"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
ABI UKRAINALE Bussid ühendavad inimesi, generaatorid annavad valgust ning sooja (1)
16. jaanuar 2023
Jan-Joonas Kimmel

Tallinna kingitud 20 bussi asendavad Ukraina linnas Žõtomõris tramme-trolle, sest Vene raketirünnakute tõttu valitseb seal elektripuudus. Lisaks bussidele toetati ukrainlasi generaatoritega, mille abil tuuakse soojus ja valgus koolidesse-lasteaedadesse ning sotsiaalasutustesse.

120 km Kiievist läänes asuv, veidi vähem kui 300 000 elanikuga  Žõtomõri linn on saanud sõjas tugevasti kannatada. Muuhulgas on puruks lastud kohalik lütseum. Praegu on linnas ja seda ümbritsevates omavalitsustes tõsiseimaks mureks elektripuudus, sest elektrijaamad on Vene raketirünnakutes viga saanud. Mõlemad Tallinna kingitused, nii 20 linnaliinibussi kui ka elektrigeneraatorid aitavad energianappust mõnevõrra leevendada. Bussidega asendatakse tramme-trolle ja generaatorid annavad voolu lasteaedadele-koolidele ning sotsiaalasutustele.

Ressurssi veel viieks aastaks

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja abilinnapea Tanel Kiik andsid 3. jaanuaril bussid Žõtomõri linna esindajatele üle. Kõlvarti sõnul kohtuti Ukraina kolleegidega juba maikuus ja siis nad palusidki aidata bussidega. 
“Kevadel meil sellist võimalust veel ei olnud, aga hakkasime mõtlema, kuidas saaksime kolleege abistada,” lausus Kõlvart. “Juba sügisel otsustasime, et võime eraldada bussipargist 20 bussi.”
Otsus sündis, sest Tallinn vahetab diiselbusse järk-järgult välja uute keskkonnasõbralikumate gaasibusside vastu. Abilinnapea Tanel Kiige sõnul on üle antud bussid tehniliselt kontrollitud ja hooldatud. Kasutusaega peaks neile jätkuma veel vähemalt viieks aastaks. Lisaks bussidele otsustati linna reservfondist eraldatud raha eest kinkida generaatoreid, sest need on Ukraina elanikele praegu kriitilise tähtsusega.
Kokku anti Žõtomõri oblasti omavalitsustele üle kaheksa generaatorit, millest kolm oli soetanud Eesti linnade ja valdade liit. Liidu algatusel saadetakse kevadel Žõtomõri oblastisse veel 60 generaatorit.
Busside üleandmisel märkis Kõlvart, et tegemist on ka omamoodi sümboolse kingitusega, sest ühistransport ühendab eri paiku ja ühtlasi inimesi.
Žõtomõri linnapea Serhiy Sukhomlin omakorda rääkis busside vastuvõtmise üritusel, et vaatamata sõjaoludele ja tõsiasjale, et linnas olid kevadel sees Vene väed, jätkas ühistransport siiski toimimist. Seda kuni praeguse ajani, mil põhiliseks väljakutseks on saanud elektritaristut hävitavad raketirünnakud. Nende tõttu ei saa elektritransport linnas enam valdavalt sõita.
“Trammid seisavad täielikult, ja sõita saab ainult 15% trollibussidest,” ütles linnapea Sukhomlin. “Tallinna kingitus aitab linnaelanikke väga. Teie antud bussid hakkavad liikuma seal, kus varem sõitsid trollid. Need on pikad liinid, mis ühendavad eri mikrorajoone kesklinnaga. Sõitjaid on palju.”
Elektri defitsiidist tuleneb Žõtomõris lisaks linnatranspordile veel üks suurem mure, nimelt sooja ning joogiveega varustamine, sest ka see sõltub elektrist. Linnapea Sukhomlini sõnul on saadud Euroopast abi suure võimsusega generaatorite näol, mis hädavajalikke teenuseid töös hoiavad. Lisaks tuleb linnal toime tulla suure sõjapõgenike hulgaga maa idaosast, kellele peab leidma katuse pea kohale ning aitama tööga.
Žõtomõri linnas nähti Vene raketirünnakus hävinud lütseumihoonet, mille juures toimunud üritusel anti kohalikele õppuritele üle iPadid heade õpitulemuste eest. Tallinna delegatsioon külastas ka Žõtomõri lähedal asuva Novoborivski asula polikliinikut, lasteaeda ja kooli.

