"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
fotod ja video Tondi Kool sai 100-aastaseks, täna saavad erivajadustega lapsed koolis õppida toimetulekut mängupoes ning kasutada basseini (0)
20. jaanuar 2023

Möödunud aastal lõppes Tallinna Tondi Kooli remont. Õigem oleks öelda ümberehitamine, sest nüüdsest on avanenud hoopis uued võimalused õpetamiseks. Sellel suurimal erivajadustega laste koolil on tavakoolist palju erinevat. Näiteks on olemas mängupood, kus õpilased saavad igapäevast praktikat.

Vaata galeriid (55)

„Õpilased saavad harjutada viisakat suhtlemist poes. Kuidas müüjaga käituda ja kuidas suhelda. Õppida hinnasiltide lugemist ning öelda, mis numbrid nendel on. Arvutada ja harjutada ka kui palju asjad kokku maksavad,“ rääkis Tondi Kooli õppealajuhataja Helen Käänik.

Kuid kõige uhkem on kool oma basseini üle. Pool sajandit koolis õpetajana töötanud Mallika Koel ütles, et talle meeldib kõige rohkem tulemuste peale töötada. „Kui kool saab 100-aastaseks, siis mina olen erivajadustega lastega siin töötanud 50 aastat. Nüüd on plaan otsida uusi meetodeid, kuidas last paremini motiveerida,“ märkis ta.

Basseini saavad kasutada ka liikumispuudega lapsed

Õppealajuhataja täiendas, et kooli bassein on ühest otsast madalam ja teisest otsast sügavam. „Kui tulevad lapsed, kes ei ole varem basseinis käinud, siis alustame nendega madalamas basseini osas. Oskuste lisandudes saame liikuda sügavamasse ossa. Kõik õpilased käivad vähemalt korra nädalas basseinis. Nad teevad seda kehalise kasvatuse tunnis ning osad ka õuevahetunni korras. Kui ei ole liikumas õues, siis võib minna ka basseini. Õpilaskodu lapsed käivad ujumas ka õhtupoolsel ajal. Liikumispuudega lapsed saavad basseini kasutada spetsiaalse lisavahendi abil,“ selgitas Käänik.

Kooliperet õnnitlesid väärika tähtpäeva puhul linnapeaMihhail Kõlvart, abilinnapea Vadim Belobrovtsev ja Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart meenutas pidulikul kontserdil, et ka tal on kooli 100 aastast olnud võimalus lühidalt osa saada ning kuidas talle näidati vanas koolis kõigepealt võimlat, mis oli tollal äärmiselt viletsas seisus. Nüüd on kool aga nagu täiesti uus.

„Saja aasta eest esialgu ühe klassiga alustanud asutus on tänaseks kasvanud Eesti suurimaks kooliks erilistele lastele. See on toimunud paljuski tänu tublidele inimestele, kes selles majas läbi aegade on töötanud. Tänan südamest kõiki koolitöötajaid suure ja olulise töö eest, mille ajendiks on missioonitunne ja soov aidata iseseisvasse ellu lapsi, kellele see ei ole lihtne,“ sõnas abilinnapea Vadim Belobrovtsev. „Hariduslike erivajadustega laste arv on juba mõnda aega aina kasvanud ja see tendents jätkub ka tulevikus. Suurenenud on ka linnapoolne tähelepanu HEV-teemale ning meie jaoks on see kindlasti üheks prioriteediks haridusvaldkonnas nii praegu kui ka edaspidi.“

1920. aastal kehtestati avalike algkoolide seadusega emakeelne ja tasuta 6-klassiline koolikohustus kõigile 8-16-aastastele lastele. 17. jaanuaril 1923 alustas tegevust Tallinna Linna Abikool, mida peetakse Tallinna Tondi Kooli eelkäijaks. Abikooli asutas tuntud psühhiaater Juhan Luiga, kes mõistis, et osasid lapsi tuleb õpetada teistmoodi. Uue kooli esimene direktor oli Alice Norak, kes juhtis kooli 25 aastat. Dr Luiga ise asus koolis tööle arstina. Saja aastaga on kool tublisti kasvanud ja praeguseks on temast saanud üks suuremaid erivajadustega laste koole Eestis, kus õpib enam kui 260 õpilast.

Jaanuari lõpus toimub juubelikonverents

Kooli eelmine maja ehitati 1963. aastal. Lõpuks ajale jalgu jäänud hoone lammutati ning asemele kerkis uus, üle pika aja spetsiaalselt erivajadustega laste õpetamiseks projekteeritud õppekompleks. Lisaks õpperuumidele on seal raviteraapia basseinid, kehalise treeningu kompleks, õppeköök, käsitööklassid ja teised toimetuleku parendamist toetavad ruumid. Uues hoones alustati õppetööd 2020/21. õppeaastal ning sellest ajast kannab kool ka oma praegust nime – Tallinna Tondi Kool.

Tondi kool on kogupäevakool – erilistele lastele parim arengukeskkond, kus lähtutakse iga õpilase isiklikest võimetest. Kogupäevakool parendab õpitulemusi ning pakub õpilastele palju koolirõõmu. Õppetegevus, tugiteenused, rehabilitatsioon ja huvitegevus on lõimitud ühtseks tervikuks. Teoreetiline ja praktiline õpe toimuvad käsikäes, mis arendab laste sotsiaal-emotsionaalseid oskusi ja aitab õpitut igapäevaellu üle kanda. Kooli motoks on „Tee, ja sa suudad!“

Juubeliüritused toimuvad direktor Sirli Väinsare sõnul läbi kogu õppeaasta. „Avalöögi sai juubeliaasta uue koolilaulu sõnade ja viisi konkursiga ning kooli sünnipäeval, 17. jaanuaril tuli laul kogu koolipere esituses esmaettekandele. Juubeli puhul avasime ajajoonena meie kooli tutvustava loo ning kogusime endiste ja praeguste töötajate mälestused ja meenutused raamatukaante vahele. Nii saime meie väärikas eas, kuid noorusliku kooli pika ea saladused jäädvustada, ehk on ka tulevastel põlvedel neist midagi õppida,“ rääkis Väinsar. 

Kooli tänaste tegevuste kohta on ülevaade Tondi Koolile pühendatud eripedagoogika kogumikus. Jaanuari lõpus toimub juubelikonverents, kus kooli igapäevatööd ja õpilaste tulevikku mõjutavatel teemadel räägivad oma valdkonna spetsialistid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.