"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna Lastehaigla Toetusfondi juhataja: minu poeg ei maganud kaks esimest eluaastat (0)
19. jaanuar 2023

“Minu pea 32-aastane poeg kaks esimest eluaastat ei maganud ja see oli minu jaoks ka kohutav probleem. Kui oleks olnud tollel ajal niisugune tore keskus, kuhu ma oleks oma hädaga saanud pöörduda, siis oleks väga vahva olnud,” rääkis Tallinna Lastehaigla Toetusfondi juhataja Inna Kramer.

Vaata galeriid (26)

Unehäirete all võib erinevatel eluperioodidel kannatada kuni veerand elanikkonnast, kaasaarvatud lapsed. Psühhiaatrite hinnangul on ka Eestis probleem laialt levinud. Lastehaiglas avati uneuuringute keskus, mis hakkab pakkuma kaasaegset käsitlust unehäiretega lastele ning tõstma lapsevanemate teadlikkust. Spetsiaalselt lastele mõeldud keskus on Eestis esimene omataoline.

Unehäiretel võivad olla väga erinevad põhjused, nii meditsiinilised kui ka inimese enda käitumisest ja tema psüühika koosmõjust tingitud. Sageli esineb lastel unerütmihäireid, mis on põhjustatud sellest, et nende magamamineku kellaaeg ei ole paigas. Ka stress võib kaasa tuua unehäireid. Teismeliste unerütmile mõjub laastavalt nutiseadmete piiritu kasutamine. Unehäiretega tegelemine nõuab süsteemset lähenemist.

“See on valdkond, mis on oma tee alguses Eestis. Täna me ei saa enam teha sellisel tasemel meditsiini põlve otsas ja olematute tingimustega ruumides. Nii esteetilisest aspektist kui ka tehnilistest parameetritest, kas me räägime siis ruumi suurusest või antud juhul tema helikindlusest,” leidis Tallinna Lastehaigla juhatuse esimees Katrin Luts.

Suures haiglas asuva unekeskuse eelis on see, et iga juhtumi puhul on võimalik kaasata vajalikke eksperte, kes aitavad leida laste uneprobleemidele lahendusi. Uneuuringute läbiviimiseks soetati keskusele spetsiaalne seade koos vastava tarkvaraga, mis võimaldab eristada suhteliselt ohutuid ja isemööduvaid unehäireid tõsisemate tagajärgedega ning sekkumist vajavatest seisunditest.

“Osad neist tegelikult ei vaja ravi vaid nad lähevad ise mööda. Teised jällegi vajavad ravi ja mis võivad põhjustada juba tõsisemaid tervisehäireid. Näiteks südame ja veresoonkonnapuudulikkus, kopsuhaigused, samuti ka närvihaigused,” täpsustas Tallinna Lastehaigla kliinilise neurofüsioloogia üksuse juhataja Kaidi Lunge.

Uneuuringute Keskus valmis täies mahus Tallinna Lastehaigla Toetusfondi annetajate toetustest. Selle maksumuseks kujunes ligikaudu 500 000 eurot

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.