"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
TÄNAVAD UMBES Kommunaalamet: tänane ilm tekitas Tallinna tänavatele senise talve kõige hullemad liiklusolud, rekordiliselt teateid on olnud Nõmmelt (0)
19. jaanuar 2023
Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulgi sõnul on praegustes ilmastikuoludes raske nii tänavate, haljastuse kui ka liikluse olukord Foto Ilja Matusihis

„Ka liiklusõnnetusi on tänasel päeval tavapärasest märgatavalt rohkem toimunud. Jälgime kõiki avariidest teavitavaid kanaleid teravdatud tähelepanuga. Iga õnnetuspaik vaadatakse pärast ka üle,“ rääkis Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg.  

Öösel kella viie paiku alanud lumesadu ei tulnud linnale keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulgi sõnul ootamatult. Küll aga on kiiresti muutunud ilmaolude mõju pealinna tänavatele ja selle liiklusele spetsialisti sõnul tohutu.

„Selliseid kinnisõidetud lumega libedaid teeolusid, nagu öine ja hommikune lumesadu meie teedel ja liikluses tekitas, pole tänavusel hooajal veel olnud,“ nentis Sulg. Spetsialisti sõnul peavad linlased arvestama, et täna on nii tavaliiklus kui ühistransport tavapärasest aeglasemad. Lumi, mis hakkas alguses langema pigem märja vihmana, jõudis varahommikuse saju jooksul paljudel tänavatel soola ära sulatada ning tekitada teedele kinnisõidetud lumise jäitekihi. Paraku on selline kiht sujuva liikluse tagamisel tõeliseks takistuseks.

Suuremad probleemid trollidega

„Raske on nii tänavate, haljastuse kui ka liikluse olukord,“ möönis Sulg. Samas on teede talihoolduse eest vastutavad lepingupartnerid spetsialisti sõnul juba tänavatel ning uued soolakihid võitlevad libedate teede ja raskete liiklusoludega tublisti.

„Talveperioodil, lumesaju tingimustes pole võimalik lumevabu tingimusi tagada. Prioriteet on aga tõusude puhtana ja ühistransporti käigus hoidmine,“ rääkis spetsialist. Sulgi sõnul esines hommikul ühistranspordis ka mõningaid keerukamaid tõrkeid, kui lihtsalt tavapärasest aeglasem sõit. Seda viimast kogesid hommikul tööle sõitnud inimestest paljud.

„Suuremad probleemid on eeskätt just trollidega. Mõnel pool pole nendega väiksematest tõusudest üle saadud,“ rääkis Sulg. „Näiteks jäi üks troll hommikul Endla tänaval väikese tõusu juures toppama ega pääsenudki edasi. Pidime ta siis liikuma aitama. Busside ja trammidega on olukord parem.“

Sulg möönis, et ka avariisid on tänasel päeval tavapärasest märgatavalt rohkem. „Jälgime kõiki avariidest teavitavaid kanaleid teravdatud tähelepanuga,“ kinnitas spetsialist, kelle sõnul vaadatakse iga avariikoht üle. Samuti see, kas tee oli seal piisavalt hooldatud.

Raske lumi murrab puid ja oksi

Ka Päästekeskusesse on erakordsed ilmaolud toonud juba rekordiliselt väljakutseid. Kella poole kolmese seisuga oli Päästekeskuse põhja regiooni laekunud juba üle saja väljakutse, mis kõik seotud just ilmastikuoludest tingitud ohtude likvideerimisega.

“Valdavalt on kutsed seotud teedele vôi elektriliinidele murdunud puude eemaldamisega. Vaid mõned üksikud korrad on puud või suuremad oksad kukkunud aedadele, katustele ja autodele,” selgitas Põhja Päästekeskuse kommunikatsioonijuht Liina Valner.

Kõige rohkem ehk ligemale kolmkümmend väljakutset on tehtud muu hulgas Nõmme linnaosasse, kus ka kohalike elanike teatel terve tänase päeva rohkelt muret just murduvate puudega.

“Asi on vist selles, et öösel maha sadanud lumi oli seekord ebatavaliselt raske ja märg,” rääkis Nõmmel, Pääsküla rongijaama vastas elav Martin ebatavaliste lumeolude mõjudest metsarohkuse poolt tuntud linnaosas. “Hommikul leidsime suure oksa, mis oli maja ees põõsasse kukkunud. No hakkasime seda siis eest ära tõstma, kui korraga käis koledam põrakas! Ja mis me siis näeme – üks igavene suur oks kukub otse meie silma all maja katusele!”

