"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Euroopa rohelise pealinna avaüritused toovad Tallinnasse 57 linna esindajad enam kui 20 riigist, täna peetakse jätkusuutlike linnade konverentsi (0)
20. jaanuar 2023
Foto Mats Õun

Linnapea Mihhali Kõlvarti sõnul on Euroopa rohelise pealinna tiitlit kandva linna ülesandeks tuua kokku kestlikult mõtlevaid linnu, et olla teistele linnadele suunanäitajaks ning leida koos parimaid lahendusi, et muuta linnad jätkusuutlikumaks.

„ÜRO andmetel elab 2050-ks aastaks 80% eurooplastest linnades, seetõttu on linnadel ka oluline roll EL kliimaeesmärkide saavutamisel. Kestlik linnajuhtimine aitab meil luua inimsõbralikuma linna, kus kõigil on parem elukeskkond,“ lisas Kõlvart.

Laupäevani toimuvad Euroopa rohelise pealinna avaüritused toovad Tallinnasse 57 linna ja valla esindajad enam kui 20 Euroopa riigist, sealhulgas 8 linnapead ning Euroopa Komisjoni keskkonna, ookeanide ja kalandusvoliniku Virginijus Sinkevičiuse.

Reedel toimub kestliku  linnajuhtimise konverents, mille peakõnelejaks on endine EL kliimavolinik Connie Hedegaard ning mille avavad linnapea Mihhail Kõlvart ja EL keskkonnavolinik Virginijus Sinkevičius.

21. jaanuaril toimuval pidulikul avatseremoonial annavad EL keskkonnavolinik Virginijus Sinkevičius ja 2022. aasta Euroopa rohelise pealinna Grenoble´i linnapea Éric Piolle Tallinnale üle Euroopa rohelise pealinna tiitli.

Avatseremoonia loomingulise tiimi moodustavad Tallinna Linnateatri näitlejad: kunstiline juht on Mikk Jürjens, õhtujuhid Sandra Uusberg ja Kaspar Velberg. Tseremoonial astuvad üles tunnustatud muusikud Vaiko Eplik ja Eliit, Puuluup, Andres Kõpper, JT Conception ning teiste seas peab kõnet rohelise pealinna kõnekonkursi „Elurikas linn“ võitja Tallinna gümnasist Liisa-Lotta Tõiste.

“Avatseremoonia on omamoodi teatrietendus, mis sisaldab spetsiaalselt selle jaoks loodud muusikalisi etteasteid, lühifilme, kõnesid ja üllatusi. Maailma paremaks muutmiseks peame seda hingepõhjani tunnetama ja aitama – nii linnana, aga ka kodanikena,” kirjeldas eesootavat etendust kunstiline juht Mikk Jürjens.

Tallinn sai Euroopa rohelise pealinna tiitli Euroopa Komisjonilt 2021. aasta sügisel. Eraldi toodi välja linna head läbimõeldud visiooni ja strateegilisi eesmärke rohelisemaks ja jätkusuutlikumaks muutumiseks.

Rohelise pealinna aastal on Tallinna põhiteemad elurikkuse hoidmine, kliima ning kestlikest põhimõtetest lähtuv juhtimine.  Euroopa rohelise pealinna programmis on 2023. aastal põnevaid tegevusi kõigile Tallinna elanikele, muuhulgas üle 60 ürituse. Paljud projektid ja tegevused keskenduvad keskkonnateadlikkusele ning kaasamisele.

AVAKONVERENTS „FANTASTIC CREATURES: MAKING EUROPEAN CITIES SAFE, INCLUSIVE, RESILIENT AND SUSTAINABLE”

Tallinna Euroopa rohelise pealinna aasta jätkusuutlike linnade avakonverents.

Üritus on kutsetega.

