"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
FOTOD Keskraamatukogus avati Euroopa rohelise pealinna aasta tasuta koolitustega (0)
20. jaanuar 2023
Albert Truuväärt

Tallinna Keskraamatukogus toimusid 21. jaanuaril tasuta keskkonnateemalised koolitused ja töötoad. Tallinna linn kannab 2023. aastal Euroopa rohelise pealinna tiitlit ja soovib panna keskkonnateemadel kaasa mõtlema kõiki linnakodanikke.

Vaata galeriid (57)

Üle linna raamatukogudes toimuvate ürituste teemadering on lai – huvilised saavad näiteks panna näpud mulda linnaaianduse töötubades, matkata linna rohealadel, kuulda ja jagada nippe keskkonnateadlikust lastekasvatusest ning õppida paremini digiprügiga võitlema. Ürituste eesmärk on näidata, kuidas igaüks saab aidata kaasa puhtama, kestlikuma ja jätkusuutlikuma elukeskkonna kujundamisele. Täpsema kava ja registreerimise info leiab Tallinna Keskraamatukogu veebilehelt keskraamatukogu.ee.

Vaata galeriid (58)

Tallinna Euroopa rohelise pealinna aastal on inimeste keskkonnateadlikkuse kasv üks peamisi eesmärke ja sellepärast on eriti hea meel, et raamatukogudes üle linna toimuvad rohelise pealinna avaüritused. „Olukorras, kus tarbime maa ökoloogilisi ressursse kordades rohkem, kui loodus suudab neid taastoota, tuleb väga selgelt aru saada, et keskkonnahoidlikkus peab olema meie kõigi elementaarne mõtteviis. Muud valikut lihtsalt ei ole. Seepärast kutsume erinevate rohelise pealinna ürituste ja programmide kaudu keskkonnateemadel kaasa mõtlema, et paremini mõista, miks on vaja hoida elukeskkonda ning kuidas iga inimene saab ise paremini panustada keskkonnahoidu,“ sõnas rohelise pealinna juht Krista Kampus.

Vaata galeriid (20)

Rohelise pealinna aasta avaüritused on sissejuhatuseks sündmustele, mis jätkuvad Tallinna Keskraamatukogus terve aasta jooksul. Erinevates töötubades ja aruteluringides osalemise kõrval kutsub raamatukogu üles kasutama teenuseid, mis  toetavad huvialadega tegelemist, elukestvat õpet ning rohelist ja säästvat mõtteviisi. Nii on Laagna raamatukogus avatud Seemnelaegas, kust aiandushuvilistel on võimalik tasuta seemneid laenata, kodus või kogukonnaaias taimede kasvatamist nautida ning ise seemneid kogudes ja annetades teisi rõõmustada. Raamatukogu peamajas asuvast Pillilaekast saab laenata erinevaid muusikainstrumente ja -tarvikuid, mitmetest haruraamatukogudest aga spordivahendeid ja õuemänge.  Sõle raamatukogus ootab huvilisi õmblusmasinatega varustatud õmblustuba ja Kännukuke raamatukogus innovatsioonilabor, kus saab töötada 3D printeri, laserlõikepingi, kilelõikuri jm kaasaegsete tehnoloogiliste vahenditega. Kännukuke ja Laagna raamatukogude juures asuvad ka kogukonnaaiad.

TALLINNA KESKRAAMATUKOGU PEAMAJAS (ESTONIA PST 8)

Kell 12-13
Aruteluring “Rohepered – laste kasvatamine keskkonnateadlikult ja -teadlikuks”, aruteluringi viib läbi Farištamo Eller

Praktiline aruteluring teemal, kuidas perel oleks võimalik teha lapsi kasvatades keskkonnateadlikke valikuid ning kuidas lapsi harjutada keskkonda ja loodust hoidma. Samal ajal kui emmed (või ka issid) osalevad aruteluringis, toimub lastele loodusjuttude lugemine ja taaskasutuse materjalidest meisterdamine. Lisalugemist: https://rohe.geenius.ee/rubriik/elustiil/kuidas-olla-roheliselt-motlev-emme-eesti-naine-jagab-oma-kogemusi/

Kell 14-15
Digiprügi ja selle koristamine

Miks on mõistlik aegajalt üle vaadata oma meilboks ja sealt aegade hämarustest saabunud ja saadetud meilid kustutada.
Mis fotod ja videod on meie telefonis? Kui palju on meil neid fotosid dubleeritud kuskil pilveruumis? Digiprügi koristamine võiks olla igapäevane harjumus. Andmetele ja infole peaksime lähenema elutsüklina, mis vananeb ja sureb.
Praktiline osa – mittevajalike rakenduste, vanade dubleeritud fotode ja videode kustutamine erinevatest keskkondatest. Töötoa viib läbi Heigo-Aulemb Ensling, koolitaja Teliast.

