"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
fotod ja video Rohelise pealinna maskotiks saab Nõmme õpilase joonistatud loodusolend Kimmu, kes meelitab linlasi loodusesse (0)
18. jaanuar 2023

„Ta on selline sibula moodi tüüp, kes justnagu meelitab inimesi looduslikuma eluviisi suunas. Kasvanud on ta otse mullast ning tulnud inimestele roheliseks pealinnaks saamisel appi,“ rääkis Tallinna rohelisele pealinnale maskoti disaininud kooliõpilane Mona Vilms.

Vaata galeriid (50)

Loodusmuuseumis esitleti värskelt välja valitud rohelise pealinna maskotti Kimmut, kelle joonistas 12-aastane Mona Vilms Nõmme Gümnaasiumist. Kimmu on loodusolend, kes õpetab inimestele keskkonnasäästlikkust, elurikkuse hoidmist ja vabas õhus liikumist.

Tallinna linnapea, joonistusvõistluse patroon ja žürii esimees Mihhail avaldas parimate osavõtjate tunnustus- ning tänuüritusel headmeelt selle üle, et rohelise pealinna maskotivõistlusel osales nii palju lapsi. „See näitab, kui oluliseks peavad noored loodust ja keskkonnahoidu,“ leidis linnapea. Tema sõnul soovitakse rohelise pealinna aastal kõiki inimesi keskkonna teemadel harida, aga samas tahetakse ka, et rohkem kõlapinda saaks ka just noorte hääl. See võiks aidata ka täiskasvanutel teha tuleviku jaoks paremaid otsuseid.

„Roheline pealinn ongi ju tegelikult laste ja tuleviku heaks mõeldud ettevõtmine,“ tõdes Kõlvart. „Kui me midagi teeme ja pingutame, siis just laste nimel. Seepärast on lapsed ka kõige õigema lähenemise esindajad, sest just noored mõtlevad praegustel aegadel meie tuleviku ja keskkonna peale.“

Nii polevat linnapea sõnul midagi imestada, et möödunud sügisel toimunud joonistusvõistlusele laekus koguni kaheksasada tööd kuni 15-aastastelt lastelt. Kõige nooremate ettekujutuse võimel olevat Kõlvarti sõnul aga eriline energia.

„Suured asjad algavad ühest ideest,“ rääkis linnapea. „Need maskotid ja sümbolid, mis laste käe all valmisid, said just selliste ideede kontsentreeritud tervikuteks. Konkursi suur populaarsus ja aktiivne osavõtt näitab aga seda, kui südamelähedane on lastele rohelise pealinna idee. Ka meie, täiskasvanud peaksime lastest selles osas eeskuju võtma.“

Loodushoidlik sibul Kimmu õpetab inimesi

Võidutöö puhul osutas linnapea tunnustavalt selle mitmekülgsusele. „Ühelt poolt esindab värskelt sündinud maskott rohelist mõtteviisi, teisalt on aga selline dünaamiline tegelane. Ühesõnaga huvitav ja igati vinge asi – täpselt nii, nagu see peabki olema,“ kinnitas linnapea, kelle sõnul tekitas välja valitud töö žürii liikmetes kõige rohkem elavat emotsiooni.

Võidutöö autori Mona Vilmsi sõnul kandis maskott esmalt hoopis Kalle nime, aga välimuse uuendamise käigus arenes seegi. „Alguses oli ta natukene liiga poisilik, seepärast mõtlesimegi, et paneme nimeks hoopis Kimmu,“ rääkis tüdruk. Mona sõnul on maskotiks valitud tegelase näol mitte inimese, vaid hoopistükkis sibulaga tegemist. Too on kasvanud otse mullast ning tulnud inimestele roheliseks pealinnaks saamisel appi.

„Ta on selline sibula moodi tüüp, kes justnagu meelitab inimesi looduslikuma eluviisi suunas,“ rääkis Mona. Tüdruk juhtis tähelepanu ka sellele, et paljud inimesed ei käi isegi suveajal õues ja parkides jalutamas. Eelistatakse hoopis telefoniekraani vahtimist. „Võiks ikka rohkem aega veeta sõpradega õues, mitte terve aja ainult nutiseadmetes istuda,“ leidis Mona.

