"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tallinn laiendab erahuvikoolide toetuse saajate ringi (0)
13. jaanuar 2023
Foto: Scanpix

Tallinna linnavalitsus esitas linnavolikogule määruse eelnõu, mille kohaselt muudetakse Tallinna erahuvikoolidele toetuse andmise korda nii, et laieneb toetuse saajate ring ja lisandub täiendav võimalus toetuse kasutamiseks.   

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev märkis, et linn väärtustab erahuviharidust ja sellega loodavaid lisavõimalusi. „Erahuvikoolide toetamine suurendab huvihariduse kättesaadavust ning laiendab laste ja noorte võimalusi huvialadega tegeleda. Paraku on koroonapandeemia ja energiakriis pannud erahuvikoolid keerulisse olukorda – õpilaste arv on vähenenud, halduskulud aga suurenenud. Seepärast soovime laiendada toetuse saajate ringi ning võimaldada erahuvikoolidel kasutada toetust ka majandamiskulude katmiseks,“ rääkis abilinnapea.   

Vajadus toetuse järele ja taotlejate hulk on aastati kasvanud. Kui kahe aasta eest toetas linn 23 erahuvikooli kokku 4182 õpilasega, siis eelmisel aastal sai toetust juba 30 erahuvikooli kokku 6600 õpilasega.

Toetus muutub kättesaadavamaks ka väiksematele koolidele

„Juba eelmisel aastal otsustasime tõsta erahuvikoolide toetuse summat 50 protsendi võrra ning 2023. aasta linnaeelarves on selleks varasema 200 000 euro asemel ette nähtud 300 000 eurot. Me teame, et erahuvikoolid on praegu keerulises olukorras, aga see kehtib ka linna eelarve puhul ja meie võimalused on piiratud – eriti pärast seda, kui 2021. aastal otsustas riik toonase haridusministri ettepanekul drastiliselt vähendada omavalitsustele eraldatavate huviharidusele mõeldud vahendite mahtusid,“ selgitas Belobrovtsev. „Samas, kui praegu kehtiva korra alusel on toetust makstud neile erahuvikoolidele, kus õpib vähemalt 100 Tallinnas elavat õpilast, siis edaspidi saaksid toetust ka need erahuvikoolid, kus õpib 85–99 Tallinna last. See muudaks toetuse kättesaadavaks ka väiksematele huvikoolidele.“

Toetuse suuruseks 85–99 Tallinna õpilasega erahuvikoolile on kavandatud 4000 eurot. 100–199 Tallinna õpilasega erahuvikooli toetus on jätkuvalt 6000 eurot, 200–299 õpilasega 9000 eurot, 300–399 õpilasega 11 500 eurot, 400–499 õpilasega 14 500 eurot ning 500 ja rohkema õpilasega 17 000 eurot.

Toetusi saab tulevikus vabamalt kasutada

Oluline muudatus on veel see, et kui siiani on erahuvikoolid saanud toetust kasutada vaid õpetajatele töötasu maksmiseks ja õppevahendite soetamiseks, siis edaspidi võib sellega katta ka majandamiskulusid (nt üür, vee-, elektri- ja küttekulu jm).

Eelnõu kohaselt muudetakse ka toetuse taotlemise ajavahemikku. Käesoleval aastal saavad erahuvikooli pidajad erandina esitada taotlusi 5. jaanuarist 10. veebruarini, et nad jõuaksid uuenenud korraga tutvuda ja nõuetekohase taotluse vormistada. Eelkõige on see erisus oluline 85–99 Tallinna õpilasega huvikoolidele, kes seni ei ole toetust saanud. Järgnevatel aastatel  saab taotlusi esitada 5.–10. veebruaril.

Toetuse maksmiseks vajalik raha on ette nähtud Tallinna Haridusameti 2023. aasta eelarves. Määrust rakendatakse tagasiulatuvalt 1. jaanuarist 2023.

Erahuvikooli toetuse andmise korra muudatused peab heaks kiitma Tallinna Linnavolikogu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.