"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Presidenti usaldab alla poole mitte-eestlastest (0)
14. jaanuar 2023
Pealinn

Kui eestlastest usaldab presidendi institutsiooni 82 protsenti ning 12 protsenti ei usalda, siis muust rahvusest inimeste seas usaldab presidenti vaid 46 protsenti ja 36 protsenti ei usalda, vahendab ERR Turu-uuringute AS-i küsitluse tulemusi. 

Keskmiselt usaldab presidenti 71 protsenti Eesti elanikest, 20 protsenti aga ei usalda, selgub riigikantselei tellitud uuringust. Keskmisest suurem on usaldus presidendi institutsiooni vastu eakamates vanusegruppides: 65–74-aastastest usaldab presidenti 75 protsenti ja üle 75-aastastest lausa 92 protsenti. Keskmisest väiksem on usaldus presidendi institutsiooni vastu. Nii usaldab presidenti 63 protsenti 35–49-aastastest ja 64 protsenti 25–34-aastastest.

Eesti piirkondadest on 85 protsendiga usaldus presidendi vastu kõige suurem Kesk-Eestis. Lõuna-Eestis on vastav näitaja 83 protsenti. Kõige väiksem on usaldus Kirde-Eestis, kus see ulatub 46 protsendini.

Poliitilistest institutsioonidest on usaldusväärsuselt teisel kohal kohalikud omavalitsused, mida usaldab 69 protsenti Eesti elanikest.

Eestlastest vastajatest usaldab omavalitsusi 71 ja muust rahvusest vastajatest 64 protsenti. Muust rahvusest vastajad usaldavad omavalitsust seega rohkem kui presidenti.

Regiooniti on kõige suurem usaldus omavalitsuste vastu Põhja-Eestis ja kõige madalam Kirde-Eestis 42 protsenti.

Valitsust usaldab 52 protsenti Eesti elanikest. Eestlastest vastajatest usaldab valitsust 60 protsenti ja ei usalda 36 protsenti. Muust rahvusest vastajatest usaldab valitsust 35 protsenti ja ei usalda 53 protsenti.

Usaldus valitsuse vastu on keskmisest suurem Lõuna-, Põhja- ja Kesk-Eestis ning väiksem Lääne- ja Kirde-Eestis ning Tallinna linnas.

Kõige vähem usaldavad küsitletud inimesed poliitilistest institutsioonidest riigikogu. Seda usaldab 49 protsenti ja ei usalda 43 protsenti Eesti elanikest.

Eestlastest usaldab riigikogu 55 protsenti ja ei usalda 40 protsenti. Muust rahvusest vastajatest usaldab parlamenti 37 protsenti ja ei usalda 50 protsenti.

Keskmisest suurem on usaldus riigikogu vastu Põhja- ja Lõuna-Eestis, kõige väiksem aga Kirde-Eestis.

Turu-uuringute AS viis riigikantselei tellimusel veebi- ja telefoniküsitluse kombineeritud meetodil läbi lõppenud aasta 14.–19. detsembrini.

Uuringu sihtrühma moodustasid Eesti elanikud vanuses 15 aastat ja vanemad. Kokku vastas küsitlusele 1256 inimest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.