"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Kõlvart: Uued ootekojad ja välitualetid ei lähe linnale midagi maksma, paigaldamine ja ehitamine toimub partneri kulul (1)
19. jaanuar 2023

„Võime konstateerida ühe pika protsessi edukat lõppu,“ teatas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart tänasel linnavalitsuse pressikonverentsil. „Koostööpartner tagab linnale 1200 uut ootekoda ja 34 välitualetti. Nii paigaldamine kui ka ehitamine toimub partneri kulul.“ Tallinna linn ei pea seejuures ise midagi investeerima, kuna partner hakkab tulu teenima ootekodade reklaampinna pealt ning oma osa saab sealt maksude näol ka linn.

Kõlvarti sõnul on omavalitsuse kohus tagada ootepaviljone ja välitualette ning juba kaks aastat tagasi hakati analüüsima, kuidas seda kõige paremini saaks korraldada. „Meil oli laual ka vajalik investeerimissumma, mis oli hinnanguliselt 25 miljonit eurot,“ ütles ta. „Sellele oleks veel lisandunud paigaldamine ja hooldus. Seetõttu püüdsime me välja töötada ka alternatiivi ja see ka õnnestus.“

Kõlvart kinnitas, et linna eesmärgiks on lähiaastatel välja vahetada kõik ootekojad. “Ühistranspordi kasutajate arv on Tallinnas viimastel aastatel üha kasvanud, mistõttu uuendame nii ühissõidukite parki, arendame liinivõrku kui ka muud taristut, mis ühistranspordi kasutamise sõitjatele veelgi mugavamaks teeb,“ nentis ta. „Ent vähemoluline ei ole ka linnaruumi lisanduvad avalikud välitualetid, mis on ühtlasi kohandatud puudega inimestele.“

„Tänaseks meil on olemas leping, mis annab võimaluse linnale enda kohustust täita, aga samas raha mitte investeerida ja see tähendab, et koostöös erasektoriga tagab meile hankekonkursi alusel valitud partner 1200 uut ootekoda ja 34 välitualetti,“ rääkis linnapea. „Nii paigaldamine kui ka ehitamine toimub partneri kulul. Samas ka hooldamine järgmise 21 aasta jooksul, mis ongi ühe ootekoja keskmine iga.“

Ootepaviljonid hakkavad reklaampinnana tulu teenima

Koostööpartner JCDecaux Eesti OÜ saab Kõlvarti kinnitusel tulu teenida ootepaviljone reklaampinnana kasutades. „Partneril tekib õigus ka veel täiendavalt reklaampindu ehitada,“ lisas Kõlvart. „Samas linn ei pea investeerima, ei pea tasuma paigaldamis- ja hoolduskulusid ja saab veel ka tulu keskmiselt 500 000 eurot aastas reklaamimaksu abil.“

Linnapea sõnul oli tegu pika protsessiga, mida omakorda aeglustas veel ka hanke tulemuste korduv vaidlustamine. „See pool, kes hanke tulemusi vaidlustas, ei saavutanud edu,“ märkis Kõlvart. „Ei saavutanud edu vaidluskomisjonis, ega pärast ka kohtumenetluse käigus. Ükski kohtuinstants ei tunnistanud kaebaja õigust ja iga kord linn, kohtumenetluse käigus, igas etapis võitis.“

Kõlvart rõhutas, et tegemist on unikaalse lepinguga mitte ainult Tallinna linna kontekstis aga ka teiste omavalitsuste kontekstis ja avaldas lootust, et ka tulevikus suudetakse koostöös erasektoriga välja töötada selliseid formaate, mis oleksid linnale maksimaalselt kasulikud.

„Meie jaoks ei ole asi ainult selles, et me hoiame investeeringukulusid kokku, vaid ka kindlasti erasektor suudab tegeleda nii paigaldamisega kui ka hooldamisega operatiivsemalt,“ märkis linnapea.

Pooled uutest ootekodadest valmivad linna poolt välja töötatud disaini järgi ning pooled koostööpartneri disaini järgi, mis on samuti spetsiaalselt Tallinna linna jaoks välja töötatud.

Lepingupartner on koostööks valmis

Lepingupartneri JCDecaux Eesti OÜ tegevjuhi Kristiina Sepa sõnul on koostöö suureks tunnustuseks. „Meil on hea meel, et meid valiti  hanke tulemusena Tallinna linna lepingupartneriks. Ootame koostööd, et kaasajastada linna tänavapilti uudse disainiga ootekodade,  avalike välitualettide ja reklaamvitriinidega ning pakkuda Tallinna linna elanikele vajalikke teenuseid ja reklaamijatele kvaliteetseid välireklaamivõimalusi,“ märkis Sepp.

Lepingu kohaselt paigaldatakse linna 1200 uut ootekoda, esimesed 313 uut ootekoda juba aastal 2024. Paigaldatavatest ootekodadest 600 on Tallinna linna disainiga, mis põhineb ootekodade ideekonkursi võidutööl “Väravad” agentuurilt Upstairs. Ülejäänud 600 ootekoda on lepingupartneri poolt hankes pakutud uue, spetsiaalselt Tallinna linna jaoks loodud disainiga. Mõlemad disainid võimaldavad neile vajadusel paigaldada ka uuenduslikke lahendusi, näiteks murukatuseid, päikesepaneele jms, mis on olulised nii innovatiivse linnakujunduse kui ka rohelise mõtteviisi levitamise kontekstis. Praegu on Tallinna ühissõidukipeatustes kokku 960 ootekoda.

JCDecaux Eesti OÜ saab lepingu järgi õiguse müüa reklaami lisaks ootekodade reklaamvitriinidele veel 121 eraldiseisval reklaamvitriinil koos kohustusega neid paigaldada ja hooldada. Lisaks reklaamvitriinidele paigaldatakse linnaruumi ka 20 linnateabevitriini, mida hooldab lepingupartner ja millel Tallinna linn saab jagada linna elanikele ja külalistele vajalikku informatsiooni.

Ettevõte kohustub ka Tallinna linnaruumi püsirajatistena paigaldama 34 täisautomaatset avalikku välitualetti, millest 24 tulevad uutesse asukohtadesse. Tualettide disaine valiti lepingusse kaks, et tagada nende sobitumine erinevatesse keskkondadesse. Puuetega inimeste vajadustega arvestavaid soojustatud tualette hakatakse hooldama igapäevaselt.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Lõhnab kriminaalse diili järgi
24. jaan. 2023 22:50
No on sahkermahkeri tunnus ikka. JCD pistab sinna veel hunniku LED ekraane niiet linn läheb jubedaks