"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Õdede ja tugispetsialistide töötasu alammäär tõuseb 11 euroni tunnis (0)
20. jaanuar 2023

Õdede ja tervishoiu tugispetsialistide töötasu alammäär tõuseb kollektiivlepingu kohaselt 1. aprillist pea 11 euroni tunnis, hooldustöötajatel aga seitsme euroni.

Aasta hiljem on palgakasv kümme protsenti ning 2024. aastast saavad eriõed ja ämmaemandad 12 eurot ja 45 senti tunnis, teatas ametiühingute keskliit reedel.

Kollektiivleppe sõlmisid tööandjate esindajatena haiglate liit ja kiirabi liit ning töötajate esindajatena arstide liit, õdede liit, kliiniliste psühholoogide kutseliit ja tervishoiutöötajate kutseliit.

Kuigi uuringutes nimetatakse tervishoiuspetsialistide peamiseks valdkonnast või riigist lahkumise põhjuseks madalat töötasu, on põhjused ka töökoormus ja tervishoiutöötajate tervis.

Tervishoiutöötajate ja -tööandjate esindajad võtavad sõlmitud kollektiivlepinguga endale kohustuse saada tervishoiutöötajate töökoormuse standardid paika veel käesoleval aastal, et teha Haigekassale ettepanek kokkulepitud koormusstandardite rakendamiseks aastast 2025.

Tervishoiutöötajate kutseliidu president Ulvi Tasane tuletas meelde, et tervishoiu tööjõuvajadus kasvab järgmise kümne aastaga vähemalt kümnendiku. “Loodan, et sõlmitud kokkulepe – üle aegade kõrgeim palgatõus 20 protsenti,  toob terviseameti registris olevad umbes 4000 mujal töötavat õde tagasi tervishoidu ja vähendab oluliselt õdede puudust. Samuti parandab koormusnormide  kehtestamine patsientidele pakutava abi kvaliteeti,“ sõnas Tasane.

Läbipõlemisest tekkinud stress on sellest aastast kehtivas kutsehaiguste nimekirjas. Tervendaja läbipõlemise ja kutsehaiguse välja kujunemise vältimiseks tuleb kokkulepe kohaselt töötajatele võimaldada tööl kogetud traumaatilise sündmuse korral vaimse tervise taastamiseks psühholoogilist nõustamist.

Tööandja tagab kõigile töötajatele töökohal ka ette nähtud haiguste vastu tasuta vaktsineerimise, mis seoti leppes töötaja tasustatud lisapuhkuse pikkusega. Kõik töökeskkonna riskianalüüsis ette nähtud vaktsineerimised ära teinud tervishoiutöötajatel lisandub põhipuhkusele seitse tasustatud vaba päeva, teistel lühendatakse päevade arv viiele. Pikem lisapuhkus on ette nähtud suurema panuse eest patsiendiohutuse tagamisel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.