"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Rahvusooper Estoniale oleks vaja uut paika, linn ei pea juurdeehitust võimalikuks (3)
16. jaanuar 2023

“Kui me praegu Estoniale juurdeehitust ei raja, ei sünni teatrile vajalikud ruumid kunagi,” ütles Rahvusooper Estonia peadirektor Ott Maaten. Linnapea Mihhail Kõlvart aga juurdeehitust võimalikuks ei pea. “Tammsaare park on riikliku kaitse all ja Estonia teater asub UNESCO muinsuskaitse alal,” lausus ta.
Rahvusooper Estonia soovib endiselt Tammsaare parki juurdeehitust ja peadirektori sõnul tuleb selle tegevusega igal juhul edasi minna. “Otsuse, kuhu tuleb Estonia teatri juurdeehitus, on võtnud vastu ju riigikogu,” lausus ta. “Kui me praegu hakkaksime hoopis uut maja tahtma, siis see oleks ka vastuolus riigikogu otsusega. Ja ma ei näe ka realistlikku võimalust maja ehitamiseks uude kohta. Meil puudub selleks kinnistu ja puudub raha. Need, kes praegu on juurdeehituse vastu, eelkõige muinsuskaitsjad, ei paku meile ei uut kohta ega raha. Aga juurdeehituseks on meil raha olemas, meil on selle kohta kultuurkapitali otsus.”

Sein tuleks lammutada

Riigi muinsuskaitseameti hinnangul ei ole nagunii võimalik rajada Tammsaare parki nii suurt juurdeehitust, nagu Estoniale  vaja. Juurdeehitus muudab ameti hinnangul oluliselt mälestisena kaitse all oleva hoone välisilmet, sest selle rajamiseks tuleks praeguse maja fassaadi oluliselt lammutada. Lisaks tähendaks juurdeehitus maapinnas säilinud muldkindlustuste likvideerimist. Muinsuskaitseamet leiab, et juurdeehitis rikub Tallinna vanalinna ümbritseva ajaloolise rohealade terviklikkuse ja sulgeb ajaloolised vaated. Estonia teatri Pärnu mnt poolse faasadi ees paiknev Uue turu ala on Eesti ajaloo seisukohalt oluline mälupaik ning viiendaks rikuks juurdeehitis looduskaitse all olevat Tammsaare parki.
Maateni sõnul loodab ta siiski jõuda muinsuskaitsega kokkuleppele. “Ehk õnnestub leida kõiki osapooli rahuldav kompromiss nii muinsuskaitsjate kui linnaga,” lausus ta. “Linna keskus saab juurde ühe koha, kus käia, see oleks avatud linlastele ja linna külalistele. Sealt ülalt avanevad ilusad vaated vanalinnale, mida igaüks saaks imetlemas käia. Kui meil on olemas riigi otsus, raha ja ettekujutus, mida me tahame teha, siis tuleb see ka realiseerida, mitte aga kuhugi eemale joosta. Elu on näidanud, et kui me hakkame kuhugi mujale midagi umbmäärast tegema, siis seda ei sünni mitte kunagi. Seda on meile õpetanud Estonia uue teatri ehitamise soovi seitsmekümne aasta pikkune ajalugu.”

Vaja leida muid võimalusi

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et Estonia juurdeehitus ei lähe kokku paiga detailplaneeringuga. Pealegi on tegemist muinsuskaitsealuse hoone ja maa-alaga ning looduskaitsealuse pargiga. Seega juurdeehitust Estonia kõrvale linnapea võimalikuks ei pea. “Tegelikult ei ole kõik aspektid veel läbi analüüsitud, et kas siia üldse sobib juurdeehitus,” ütles Kõlvart. “Tuletan meelde, et tegemist on Tammsaare pargiga, mis on riikliku looduskaitse all. Rääkimata sellest, et Estonia teater asub UNESCO Tallinna vanalinna muinsuskaitse alal ja UNESCO reeglid ei luba sealse paiga muutmist. Seega peame leidma alternatiivne. Linn teeb muidugi tihedat koostööd, et vaadata läbi kõik võimalused, mida saab antud projekti puhul välja tuua.”

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kaua te mulisete sel teemal- see on ammu olnud teada , et ei sobi juurdeehitus
17. jaan. 2023 21:24
see oli teada juba enne seda viimast lahingut. Oli ka juba plaan ju - et saab mereäärde Linnahallist järelejäävaga siduda midagi Austraalia taolist. Meil on koht olemas aga mulin käib ja targutamine. Samasugune kretinistide otsus oli Pirita rannamaja korteriteks müümine. EV on saanud nihilistid, ametnikud.
Margot Puskar Linnahalliga oleks see ammugi lahendatud,aga millegipärast vormistati pidevalt Linnahalli püsti hoidmiseks ametikohti..Milleks...mõttekoht!Nüüd juhib Tallinna linna väärikas tegus Linnapea,kes selle küsimuse lõpuks kindlasti lahenda
18. jaan. 2023 14:41
Sobib väga hästi Linnahalli kohale ju... Meil on väärikas tegus Tallinna Linnapea,kes ka selle küsimusele kindlasti lahenduse leiab!
Jaana Mäe
17. jaan. 2023 15:45
Väga õige otsus, et ei lubata ehitada Tammsaare pargi asemele jälle ühte jõledat monstrumit.