Tüdruku sõnul aitas teda palju ka kunstiõpetaja Kai Tamm, kes suunas juhendajana Mona tähelepanu muu hulgas tervislikkuse olulisusele. „Rääkisime ka palju looduse teemadest, näiteks putukatest. Sellest tuligi muu seas mõte panna putukad Kimmule peapaelale. Nii et mu õpetaja on mind päris palju inspireerinud.“

Selleks, et ka ise midagi looduse heaks ära teha, on tüdruk plaaninud muu hulgas sõpradega metsa prügi korjama minna. Seni pole ettevõtmise teostamiseni veel jõutud, aga plaan olevat igatahes raudkindel. Seevastu korjas tüdruk alles hiljaaegu omaenda maja eest sinna visatud pudeli, sorteerides selle õigesse kogumiskasti. „Prügiga reostamine on suur probleem. Näiteks Pärnus satub palju prügi merre ja ulbib seal, reostades vett,“ rääkis Mona sellest, mis talle keskkonnaküsimustes kõige rohkem muret teeb.

Verinoort disainerihakatist juhendanud Kai Tamme sõnul anti idee esmalt kogu klassile ülesandeks. Ühises ringis arutleti siis rohelise pealinna mõiste üle ja mõeldi, mis võiks selle mõtet üheainsa sümboli kaudu kokku võtta.

Noor disainer kuigi palju õpetust ei vajanud

„Seejärel läks laste fantaasia juba vaba lendu,“ naeris Tamm. „Kui Mona töö välja valiti, siis toimus ka edasise tegevuse suunamiseks mõeldud arutelu. Räägiti, et mis võiks karakteriga ehk teisiti olla ja mida saaks olla enam, mis on koguterviku mõte ja muud säärased küsimused.“

Töö arendamise käigus sai esmases versioonis kokku fantaseeritud poisilikust kujust aja jooksul hoopis üks sibula moodi tegelane nimega Kimmu. „Kuna maskott võiks olla pisut neutraalsem tegelane, siis arendasimegi just seda joont,“ selgitas Tamm, kelle sõnul koondab Timmu endasse tervikliku karakteri, kes rohelist pealinna sobivalt sümboliseerib.

„Ega Monat tegelikult palju suunata ei tulnudki, ta on tõesti väga andekas ja võimeline äärmiselt ilusateks töödeks,“ kiitis juhendaja tütarlast. Konkursi märkimisväärne populaarsus näitab tema hinnangul aga keskkonnateemade suurt tähtsust kõige nooremate seas. „Lastele lähevad need teemad väga korda, nad on keskkonnaküsimustes väga teadlikud. Arvan, et koguni teadlikumad, kui me täiskasvanutena enamasti arvame,“ rääkis Tamm. „Kuna meie kool tegutseb Nõmmel, siis on siinne elukeskkond ka väga looduslik ja lapsed liiguvad palju jala või ratastega ringi. Keskkonnaküsimused kõnetavad neid seepärast veel eriti.“

Kunstiõpetaja sõnul olevat teisedki Nõmme Gümnaasiumi õpilased äärmiselt andekad ja loomingulised, tehes talle sellega palju headmeelt. „Olen nii uhke, et sedavõrd paljud meie õpilased said erilise auhinna,“ rõõmustas Tamm.

Maskoti joonistusvõistluse võitja valis kuueliikmeline žürii koosseisus Mihhail Kõlvart (Tallinna linnapea, žürii esimees), Janeli Jallai (Tallinna Euroopa rohelise pealinna büroo turunduse projektijuht), Viivi Lokk (Tallinna Haridusameti juhtivspetsialist), Signe Suviste (Tallinna aasta huvialaõpetaja 2022), Annemarie Rammo (Eesti Loodusmuuseumi turundusjuht) ja Diana Põder (tunnustatud kunstiandega Tallinna õpilane).

Tallinn otsis joonistusvõistlusel toredat maskotti, kes sümboliseeriks linnaloodust, keskkonnahoidu, nutikust, kestlikku mõtteviisi jne. Parim maskott tehakse päriselt valmis ja hakkab linnas keskkonnasõnumit kandma. Lisaks auhindadele koostatakse parimatest töödest rohelise pealinna aastal näitus.

Tallinn – Euroopa roheline pealinn 2023 korraldab tänavu Tallinna lastele ja noortele mitu erinevat keskkonnateemalist konkurssi. Lisainfo: https://greentallinn.eu/konkursid/.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.