"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Maailmakoristuse globaalne konverents toob Tallinna poolesaja välisriigi esindajad (0)
23. jaanuar 2023

26.-29. jaanuaril toimub Tallinnas, Nordic Hotel Forumis Tallinna linna toetatud maailmakoristuse globaalne konverents. Neljal päeval toimuv konverents toob Tallinna maailmakoristuse riiklike juhte kõigist maailma nurkadest (ühtekokku 50 riigist). Pärast rohelise pealinna aasta avamisest on see ilmselt üks esimesi globaalse mõjuga keskkonnaalaseid sündmusi linnas.

2022. aasta maailmakoristuse vastselt kinnitatud andmete kohaselt võttis osa 15 miljonit inimest 130-st riigist. See tulemus tuli ajal, mil neljas osalevas riigis on aktiivne sõjaline konflikt, mõnes keskkonnakatastroofid (nt. Pakistani üleujutused) ja keeruline poliitiline olukord (nt. Iraan). Täpsemad andmed esitletakse konverentsil.

Ukrainas toimunud koristusel kaasati vaatamata sõjale 78 000 inimest. Seejuures avalikke reklaame ei saanud koristusaktsioonidele raketilöökide/pommide kartuses teha, reklaam liikus vaid inimeselt inimesele. Ukraina maailmakoristuse allorganisatsiooni liikmed tegelevad igapäevaselt ka humanitaarabi andmisega.

Maailmakoristuse päev on teel ÜRO ametlikku kalendrisse

Globaalne konverents ise on aga oluliseks verstapostiks maailmakoristuse päeva ÜRO ametliku kalendrisse lisamise teekonnal. Viimase põhimõttelise toetamise otsuse on võtnud vastu ka Vabariigi Valitsus ja ÜRO New Yorgi peaassambleel on septembrikuus tulemas ÜRO liikmesriikide vastav hääletus.

Ametlikuks ÜRO päevaks saamine oleks Eesti algatuse jaoks erakordne saavutus ning tähendab ka seda, et see päev muutub järjest enamates riikides riiklikult oluliseks tähtpäevaks. Sihipärane prügiprobleemiga tegelemine võimaldab omakorda globaalset rohepööret kiirendada.

„Sellel nädalal tulevad Tallinna kokku maailmakoristuse riiklikud juhid,“ kommenteeris sündmust maailmakoristuse globaalse konverentsi kommunikatsioonijuht Anne-May Nagel. „Meie peakontor on Tallinnas, aga iga aasta osaleb koristusel väga palju riike ja kuigi nende kõigi juhid ei tule kohale, siis kuskil 50-60 riiki on esindatud.“

Globaalse algatuse juured on Tallinnas

Nageli sõnul on konverentsi näol tegemist ennekõike organisatsioonivõrgustikku kokku toova üritusega. „Eelmine aasta osales maailmakoristusel 15 miljonit inimest ja konverents on endele inimestele, kes siis neid inimesi kokku tõid,“ rääkis ta. „Ehk siis need, kes teevad võimalikuks selle, et nii suur osalejate arv oli üldse.“

Konverents on Nageli hinnangul märgiline ka rohelise pealinna vaatest. „See on Tallinnast alguse saanud algatus, mis on tänaseks jõudnud nii paljudesse riikidesse,“ märkis ta. „Arvestades kui väike on Eesti, on see ikka väga vägev asi, et nad tulevad siia meie juurde uueks aastaks sihte seadma.“

Teadupärast on maailmakoristuse päev saanud alguse meie oma „Teeme ära“ kampaaniast ning Nagel rõhutas, et tänu sellele on olulisel määral eksporditud mujale maailma mõtteviisi, mille kohaselt võiks loodus ja linnaruum puhtamad olla.

Veebis saab konverentsi ettekandeid tasuta jälgida iga soovija, selleks tuleb registreeruda veebiaadressil https://www.letsdoitconference.org/. Konverentsi töökeeleks on inglise keel. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.