"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Venemaa saadab välja Eesti suursaadiku Margus Laidre, Venemaa suursaadik lahkub 7. veebruaril Eestist (4)
23. jaanuar 2023
Margus Laidre Foto Scanpix

Eesti suursaadik Margus Laidre peab Venemaalt lahkuma 7. veebruaril, teatas Vene välisministeerium esmaspäeval.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul ei tagane Eesti oma samaväärsuse põhimõttest, mis tähendab, et 7. veebruaril peab Eestist lahkuma ka Venemaa suursaadik.

„Eesti võtab teadmiseks Venemaa tänase otsuse alandada diplomaatilist esindatust ajutise asjuri tasemele. Eesti lähtub suhetes Venemaaga pariteetsuse põhimõttest, millest me ei tagane. See tähendab, et Eesti suursaadikuga samaaegselt, 7. veebruaril, lahkub ka Venemaa suursaadik Tallinnas,” ütles Reinsalu.

“Venemaa sammud ei heiduta meid jätkamast igakülgse toetusega Ukrainale, mis on võidelnud oma suveräänsuse ja meie kõigi julgeoleku eest tänaseks pea aasta. Jätkame Ukraina toetamist olukorras, kus Venemaa plaanib suuremahulisi rünnakuid ja kutsume üles teisigi samameelseid riike abi Ukrainale suurendama,” lisas välisminister.

Eesti suursaadik Margus Laidre kutsuti kolmapäeval Venemaa välisministeeriumi, kus talle avaldati tugevat protesti seoses Eesti võimude tegevusega ning anti korraldus lahkuda Venemaalt 7. veebruaril.

“Eesti juhtkond on viimastel aastatel sihikindlalt hävitanud suhteid Venemaaga. Täieliku russofoobia ja meie riigi vastu vaenu kasvatamisega on Tallinn tõstnud uuele tasemele rahvusvahelises poliitikas,” seisab Venemaa välisministeeriumi avalduses.

Välisministeeriumi teatel on Eesti astunud nüüd uue ebasõbraliku sammu, vähendades Vene saatkonna suurust Tallinnas, kinnitades suunda Venemaa ja Eesti suhete suhete kokkuvarisemisele. Vastuseks otsustas Venemaa asendada mõlema riigi saadikud ajutisteks asjuritega.

“Kogu vastutus sellise olukorra kujunemise eest Venemaa ja Eesti suhetes lasub täielikult Eesti poolel. Jätkame Eesti juhtkonna vaenulikele sammudele reageerimist,” teatas Vene Föderatsiooni välisministeerium.

Eesti teavitas 11. jaanuaril Venemaa suursaadikut otsusest, mille kohaselt peab Venemaa oma Tallinna saatkonna töötajate arvu vähendama 1. veebruariks.

Otsuse eesmärk on saavutada saatkonna ametikohtade arvus pariteetsus ehk samaväärsus, mis tähendab, et pealinnades tegutsevates Venemaa ja Eesti esindustes muudetakse lähetatud ametikohtade arv võrdseks.

Otsuse tulemusel peab Venemaa saatkonna töötajate arv vähenema kaheksale diplomaadile ning 15 haldus-, tehnilisele ja teenindavale töötajale.
“Arvestades, et Venemaa saatkonna personal ei tegele agressioonisõja tingimustes Eesti-Venemaa suhete edendamisega, näeme, et Venemaa esinduse praegune suurus ei ole põhjendatud,” sõnas Reinsalu.

Ta lisas, et juba sõja algusest on Eesti viinud oma kahepoolsed suhted Venemaaga absoluutse miinimumini.

“Kevadel sulgesime Venemaa konsulaaresindused Narvas ja Tartus ning oleme riigist välja saatnud kolm Venemaa saatkonna diplomaatilise staatusega töötajat, kes õõnestasid aktiivselt Eesti julgeolekut ning levitasid Venemaa sõjategevust õigustavat propagandat. Nüüd seame ülempiiri Eestis töötavate Venemaa diplomaatide arvule, et saavutada pariteetsus. Tänane samm on korrelatsioonis meie kahepoolsete suhete üldise madalseisuga,” ütles Reinsalu.

Välisministeeriumi noodi alusel, milles viidatakse diplomaatiliste suhete Viini konventsiooni artiklile 11, soovib välisministeerium esinduste suuruses minna üle pariteetsusele alates tänavu 1. veebruarist.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Imelikud ajad
23. jaan. 2023 13:32
Pole veel vist enne inimkonna ajaloos olnud, et omavahel de facto sõjas olevate riikide vahel oleksid samal ajal püsivad diplomaatilised suhted ja seda lausa saatkondade tasemel, toimuks aktiivne kaubavahetus, kusjuures veel isegi strateegiliste kaupade osas jne. Kuid nüüd see imelikul moel nii on vaata neid asju siis kummalt poolt rindejoont tahes.
ei keegi
23. jaan. 2023 14:05
Laidre: Moskvast lahkumine löök ... https://www.err.ee/1608860036/laidre-moskvast-lahkumine-on-look-kohapeal-olekut-ei-asenda-miski
ei keegi
23. jaan. 2023 13:24
Eesti saadab Ukrainale küll kõik oma välihaubitsad FH-70, samas kui Minski kokkulepete realiseerimise eest, mis aidanuks kaasa kriisi rahumeelsele ja tsiviliseeritud lahendusele, aktiivselt ei võidelnud.
Selgituseks
23. jaan. 2023 13:38
Ei saanud ju võidelda, kuna polnud veel võimalik haubitsaid saata! Ega meie võimukandjad ju võitlust muud moodi ette kujutada ei osak kui ikka vaid haubitsatega ja Venemaa vastu ning muidugi veel hea kui ise samal ajal rindele ei pea minema!