"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Huvikoolide ja lasteaia õpetajate palk tõuseb tänavu 24 protsenti (3)
23. jaanuar 2023
Tallinna linnameedia

Linna lasteaedade ja huvikoolide õpetajate ning tugispetsialistide palgad tõusevad tänavu ligi 24%, 14,3%-line palgatõus ootab ka linna kultuuritöötajaid.

Tallinn tõstab haridustöötajate töötasu alammäärasid ka käesoleval aastal. Lisaks hakkavad linna lasteaiad, sealhulgas eralasteaiad saama linnalt suuremat toetust. Kui mullu oli ühe lapse kohta toetuseks ette nähtud 200 eurot kuus, siis alates selle aasta jaanuarist on see summa 264 eurot kuus.
“Kindlasti on see suur abi. Toiduainete hinnad tõusevad, mänguasjade ja õppevahendite hinnad tõusevad, õppekäikude hinnad tõusevad, isegi muuseumitesse on juba jõudnud hinnatõus,” rääkis Merilõvi lasteaia direktor Jana Kuusk. “Igal juhul on see eralasteaedadele päris keeruline periood olnud.”

Oluline roll laste harimisel

Abilinnapea Vadim Belobrovtsev nentis, et eralasteaedadel on oluline roll hariduse rikastamisel. Need pakuvad peredele täiendavaid valikuid. “Oleme eralasteaedade esindajatega arutanud nende olukorda praeguse kiire inflatsiooni taustal,” lausus ta. “Linnaeelarves on selleks ette nähtud üle 1,9 miljoni euro, mis laseb eralasteaias käia keskmiselt 745 lapsel. Loomulikult puudutavad hinnatõusud ka erahoius käivate laste vanemaid, seepärast hüvitame kuni 264 euro ulatuses hoiuteenuse kulu – selleks on linnaeelarves ette nähtud ligi 2,25 miljonit eurot.”
Linn toetab eralasteaedu võrdselt munitsipaallasteaedade eelarve jaotamise aluseks oleva summaga ühe lapse kohta, samadel alustel on kehtestatud ka eralastehoiu hüvitise määr. Lasteaiakoht maksab tänavu 3168 eurot aastas ehk 264 eurot kuus.
Eralasteaed saab toetust siis, kui seal käivad Tallinna lapsed, kes on kantud linna hariduse infosüsteemis eralasteaia nimekirja ning kuni kolme munitsipaallasteaia vastuvõtu järjekorda. Toetus on mõeldud õpetajate töötasude maksmiseks ja õppevahendite ostmiseks. 

Toit tasuta

Abilinnapea lisas, et alates 2020. aastast on linn hüvitanud eralasteaedades käivate laste vanematele ka toidukulu. “Toetust saavad eralasteaedade lapsed linna lasteaedadega võrdses ulatuses, mis alates 1. jaanuarist on sõimerühma lapsele 2,7 ja aiarühma lapsele 3 eurot päevas. Toidukulu kaetakse lasteaias kohal käidud päevade eest, mille eest on arvestatud toidutasu,” selgitas Belobrovtsev.
Kui rääkida palkadest, siis lasteaiaõpetajate ja tugispetsialistide palga alammäär tõuseb 1412 eurolt 1749 euroni kuus ning seda makstakse tagasiulatuvalt 1. jaanuarist. Alates 1. veebruarist ootab samaväärne palgatõus ka huvikoolide õpetajaid. Lasteaia õpetaja abi töötasu alammäär tõuseb alates 1. veebruarist 850 eurolt 1050 eurole kuus. (Kutse)koolide õpetajate töötasude alammäär tõusis kogu riigis 1. jaanuarist 1412 eurolt 1749 eurole.