27. jaanuaril toimub Telia eestvedamisel Digikoristus 2023. Kuidas olla selleks päevaks valmis ja aktsioonis osaleda? Lisalugemist siit: https://digikoristuspaev.telia.ee/

Rohelise pealinna ja liikumisaasta algust tähistav metsaretk
Kell 12 algusega Estonia pst 8, Tallinna Keskraamatukogu fuajees või liitu kell 12.35 Rehe peatuses.

Seoses liikumisaasta ja rohelise pealinna aasta algusega läheme Hõbemetsa piirkonda väikesele retkele! Räägime sellest, miks meil on vaja looduses liikuda ja mis see meile annab, naudime talvist metsa ning tutvume üle 100-aasta vanuste Peeter Suure merekindluse laskemoonaladudega. Need asuvad Haabersti linnaosas, Astangu asumi võimsal paeklindil. Kuna Astangu tunnellaod on nahkhiirtele talvitumisepaigaks, siis sinna sisse me ei lähe, vaid vaatleme tunneleid sissepääsu juurest.

Retk kestab orienteeruvalt 1,5 tundi, teekonna pikkus on 2 km. Palume  selga panna mugavad ja soojad riided, jalga ilmastikukindlad jalanõud. Vajalik eelregistreerimine: tel 683 0920 või eo@tln.lib.ee

Lisalugemist siit:  https://maaleht.delfi.ee/artikkel/83326443/astangu-laskemoonalaod-malestis-esimesest-ilmasojast-keset-kaunist-loodust ja https://militarist.ee/blogi/astangu-moonalaod

TALLINNA KESKRAAMATUKOGU VÕÕRKEELSE KIRJANDUSE OSAKOND (LIIVALAIA 40)

Kell 13-14
„Tallinna eluloo rohelised lehed“

Koduloolane Josef Kats viib Tallinna rohealadele põnevate faktiga rikastatud matkale. Matka põhiline suhtluskeel on vene keel. Kogunemine võõrkeelse kirjanduse osakonna fuajees (Liivalaia 40)
Vajalik eelregistreerimine: vo@tln.lib.ee või tel 6830 960

KÄNNUKUKE RAAMATUKOGUS (E. VILDE TEE 72)

Kell 13-16
Võrsete kasvatamise töötuba koos Urban Farmiga

Kuidas saaks ka talvisel ajal kasvatada endale maitsvat ja tervislikku toitu? Räägime rohetehnoloogiatest ja iduettevõttest Urban Farm.
Võrsete kasvatamise töötoas tutvustame aastaringse linnaaianduse erinevaid võimalusi ning jagame praktilisi oskusi, mida igaüks saab rakendada oma igapäevaelus. Võrsete kasvatamine ei võta palju ruumi ega aega, sellega saavad hakkama kõik, kes soovivad oma laual näha ka talvisel ajal tervislikku ja kohalikult kasvatatud toitu. Õpime koos, kuidas võrseid kasvatades lisada oma toidulauale rohelist värvi ning leevendada sellega ka rohenäppude kevadeootuse rahutust. Praktilises osas saab iga osaline proovida võrsete kasvatamise ettevalmistamist (kasutame võrsete kasvatamise stardikomplekti, mida saavad osalised koju kaasa võtta).

Mis on võrsed?
Võrsete all mõeldakse söödavate köögiviljade ja maitsetaimede noori seemikuid, mis on koristatud vähem kui kaks nädalat pärast idanemist. Võrse ei ole ülekasvanud idu. Nende kasvatamise erinevus on, et idusid kasvatatakse mullata pelgalt niiskuse baasil ja pimedas, kuid võrsed kasvavad mullas ja valguse käes.