Pääskülas elavad Martin ja tema ema said hommikul “toreda” üllatuse osaliseks, kui lume raskuse all murdunud kopsakas männioks nende silme all elumaja katusele kukkus. Midagi õnneks päriselt katki ei läinud, küll aga sai katus üksjagu mõlkida
Pilt: Erakogu

Lumerohkusega maadelnud nõmmeka sõnul jäi elamu katus õnneks ikkagi põhiosas terveks, kuigi üksjagu mõlkida sai küll. Toimunud sündmustest aga kellelegi teada ei antud. “Päästeameti omad toimetasid veel vastasmaja juures, seal juhtus vist ka õnnetus lume ja puudega. Aga meie oksa nad vaatama ei tulnud,” jutustas Martin. “Selleks pidi vaja olema omaniku kooskõlastust või midagi sellist. Meile peaaegu katusesse kukkunud oksaga puu jääb nimelt kõrvalkrundile. Seal aga maja pole.”

Appi kutsutakse üle kogu Tallinna ja Harjumaa

Mis elumaja küljele kukkunud kopsaka männioksaga edasi tehakse, seda ei oska nõmmekas praegu veel öelda. “Peame selle naabritega esmalt kooskõlastama,” ütles Martin. “Praegu tundub, et peame arboristi kutsuma. Eramaal päästjad ei aita, nagu välja tuleb. Peame ise hakkama saama.”

Elupõline nõmmekas leidis samas, et tegelikult saaks selle oksa ka ise “alla nügida”. Paraku ei tahtvat teised pereliikmed meest puu otsa katsetama lasta.

Nõmme järel oli kõige rohkem väljakutseid Piritale ja Kesklinna, kus kutsuti mõlemas linnaosas päästjaid kohale lausa kaheksal korral. Lasnamäel ja Kristiines oli mõlemal puhul abi vaja kahel, Põhja-Tallinnas ja Mustamäel aga ühel korral.

Tallinna lähiümbrusest on kõige rohkem väljakutseid toimunud Kuusalus ja Kosel, mõlemas kuuel korral. Nii Rae kui Anija valdades on päästjaid kohale kutsutud viiel, Jõelähtmel ja Lääne-Harju vallas aga neljal korral. Harku ja Saue valdades, samuti Maardu linna kutsuti päästjad kõigis paikades kohale kolmel korral. Loksal, Sakul ja Viimsis kahel, Raasiku vallas ja Keila linnas aga ühelainsamal puhul.

Kokku oli kella 14.29 seisuga Tallinnas ja Harjumaal Põhja päästekeskusele tehtud 103 väljakutset, mis olid tingitud lumerohkuse tõttu murdunud puude ja nende okste põhjustatud purustustest.

Talvel peab ilmaga arvestama

Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhi Tarmo Sulgi sõnul peavad inimesed lisaks vajadusele olla valmis kukkuvateks oksteks ja jääpurikateks arvestama talvistel aegadel ka raskendatud liikumisolude paratamatust. „Tuleb valida ilmastikutingimustele sobivad liikumisvõtted ja varuda määratud sihtkohta kohale jõudmiseks rohkem aega,“ toonitas spetsialist. „Kui sellega ei arvestata ega jõuta vajalikesse paikadesse õigeks ajaks, siis tekitab see omakorda lisastressi. Seepärast oleks mõistlik talviste soovitustega juba varakult arvestada.“

Jälgida tasub ka Tallinna kodulehte, kus keerukamate tee- ja liiklusolude eest ennetavalt hoiatatakse. Praeguse olukorra puhul avaldas keskkonna- ja kommunaalameti juht Tarmo Sulg aga lootust, et õhtuks kriitiline olukord ka leebub.

„Lumesadu on nüüdseks ju järgi jäänud. Peale päeva jooksul tehtavaid hooldustsükleid peaks olukord selliste tingimuste säilimisel juba täitsa rahulikuks jääma,“ rahustas spetsialist südant neil linlastel, kes ehk tänavate ja teede olukorra pärast muret tunnevad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.