"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Abilinnapea Beškina: uus haigla kataks veerandi eriarstiabi vajadusest (1)
19. jaanuar 2023
Betina Beškina Foto Albert Truuväärt

Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul aitaks pealinna haiglate kehva vastuvõtuvõimekust leevendada Tallinna Haigla rajamine, mis kataks veerandi jagu kogu Eesti eriarstiabi vajadusest.

“Tallinna haiglate vähene võimekus patsiente vastu võtta on suur probleem. Paraku ei ole see olukord kiiresti, kergesti ega odavalt lahendatav, sest tervishoiu pikaajalise alafinantseerimise tõttu on tänaseks kuhjumas mitu halba asjaolu. Peame igal juhul arvestama Eesti elanikkonna vananemisega, mis tingib suurema ravivajaduse ning teisalt on tervishoius järjest vähem tööjõudu,” rääkis Beškina BNS-ile.

Seda peaks tema sõnul haiglavõrk suutma kompenseerida nüüdisaegse tehnoloogilise võimekuse kasvatamisega, kuid Tallinna haiglavõrgu kaasajastamisel on riigi võimekus olnud tagasihoidlik. „Tallinna keskhaiglate väärikad hooned on vananenud nii füüsiliselt kui ka moraalselt ega suuda vajadusega sammu pidada. Piisab ootamatust libedusest või COVID-19 laadsest epideemiast ning tervishoiutöötajate pühendumusele üles ehitatud tervishoiusüsteem annab järele esmalt just erakorralise meditsiini osakondades,” tõdes Beškina.

Abilinnapea sõnul aitaks olukorda leevendada Tallinna Haigla rajamine ning Tallinna õdede-arstide võimekuse oluliselt parem rakendamine. „Nii nagu ka Tartu Ülikooli kliinikumi ja Põhja-Eesti regionaalhaigla puhul pärineb enam kui pool Tallinna keskhaiglate patsientidest väljastpoolt asukoha maakonda. Kaasajastamata ja amortiseerunud ning alamehitatud haiglavõrk tähendab patsientide jaoks ajakadu, täiendavaid kannatusi haiglasse pääsemisel ning kõrgenenud riske abi saamisel,” nentis Beškina.

„Probleemide eitamine valitsuse tasemel ei ole lahendus. Lahenduseks võiks olla uue Tallinna Haigla rajamine, mis kataks ligi 25 protsenti kogu Eesti eriarstiabi vajadusest. Olukord saab kontrolli alla alles siis, kui riigi tasandil võetakse ette meditsiinitöötajate puuduse probleem ning suured arste ja õdesid õpetavad võtmehaiglad saavad korda,” lausus abilinnapea.

Eelmisel nädalal pälvis meedias suuremat tähelepanu juhtum, kus kiirabi sõidutas Põhja-Eesti regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonna ootejärjekorrast kaks kiireloomulist patsienti Järvamaa haiglasse.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
21. jaan. 2023 12:21
https://pealinn.ee/2022/10/11/doktor-ralf-allikvee-vajame-uut-tipphaiglat-et-pool-miljonit-inimest-ei-jaaks-hea-arstiabita/