1. veebruarist on keskmiselt 15% palgatõusu oodata ka Tallinna lasteaia- ja huvikoolijuhtidel. Lasteaia direktori töötasu alammäär tõuseb lähtuvalt lasteaia rühmade arvust kas 2145 eurole (1-3 rühma), 2415 eurole (4-10 rühma) või 2595 eurole (11 ja enam rühma) kuus. Huvikooli direktori töötasu alammäär kuus tõuseb vastavalt õpilaste arvule kas 2405 eurole (kuni 900 õpilast), 2595 eurole (901-1400 õpilast) või 3060 eurole (üle 1400 õpilase) kuus.
Kooli direktori töötasu tõuseb alates 1. veebruarist keskmiselt 12 protsenti, uued alammäärad on kas 2275 eurot (kuni 350 õpilast), 2525 eurot (351-700 õpilast), 2780 eurot (701-900 õpilast) või 3030 eurot (üle 900 õpilase) kuus.
“Usun, et see on praeguse inflatsiooni ja hinnatõusude taustal meie haridustöötajatele positiivne ja oodatud sõnum ning mul on hea meel, et saame ka sel viisil näidata, et haridus on Tallinnale oluline,” ütles Belobrovtsev.
Esmakordselt võrdsustas Tallinn lasteaiaõpetajate palgad kooliõpetajate palkadega 2006. aastal ning on järjepidevalt teinud seda siiani.

2. veebruarist tõstab Tallinn oma etendusasutuste loominguliste töötajate, teaduslikke eesmärke täitvate pedagoogilist tööd tegevate muuseumitöötajate ning raamatukoguhoidjate töötasu alammäära 1400-lt eurolt 1600 euroni kuus.

Kerkib ka lastehoiu tasu

Abilinnapea Madle Lippuse sõnul tähendab see 14,3% palgatõusu. “Meil on  hea meel olla esimene omavalitsus, kes oma kultuuritöötajatel täpselt sama palju palka tõstab kui riik,” ütles abilinnapea. “See on äärmiselt oluline, sest rohkem räägitakse õpetajate ja meditsiinitöötajate palkadest. Samamoodi on aga vaja ka kultuuri meie rahva püsimiseks ja rahvusluse kandmiseks. Seni on kultuuritöötajate palgad tõesti väga madalad olnud.”
Eralastehoiu hüvitis tõuseb kuni 200 eurolt 264 eurole kuus. Eralasteaia toetust saavad lasteaiad ning lapsehoiu hüvitist makstakse lapsevanematele.  
Lapsehoiutoetus on lapsevanematele abiks ajal, kui vanemahüvitis on lõppenud, kuid laps ei käi veel lasteaias. Lapsehoiu  hüvitist saab taotleda lapse vanem, eestkostja või hooldaja, kui nii tema ise kui ka laps  on ametlikult tallinlased ning laps ei ole ühegi munitsipaal- või eralasteaia nimekirjas. Hooldusperedel, kus kasvavad Tallinna linna eestkostel olevad lapsed, on õigus lapsehoiuhüvitisele ka siis, kui nad ise ei ole Tallinna elanikud.
Lapsehoiu hüvitist makstakse 100% ulatuses (sel aastal 264 eurot) juhul, kui teenuse eest on tasutud 1,5-kordse hüvitise määraga või sellest enam. Kui teenuse eest on tasutud hüvitise pooleteisekordsest määrast vähem, makstakse pool hüvitist.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

njaa
23. jaan. 2023 16:22
"kindlasti on sellest suur abi" kui 64 eurot juurde anname. jah, ehk isegi oleks kui hinnad oleks vahepeal samad püsinud. aga põhimõtteliselt tammutakse paigal.
to njaa
23. jaan. 2023 22:22
64 lisaks tähendab, et toetus tõusis 32%!!!! Ära virise, toetus tõusis rohkem, kui oli inflatsioon, kasud sees, madalapalgaliste palk tõusis seevastu üksnes 6% - suurte kahjudega
hmm
23. jaan. 2023 16:03
Hea meel olla esimene omavalitsus .... mis jutt! Tallinn on ju alati esimene või võistleb Viimsiga ning teised omavalitsused virelevad nagu ikka.