"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
video ja fotod Algas Tallinna Euroopa rohelise pealinna aasta (0)
22. jaanuar 2023
Aleksandr Guzhov

Tallinn sai Kruiisiterminalis toimuval pidulikul avatseremoonial Euroopa rohelise pealinna tiitli, mille andsid üle Euroopa Komisjoni keskkonnavolinik Virginijus Sinkevičius ja eelmise Euroopa rohelise pealinna Grenoble’i linnapea Éric Piolle.

„Rohelise pealinna tiitel on tunnustuseks meile kõigile, eeskätt meie esivanematele, kes on loodusega ühes rütmis elamise ja kaine talupojamõistuse kodeerinud meie geenidesse ning meid ümbritsevasse kultuuriruumi. Täna innustab see tiitel kujundama inimkeskset, aga samas uuendusmeelset Tallinna,“ sõnas linnapea Mihhail Kõlvart oma kõnes.

Vaata galeriid (145)

“Rohepealinna tiitel on saabunud koju, sest just siin 2006. aastal see idee alguse sai,” märkis Euroopa keskkonnavolinik Virginijus Sinkevičius tiitlit üle andes. “Mul on väga hea meel näha, et Tallinn pöörab rohepealinna programmis erilist tähelepanu bioloogilisele mitmekesisusele ja vastupanuvõimele. Inspireerivaid ideid ja lahendusi jagub siit kindlasti ka teistele linnadele.”

Avatseremoonia kunstiline juht oli Mikk Jürjens. Oma loominguga astusid üles tunnustatud muusikud Vaiko Eplik ja Eliit, Puuluup, Andres Kõpper, JT Conception. Etenduse jaoks loodi spetsiaalselt kaks muusikateost – Puuluubi “Mis värvi on Tallinn?” ning Andres Kõpperi “Lennart”, millest viimases on kasutatud mõtteid president Lennart Meri kõnedest.

Avatseremoonia jaoks loodi ka humoorikad mustvalged tummfilmid sellest, kuidas keskkonnateemad on tänapäeval muutunud linnakodanike jaoks oluliseks südameasjaks. Laval joonistasid looduse muutumist läbi aegade 5. klassi poiss Uku Muinasmaa ja 11. klassi poiss Robin Marcus Luik ning kunstnik Marko Mäetamm.

Kõne pidas ka 16-aastane Liisa-Lotta Tõiste, kes võitis rohelise pealinna kõnekonkursi “Elurikas linn.” Liisa-Lotta küsis, milline on linn, kus tahab elada laps, teismeline, täiskasvanu ja eakas.

“See on linn, kus igaüks saab oma igapäevategevusi teha nii, et ei sõltu autoga kohalejõudmisest, kus jalakäijate alad ja võimalus liigelda kergliiklusvahenditega on tagatud igale ühiskonna liikmele. Igal elanikul on võimalus juua puhast kraanivett, sorteerida tekkivat prügi, süüa toidukohtades, mis väärtustavad kohalikku toorainet ja kasutavad võimalikult vähe ühekordselt pakendatud tooteid,” vastas Liisa-Lotta enda retoorilisele küsimusele ise.

Avatseremoonial oli kohal üle 650 külalise Eestist ja rohkem kui 20 riigist üle Euroopa.

Rohelise pealinna aastal on Tallinna põhiteemad elurikkuse hoidmine, kliima, roheinnovatsioon ning kestlikest põhimõtetest lähtuv juhtimine. Euroopa rohelise pealinna programmis on 2023. aastal põnevaid tegevusi kõigile Tallinna elanikele ja külalistele, muuhulgas üle 60 ürituse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.