tagastuse ja neil on võimalus saada kõik riiklikud toetused, mida sissetuleku põhiselt arvutatakse Kas pole liialt palju ? ***Kuhu see riik soovib nii minna ? On see tahtlik tapmine varakult - et pensionile ei jõuaks või vigastamine surmani, virelemiseks? Kes neid programme väljamõtleb ja pidevalt esitleb: et pensionärid neelavad metsikult raha , raha läheb hoopis jagajatele ja teistele luuslanki lööjatele . Vaatame , mis saab siis 2023.a. üksikpensionäri toetusest Oktoobris , mis aluseks võetakse maksmisel?
hmm
13. jaan. 2023 12:52
sotsiaaldemokraadid on väga palju pikki aastaid olnud valitsused - miks pole seda kõike juba tehtud?