"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Uued ootekojad ja välitualetid ei lähe linnale sentigi maksma, juurde tuleb 1200 uut bussiootepaviljoni ja 34 välitualetti (0)
23. jaanuar 2023
JCDecaux

Linn saab 1200 uut bussiootepaviljoni, millele võib lisada murukatuse ja päikesepaneelid. Samuti 34 püsivat välitualetti ning elanikele info levitamiseks 20 teabevitriini.

“Uued bussiootepaviljonid võiksid olla ikka klaasist,” leiavad sõbrad Harri ja Mehis. “Siis oleks ilusti näha, kui buss tuleb. Ja uued elektroonilised tablood võiks neil ka olla. Hea, kui paviljonid oleks valgustatud, seetõttu on teretulnud ka idee, et neile tuleksid päikesepaneelid. Murukatus on samuti hea mõte, kui uued paviljonid ainult vastu peavad ja neid ei lõhuta, siis miks mitte.”
Linn sõlmis firmaga JCDecaux Eesti OÜ lepingu, mille järgi võtab ettevõte 21 aastaks uute ühissõidukipeatuste ootekodade, avalike välitualettide ning teabevitriinide paigaldamise ja hooldamise enda kanda.
Lepingu kohaselt paigaldatakse linna 1200 uut ootekoda, esimesed 313 neist juba aastal 2024. Paigaldatavatest ootekodadest 600 on Tallinna linna disainiga, mis põhineb ootekodade ideekonkursi võidutööl “Väravad” agentuurilt Upstairs. Ülejäänud 600 ootekoda on pakutud uue, JCDecaux spetsiaalselt Tallinna linna jaoks loodud disainiga. Mõlemad disainid lubavad vajadusel paigaldada ka näiteks murukatuseid, päikesepaneele jm uuenduslikku ja rohelist. Praegu on Tallinna ühissõidukipeatustes kokku 960 ootekoda.

Sõidud mugavamaks

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul ei pea linn seejuures ise midagi investeerima, kuna firma hakkab tulu teenima ootekodade reklaampinna pealt. Vastupidi – ka linn teenib ootekodadelt reklaamimaksu näol suisa 500 000 eurot aastas. “Koostööpartner paigaldab  1200 uut ootekoda ja 34 välitualetti ning nii paigaldamine kui ka hooldamine ei maksa linnale midagi,” kinnitas Kõlvart. “Kaks aastat tagasi hakkasime analüüsima, kuidas saaksime linna kõige paremal moel uusi ootepaviljone ja tualette. Hinnanguliselt kulunuks selleks 25 miljonit eurot, millele oleks veel lisandunud paigaldamine ja hooldus. Seetõttu püüdsime me välja töötada ka alternatiivi, ja see õnnestus.”
Kõlvart kinnitas, et linna eesmärk on lähiaastatel välja vahetada kõik ootekojad. “Ühissõidukitega reisijate arv on Tallinnas viimastel aastatel üha kasvanud, mistõttu uuendame ühissõidukeid ning arendame liinivõrku ja muud taristut, mis ühistranspordi kasutamise sõitjatele veelgi mugavamaks teeb,” nentis ta. “Ent vähem oluline ei ole ka linnaruumi lisanduvad avalikud välitualetid, mis on ühtlasi kohandatud puudega inimestele.”

Ajutiste asemele püsivad vetsud

Koolitüdrukud Egle ja Grete leidsid, et uusi tualette on vaja parkidesse, aga miks mitte ka Vabaduse väljaku lähedale. JCDecaux kohustub aastaks 2026 paigaldama linna 34 täisautomaatset ehk isepuhastuvat avalikku välitualetti, millest 24 tulevad uutesse asukohtadesse. Lisaks neile peaks olema paigaldatud 11 konteinertualetti ja kaheksa sanitaarkonteinerit.
Tualettide disaine valiti lepingusse kaks, et need sobiks eri paikadesse. Puuetega inimeste vajadustega arvestavaid soojustatud tualette hakatakse hooldama iga päev. “Sõlmitud lepinguga suurendame linnas olevate avalike tualettide arvu,” lausus Kõlvart. “Suund on, et loobume ajutistest nn sinistest putkadest ja laseme nende asemele paigaldada püsivamad, mugavamad ja nägusamad tualetid.”
Möödunud aastal lasi linn paigaldada püsivalt 11 automaatset, 11 konteiner- ja seitse randadesse sobivat sanitaarkonteinerit.
JCDecaux saab õiguse paigaldada reklaami jaoks veel 121 eraldiseisval vitriinil. Lisaks vitriinidele paigaldab firma linna 20 teabevitriini, millelt linn saab jagada elanikele ja külalistele infot. JCDecaux Eesti OÜ tegevjuhi Kristiina Sepa sõnul on koostöö Tallinnaga ettevõttele suur tunnustus. “Meil on hea meel, et meid valiti  Tallinna lepingupartneriks,” lausus Sepp. “Ootame koostööd, et kaasajastada tänavapilti uudse disainiga.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.