Urban Farm on keskkonnasõbralik ja kontrollitud kliimaga linnafarm, kelle kireks on kaunite ning elujõudu täis taimede kasvatamine ja ideaalkasvu tingimuste loomine ka talvisel ajal.

LAAGNA RAAMATUKOGUS (VÕRU 11)

Kell 12-13
Taimede kasvatamine toas ja linnaaias

Töötuba viib läbi Tiina Marjapuu (Tallinna Botaanikaaed). Tiina on TBA avamaa osakonna aednik, töötanud 7 aastat botaanikaaia Meelte aias keset maitse -ja ravimtaimi. Kevaditi õpetab ta huvilistele pikeerimist, sügiseti haljaspistikutega paljundamist. On kirjutanud artikleid Maalehe lisasse “Targu Talita”. Õpitoas teeme algust lihtsa aiandusega, mis ei käi kellelgi üle jõu. Vaatame, mida on tarvis, et kasvatada aknalaual maitsvat ja tervislikku toidulisa. Alustame pottidest ja substraadist, vaatame, mida kirjutatakse seemnepakkidel, ja kes soovib, teeb näpud mullaseks ja alustab isikliku aknalaua-aiandusega.
Kohtade arv piiratud, vajalik eelregistreerimine: https://forms.gle/kHRDFR9AVgXou81f6

Kell 14
Seemnepaberite tegemine

Töötoa viib läbi Labora Shop. Iga osaleja saab endale valmistada mitu erinevat paberit. Töötoas kasutame põllulillede, kress-salati, lina jpt seemneid. Tutvume kogu paberivalmistamise protsessiga. Teemaks tuleb materjalide valik, kiude töötlemine, paberimassi leheks vormimine, pressimine ja kuivatamine. Samuti räägime taaskasutusest ning teeme seemne pomme ja dekoratiivpaberit kuivatatud taimedega.
Kohtade arv piiratud, vajalik eelregistreerimine: https://forms.gle/fhzmromEeU9LtubXA

NURMENUKU RAAMATUKOGUS (EHITAJATE TEE 109A/2)

Kell 12-13
Kohtumine veganjumestaja Birgit Von Orgiga

Nurmenuku raamatukogus esineb veganjumestaja Birgit Von Org. Meigikunstnik räägib, kuidas kosmeetika- ja ilutooted mõjutavad meie tervist ning keskkonda ning annab soovitusi, kuidas valida vähem ohtlikke aineid sisaldavaid kosmeetikatooteid.
Üritusest toimub ka otseülekanne. Rohkem infot Facebookis: Haabersti raamatukogud 

PIRITA RAAMATUKOGUS (METSAVAHI TEE 19)

Kell 13
Kohtumine köitekunstnikuga: “Kuidas sünnib köitekunst?”

Saame teada, kuidas sünnib köitekunst. Esineb ja näitab oma köiteid köitekunstnik ja -konservaator Tulvi-Hanneli Turo.

PÄÄSKÜLA RAAMATUKOGUS (PÄRNU MNT 480A)

Kell 11 
Loeng „Loodus ja vaimne tervis“

Oleme liikumas oma arenguga suunas, millele meil ei ole aega olnud isegi mõelda. Elame ajastul,
• kus 95% ajast veedame siseruumides,
• meie lapsed veedavad õues vähem aega kui meie vangid,
• loodus on jäänud meist kaugele ja võõraks – kui aega on, käime loodusel külas, aga kas selles piisab.

Samas näitavad teadusuuringud, et vajame enda vaimselt tasakaalus hoidmiseks looduskeskkonda koos oma imeliste vaadete, värske õhu, erineva maastiku, vulisevate jõgede ja mühisevate metsadega.

Otsime vastuseid järgmistele küsimustele:
• Milleks meile loodus?
• Millist mõju avaldab loodus inimese vaimsele tervisele?
• Milline on minu enda suhe loodusega?
• Mida näitavad teadusuuringud?
• Milline on looduse mõju depressioonile ja ärevusele?

Loengu viib läbi psühholoog ja koolitaja Kristi Raava.

Ajakavas võib ette tulla muudatusi, rohkem infot Tallinna Keskraamatukogu kodulehelt https://keskraamatukogu.ee/ või Tallinna Keskraamatukogu Facebookist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.