Konverentsi moderaatorid:

Emma Nelson
Reporter ja kommunikatsiooniekspert, Monocle 24 ja BBC

Joe Lynam
Reporter ja äritoimetaja, Newstalk ja BBC

ÜRITUSE KAVA: 

09.00 – 09.30 Avasõnad

Mihhail Kõlvart
Tallinna linnapea

Virginijus Sinkevičius
Euroopa Komisjoni keskkonna, ookeanide ja kalanduse volinik

09:30 – 10.15 Peaesineja

Connie Hedegaard
Euroopa Komisjoni endine kliimavolinik ja praegune kliima- ja ühiskondlike muutustega kohanemise missiooni nõukogu juhatuse esinaine

10.15 – 11.00 Arutelu “Õitseb nagu tamm: ökosüsteemide loomine roheliste ja tervislike linnade jaoks”

Kuidas aidata Euroopa linnadel luua hästi kujundatud ja ühendatud rohealasid tervisliku elukeskkonna jaoks? Kuidas luua sünergiat erinevate vajaduste ja funktsioonide vahel säästvaks linnaarenguks?

Eric Piolle
Grenoble’i linnapea

Madle Lippus
Tallinna abilinnapea

Fedra Vanhuyse
Stockholmi Keskkonnainstituudi seltside, kliima- ja poliitikatoetuse osakonna juhataja

11.30 – 12.30 Arutelu “Huntidelt õppimine: kedagi ei jäeta maha”

Arutatakse väljakutseid kaasavate ja õiglaste linnade kujundamisel, kus kedagi ei jäeta maha ja kus on kõigile tagatud võimalused ühiskonnaelus osalemiseks. Kuidas luua õiglast ühist Euroopa linna? Kuidas tulla toime erinevate ühiskonnagruppide vajadustega ja pakkuda piisavat tuge?

Alice Siragusa
Euroopa Komisjoni Teadusuuringute Ühiskeskuse rühmajuht

Eva Kail
Viini linna soolise võrdõiguslikkuse planeerimise ekspert

Marie McLelland
Glasgow linnavolikogu liige

13.30 – 14.30 Arutelu “Mõtleme nagu sipelgad: vabastage ühisloome jõud”

Milliseid koalitsioone on linnades säästva arengu jaoks vaja? Kuidas saame kodanikke, organisatsioone ja ettevõtteid linnajuhtimisse kaasata? Millised on ühisloome vahendid? Kuidas saavad inimesed ja organisatsioonid oma häält kuuldavaks teha?

Jacob Trollbäck
Trollbäck+Company uue osakonna asutaja ja loovjuht

Ville Taajamaa
SDG projektijuht, Espoo linn

Kaidi Põldoja
Tallinna linna ruumilise planeerimise kompetentsikeskuse juhataja

14.30 – 15.45 Arutelu “Juhtides nagu delfiinid: linnajuhtimise ümbermõtestamine”

Suurte küsimustega tegelemine.
Kuidas saavad linnad hakkama moodsa aja muutuva keerukuse ja huvirühmade vastandlike huvidega? Kuidas teevad poliitikud ja ametnikud koostööd, et luua Agenda 2030 raames pühendumust ja hoogu kõigis osakondades? Kas oleme valmis oma silotornidest välja tulema ja kohaliku tasandi valitsemise ümber mõtlema?

Milliseid praktilisi tööriistu on vaja?
Millised on peamised takistused ja edutegurid säästva arengu eesmärkide tõhusaks integreerimiseks kohalikesse planeerimis- ja eelarvestamisprotsessidesse ning silodevahelise sünergia suurendamiseks? Millised on need juhtimisvahendid, mis võimaldavad muuta linna haldust ja otsuste tegemist horisontaalsemaks ja kohandatavamaks?

Pekka Timonen
Lahti linnapea

Remigijus Šimašius
Vilniuse linnapea

Cor Lamers

Schiedami linnapea

Vladimir Svet
Tallinna abilinnapea

16.15 – 17.00 Lõpuarutelu “Säästva arengu eesmärkide elluviimine Euroopa linnades”

Soovitused edasiseks tööks. Kuidas muuta Euroopa linnad turvaliseks, kaasavaks, vastupidavaks ja jätkusuutlikuks?

Mihhail Kõlvart
Tallinna linnapea

Ricardo Rio
Braga linnapea

Filipe Araújo
Porto valla aselinnapea ja Eurocities keskkonnafoorumi esimees

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.