"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
repliik Haukanõmm: lumekoristus tänavatelt nõuab nii linna kui ka elanike head koostööd (0)
19. jaanuar 2023
Monika Haukanõmm

Ilmataat on olnud tänavu helde ning juba detsembriks oli linnatänavatele kogunenud tavatult palju lund. Arusaadavalt on olnud see väljakutseks nii liiklejatele, teehooldajatele kui ka linnale. Selleks, et suudaksime tulevikus ekstreemsete talioludega üheskoos paremini toime tulla, pean linnaelanikele jagama veidi selgitusi lumekoristuse põhimõtetest.

Sageli käib ajakirjandusest läbi lause, et talv saabus linna jaoks ootamatult. Julgen öelda, et see ei ole nii, sest enne esimese lume saabumist tehakse prooviringid ja rivistatakse traditsiooniliselt üles ka lepingupartnerite koristustehnika. Ikka selleks, et keegi ei kavatseks mitme linnaosa hankes sama komplektiga osaleda. Kohe, kui esimene lumehelves langeb maha, asutakse ka tööle.

Sahamehed töötasid ööpäevaringselt

Detsembri esimestel päevadel saabus kümnendi suurim lumetorm, mis kandis hellitavalt nime Birgit. Tihe lumesadu ja tuisk ummistasid linna ning maha sadanud lume kogus tekitas kaose. Sahamehed töötasid ööpäevaringselt ning andsid oma parima. Kiidaksin ka kõiki neid kinnistuomanikke, kes seisid ekstreemsetele tingimustele vastu ja püüdsid hoida kõnniteed läbitavana. Pärast tormi linnatänavatel ringi käies ja olukorda hinnates võis näha omajagu nõuetest kõrgemaid lumevalle, samuti linna erinevate asutuste lepingupartnerite tegematajätmisi kõnniteede ja ülekäiguradade lahtilükkamisel. Vaatepilt ei olnud sugugi hea.

Lõuna-Eesti küngaste vahelt pärit tüdrukuna mulle isiklikult talv ja lumi meeldib, aga objektiivses plaanis tuleb kõnnitee läbitavust ikkagi lapsevankri järgi mõõta. Kui teed ja tänavad peavad olema üldjuhul korrastatud lumesaju algusest kas 8 või 12 tunni möödudes, siis ekstreemses olukorras on lubatud reageerimisaega pikendada, mis tähendab, et korrastamine võtabki rohkem aega. Samas saan aru ka teisest poolest, lepingupartnerist. Kui lund koguneb nii lühikese aja jooksul niivõrd rohkelt, siis see ei ole midagi tavapärast. Paraku ei ole lund enam kuhugi lükata ning ainsaks lahenduseks jääb lume väljavedu.

Esmapilgul võib see ju tunduda justkui väga lihtsa operatsioonina ja ma mõistan linnaelanike kannatamatust, kuid selles võrrandis on mitmeid muutujaid. Ei piisa ainult kopast ja kallurist, vaid siin on vaja ka head koostööd linnaelanike vahel, et autod ei jääks lumekoristusele ette. Koos heade kolleegidega Kesklinna valitsusest oleme andnud siin oma parima, et viia see info inimesteni läbi korteriühistute, sotsiaalmeedia või mõnel muul viisil. Loomulikult saime ka sel korral kriitikat, miks ei võiks üht või teist tänavat koristada kiiremini. Mõistan, me kõik sooviksime, et just meie enda kodutänav oleks lumest esimesena prii, kuid peame arvestama kõikide faktoritega.

Fookuses on ka ühiskondlikud hooned

Lume väljavedu alustatakse ikka sealt, kus probleem on kõige suurem. Fookuses on ka ühiskondlikud hooned, kuhu peab olema ligipääs tagatud. Samuti on oluline mõista loogikat, et kui lumeladustamise plats on Veerenni asumi läheduses, siis on mõistlik alustada töid selles kvartalis, mitte sõita pärast ühe probleemse tänava koristust kogu tehnikaga vahepeal Kadriorgu. Küllap on kõik minuga nõus, et tööd on mõistlik logistiliselt planeerida nii, et tehnika ja inimesed oleks võimalikult efektiivselt kasutuses, mitte ei sõidaks risti-rästi läbi kesklinna objektilt objektile.

Minuni on jõudnud ka kaebusi selle kohta, et lumevedu on käinud öösiti. Kui nüüd mõelda, siis kahjuks häid ja kõigile meelepärased alternatiive siin polegi. Kui teha seda tööd keset päeva, siis tooks see kaasa liiklusummikud. Kui lume väljaveost on ette teatatud ja märgid paigaldatud, siis saavad kiiremale ja oluliselt kvaliteetsemale tööle kaasa aidata kõik autojuhid sel moel, et pargivad auto teise kohta. Kindlasti on ebamugav, kui tänavalt kostuv lärm viib viimasegi une, palun selle eest vabandust. Siiski soovin ka veidi mõistmist ja kannatust, sest selliseid olukordi ei ole aasta jooksul just liiga palju.

Tänavune talv on olnud küllaltki ekstreemne – kord vallutab linna lumetuisk, siis jälle sula ja libedus. Head võluvitsa, mis hoobilt kõik ekstreemsed olukorrad lahendaks, ei ole. Seega palun mõistmist. Kuid kindlasti peame ka linnaametnikena tegutsema selle nimel, et tänavate talvine hooldus ja lumevedu saaks tulevikus aina paremini korraldatud. Seetõttu olen teile, linnakodanikud, igatalvise jooksva tagasiside eest väga tänulik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.