Lapsed sõidavad kooli Eesti bussiga

Tallinna delegatsiooni tervitanud Ukraina ülemraada saadik Arsenii Pushkarenko meenutas, et Eesti oli esimene riik, kelle esindajad küsisid, millist abi on purustatud linnadele võimalik pakkuda. Eesti valitsus langetas hiljem valiku Žõtomõri oblasti toetamise kasuks.
“Teie riik on astunud praktilisi samme,” kiitis Pushkarenko. “Need on väga konkreetsed asjad. Suur tänu Tallinna linnavalitsusele.” Ta avaldas ühtlasi heameelt, et suheldakse ka inimlähedasemalt ehk omavalitsuste, mitte ainult riikide tasemel.
Samamoodi kiitis Tallinna panust Žõtomõri lähedase asula Novoborivski omavalitsusjuht Grogorii Rudjuk. Tema sõnul on Eesti aidanud ukrainlastel tõsises elektripuuduses ellu jääda. Tallinna kingitud generaatorid hakkavad Rudjuki sõnul varustama esmajoones lasteasutusi, aga ka sotsiaalhoolekannet.
Rudjuk meenutas ühtlasi, et busside näol on Eestist saadud abi ka varem. Tänu nendele saavad näiteks Novoborivski lapsed koolis käia. Varasem koolibuss ohverdati nimelt Ukraina armee vajadusteks. Teatavasti käis oktoobri lõpus Žõtomõris visiidil riigikogu esimene aseesimees Helir-Valdor Seeder ning andis Eesti riigi ja eraettevõtete ühisabina üle 12 bussi.

Tallinn saatis Lvivi kaks kiirabiautot ja meditsiinivarustust

Ukraina poole läks teele järjekordne abisaadetis Tallinna linnalt. Lvivi linnale antakse üle kaks Tallinna Kiirabile kuulunud kiirabiautot Mercedes-Benz Sprinter 319 koos varustusega ning meditsiinitehnikat ja apteegikaupa Ida-Tallinna Keskhaiglalt.
“Ukrainal on praegu puudus kõigest ning meditsiiniabi vahendid on sõjaolukorras kindlasti üks prioriteetidest,” ütles abilinnapea Betina Beškina. “Neli autot andsime Ukrainale üle juba eelmisel aastal ning nüüd lisandus neile veel kaks. Tegemist on heas korras masinatega, mida Tallinna Kiirabi ise enam ei vaja, kuid Ukrainas aitavad need päästa veel paljusid elusid.”
Lisaks kahele kiirabiautole saatis Tallinna Kiirabi Lvivi esmaabis vajalikku meditsiinitehnikat: aspiraatoreid, defibrillaatoreid, EKG-seadmeid ja perfuusoreid (seadmed ravimi doseerimiseks ja manustamiseks) ning kühvelraame. Ida-Tallinna Keskhaigla andis lisaks veel defibrillaatoreid ja muid seadmeid (kokku 18 ühikut), FFP2 maske (12 000 tk) ja apteegikaupa (süstlaid, kanüüle, infusioonisüsteeme, haavaplaastreid ja -sidemeid, antiseptikuid jne).
Abisaadetise komplekteerimise ja Ukrainasse saatmise korraldas Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuamet.

Tallinn õpib Žõtomõrilt kriisideks valmistumist

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on Tallinnal Žõtomõrilt õppida kriisideks valmistumist. Näiteks hangib meie pealinn juurde elektrigeneraatoreid, et avalikud teenused ka kriisi ajal toimida saaks.
Kõlvart ja abilinnapea Tanel Kiik tutvusid Žõtomõri Vankumatuse Punkti (Пункт Незламності) tööga ja teenuskeskusega. Vankumatuse Punkt on koht, kuhu elanikud saavad koguneda elektri- ja küttekatkestuste ajal. Taolistes keskustes on tagatud küte ja valgus ning samuti söögitegemise ja telefoni laadimise võimalus. Vajadusel saab seal ka ööbida.
Kõlvart sõnas, et nende loomisel võib Tallinn õppida Žõtomõri kogemusest. Ühtlasi andis ta Vankumatuse Punktile linna kingitusena üle pleedid ja akupangad.
Lisaks on seoses sõjaga sisse seatud teenuskeskused, kus osutatakse nii riiklikke kui ka linna teenuseid. Teenuskeskused tegutsevad hoonetes ja Vankumatuse Punktid  telkides.
Kõlvart märkis veel, et generaatoreid on tegelikult juurde  tarvis ka Tallinna linnale. Praegu tegeldakse nende soetamisega. Generaatorid tagavad, et elektrikatkestuste puhul töötavad avalikke teenuseid pakkuvad asutused edasi.
Kõlvart lisas, et Ukraina vajab kindlasti veel abi, ja et seda teemat on arutatud ka Eesti linnade ja valdade liidus.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tehnik
18. jaan. 2023 19:58
h ttps://eestinen.fi/2023/01/putin-venemaa-voidab-soja-sest-rakette-toodetakse-kolm-korda-enam-kui-usa-s/ h ttps://maailm.postimees.ee/7416030/vene-sojatoostus-alustab-armata-tankide-seeriatootmist