"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
aita tabada Möödunud aastal soditi ühistransporti ligi 80 korda, peamiselt said kannatada trammid (1)
17. jaanuar 2023

2022. aastal fikseeris AS Tallinna Linnatransport ca 80 suuremat ühistranspordi grafitiga rikkumise juhtumit, lisaks toimus hulgaliselt väiksemaid sodimisi. Põhiliselt on sodimise objektideks trammid, väiksemal määral ka muud ühissõidukiliigid.

TLT sisekontrolli- ja sisevalveosakonna juhataja Tarmo Lai sõnul on viimasel ajal just trammide kallal sagenenud omavolitsemine tähendanud pealinna ühistransporditeenuse pakkujale märgatavat rahalist kulu ning lisatööd. „Võib öelda, et hinnanguline kahju sõidukite puhastamise ja paranduste, teostamata veootsade ja asenduste korraldamisega ulatub ca 70 000€ aastas. Samuti tähendab see meie jaoks aja- ja ressursikulu, sest ühissõiduk, mille kallal on vandaalitsetud, võetakse sel hetkel liinilt maha ning viiakse puhastusse, tõsisemal juhul parandusse,“ selgitas TLT sisekontrolli- ja sisevalveosakonna juhataja Tarmo Lai lisades, et kuigi grafiti trammi välisküljel võib tunduda lihtsamat sorti avaliku korra rikkumisena, kaasneb sellega arvestatav rahaline kahju ning lõpuks kannatavad ühistranspordi kasutajad.

„Rikutud trammi, bussi või trolli asemel peame kiiremas korras organiseerima liinile asendussõiduki. Samal ajal ootavad aga teised reisijad peatuses ühistransporti ning nende pahameel on õigustatud, kui seda õigeaegselt ei saabu. Lisaks maksame selliste vägitegudega kaasneva kulu maksumaksjatena lõpuks ühisest taskust kinni,“ selgitas Tarmo Lai.

Tallinna Linnatransport kutsub kõiki, kes märkavad ühistranspordis või selle ümber toimuvat kahtlast tegevust, andma sellest koheselt teada kas ühistranspordijuhile või siis teatama politseile. „Kuna trammide sodimine on viimasel ajal kujunenud taas eriti suureks probleemiks, siis oleme otsustanud anda „grafitikunstnike“ tabamiseni viiva tulemusliku vihje andjale välja 1500€ suuruse tasu. Oma kodus ei käitu meist keegi nõnda, seetõttu ei saa tolereerida ka avalikus linnaruumis ja ühistranspordi kallal sellist tegevust,“ tõdes Tarmo Lai. 

Sõidukite sodijate tabamiseni viivatest vihjetest on võimalik teada anda otse politseile, helistades 112 või kirjutades e-posti aadressil vihje@tlt.ee või helistades numbrile 5091733.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Soovitus
18. jaan. 2023 09:52
Kõiksugu sodijate ja muidu korrarikkujate tabamiseks ja ohjeldamiseks on tänapäevased tehnoloogiad pakkunud hea võimaluse nii nende kui nende tegevuse pealtnägijate poolseks jäädvustamiseks mida muidugi oleks soovitav teha varjatult, kui on oht ise sealjuures pättide poolt rünnatud saada. Ja siis muidugi pildi ja videomaterjal sinna kuhu parasjagu vaja, edastada, kusjuures soovitavalt koos oma kontaktandmetega, et oleks vajadusel võimalik teid vajadusel ka hiljem kui toimepandud pahateo otsese tunnistajana kasutada. Ja uskuge mind, see võib kõigi seadskuulekate kaaskodanike poolt rakendatuna olla ülitõhus vahend ja abi avaliku korra tagamisel ja meie kõigi elukeskkonna turvalisemaks ja meeldivamaks muutmisel.