"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Eelmisel aastal sõlmiti Tallinnas üle 2500 abielu, vanim peigmees oli 84- ja vanim pruut 83-aastane (1)
18. jaanuar 2023
Foto Albert Truuväärt

Tallinna Perekonnaseisuametis sõlmiti eelmisel aastal 2575 abielu, vanim peigmees oli 84- ja vanim pruut 83-aastane. Populaarseimad kuud abiellumiseks olid juuli ja august, mil mõlemal sõlmiti ligi 360 abielu.

Tallinna Perekonnaseisuameti juhataja asetäitja Kristi Kail sõnas, et 2022. aasta perekonnaseisu- ja rahvastikutoimingute arv Tallinnas kasvas. „Abielusid sõlmisime lõppenud aastal 272 võrra enam kui aasta varem ja statistika näitab, et 47 protsenti Eestis sõlmitud abieludest sõlmiti meil,“ ütles Kail. “Suurenes ka nime muutmise taotluste arv. Tallinna Perekonnaseisuametile esitati 1601 uue nime andmise avaldust, mis on 307 võrra rohkem kui eelmisel aastal. Varem toimunud perekonnasündmuste kohta väljastasime 9744 tõendit, mis oli 2280 võrra rohkem kui varasemal aastal. Sündide arv küll vähenes, mis on tingitud demograafilisest olukorrast, et sünnitusealisi naisi on vähem, kuid siiski võime rõõmu tunda 3876 vastsündinu üle, kelle hulgas on ka 65 paari kaksikuid.”

Tallinna Perekonnaseisuametis sõlmis 2022. aastal oma abielu 985 välismaalast, kes pärinesid 66 erinevast riigist. Ühes kuus abiellujatest olid keskmiselt 20% välisriigi kodanikud. Kõige enam oli nende hulgas Venemaa (473) ja Ukraina (175) kodanikke, järgnesid Valgevene (30), Suurbritannia (22), Läti (21) ja Nigeeria (19). Eksootilisematest riikidest olid esindatud Venezuela, Malaisia, Madagaskar, Keenia ja Jordaania.

Noorpaari poolt valitud kohas väljaspool ametiruume toimus abielutseremoonia 108 korral. Abielludes võttis 1802 naist mehe perekonnanime, 52 meest tegi otsuse naise perekonnanime kasuks. Abielu tähtpäevi tähistati Tallinna Perekonnaseisuametis pidulikult kolmel korral. Tähistati hõbepulma (20 aastat abielu), kuldpulma (50 aastat abielu) ja teemantpulma (60 aastat abielu).

Abielu sõlmimiseks väljaspool Eestit väljastati 615 abieluvõimetõendit.  Naised taotlesid vastavat tõendit 298 korral ning mehed 317 korral. Populaarsemad riigid, kuhu mindi abielluma olid Venemaa ja Soome. Eksootilisemad riigid, kus sooviti abielluda olid Sri Lanka, Jaapan, Tai, Indoneesia, Filipiinid, Bangladesh, Mauritius ja India.

Eelmisel aastal registreeriti 1027 abielulahutust, mis oli 14 abielulahutust vähem kui 2021. aastal.

2022. aastal registreeriti Tallinna Perekonnaseisuametis 3876 sündi, neist 2020 poisslast ja 1856 tütarlast. Sünni registreerijatest olid 18,6% teise riigi kodanikud, mis on 3% rohkem kui eelmisel aastal. Lapsevanemad pärinesid 81 erinevast riigist, neist suurema osakaalu moodustasid Ukrainast, Venemaalt, Nigeeriast, Lätist, Valgevenest, Pakistanist, Suurbritanniast, Prantsusmaalt, Itaaliast ja Ameerika Ühendriikidest pärinevad kodanikud.

Tallinnas olid 2022. aastal populaarseimad tüdrukute nimed Sofia, Eva, Mia, Alisa, Amelia, Anna, Maria, Milana, Emilia ja Olivia. Populaarseimad poiste nimed olid Mark, David, Martin, Miron, Maksim, Oskar, Sebastian, Hugo, Leon, Robert.

Tallinna Perekonnaseisuametile esitati 1601 uue nime andmise avaldust, mis on 307 võrra rohkem kui eelmisel aastal. Uus isikunimi anti Tallinna Perekonnaseisuameti otsusega 1195 korral ja siseministeeriumi otsusega 244 korral. Kõige enam taotleti esivanemate perekonnanimesid. Perekonnaseisuameti otsusega anti 331 uut eesnime, 765 perekonnanime ja 99 korral nii ees – kui ka perekonnanime.

Tallinna Perekonnaseisuametis teostatud perekonnaseisutoimingute osakaal võrreldes maakondades ja kohalikes omavalitsustes  registreeritud perekonnaseisutoimingute arvuga: abielusid 47%, sünde 33%, abielulahutusi 53%, nimemuutmise otsuseid 66% ja perekonnasündmuse tõendeid 64%.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

analüüsime
18. jaan. 2023 22:30
1.sündinute hulgas enamus pole eestlase nimed 2. 3876 vastsündinut, kelle hulgas on ka 65 paari kaksikuid - kui palju sündis ühe vanemaga lapsi- ehk siis pühast õhust ? 3. kas nimevahetusel on aluseks - eesti keele oskus kõrgtasemel? milleks uusi eesti nimesid kui keelt ei oska? Nimevahetus peab olema lubatud ainult riigikeele kõrgtaseme omamisel, põhjendus pole - et III põlve tagasi oli eestlane, kui ei oska eesti keelt - need on osaliselt tsaariajal odavalt rikkust Venemaale otsima läinud, väljasaadetud kurjategijad jne. EV I ajal oli nendega kindel- kes sai tollal tagasituleku õigusega, kes ei tulnud - ei saanud. Karl Vaino aegne venestamine käib nüüd suurema hoolivusega