"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Eesti Energia juht Hando Sutter: 1000 elektri universaalteenusest lahkujat näitavad meelsust selle teenuse suhtes (1)
24. jaanuar 2023
Hando Sutter Foto Mats Õun

Elektri universaalteenusest on alates selle kehtestamist oktoobris tagasi paketi juurde pöördunud ligikaudu 1000 tarbijat. See on ka arusaadav, kui börsihind on juba mitmendat kuud odavam. See näitab ka, mida osad tarbijad sellest universaalteenusest arvavad,“ ütles Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter Riigikogu riigieelarve komisjoni istungil, kus arutleti elektri universaalteenuse kõrge hinna üle.

Sutteri sõnul on elektritootja Enefit Power saanud universaalteenuse pakkumisest nelja kuu jooksul mitukümmend miljonit eurot kahjumit, kusjuures detsembris ulatus see 20 miljoni euroni. „Kasutan ka ise börsielektrit, mis on praegu universaalteenusest odavam. Hinnavahe on kohati kuni kümnekordne. Kui börsiteenust arukalt tarbida, siis on kokkuhoid märgatav,“ rääkis Sutter.

Ta tõi esile, et Enefit Power müüb universaalteenust turuhinnast 20 protsenti madalama hinnaga ning ei ole suutnud konkurentsiametiga praeguseni hinda tarbijatele kooskõlastada. „Kui soovime ka tulevikus investeerida, siis niisugust kahjumiga töötamist enam lubada ei saa.“

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan tõi esile, et universaalteenusega on praeguseks liitunud ligikaudu 300 000 tarbijat ja 10 000 väikeettevõtet ning see on andnud inimestele kokkuhoidu 15 miljoni euro ulatuses. Samas vajab universaalteenus muutmist, mispärast ongi tuldud välja uue seaduseelnõuga, mis kohustaks Eesti Energial müüma elektrit soodsama hinnaga.

„Kui börsihind on alla universaalteenuse hinna, siis börsihinnaga, kui kõrgem, siis konkurentsiameti kehtestatud universaalteenuse hinnaga. Tahame tekitada hübriidpaketi. Idee on valitsuse laual ning soovime selle viia parlamendi ette veel enne valimisi,“ märkis Järvan.

Probleemne uus pakett

Sutter suhtus uude algatusse skeptiliselt öeldes, et eesmärk võib küll olla õilis, aga proleemi see ei lahenda. „Energia müümisel on kaks loogikat. Üks on turupõhine ning väljandub börsihinnas. Teine on reguleeritud hind ning see väljendub universaalteenuses. Neid kahte uue paketi puhul segades head tulemust ei tule. Miks me peame hakkama turgu solkima?“ küsis ta.

„Universaalteenus on oma eesmärgi täitnud,“ pareeris teda Järvan. „Nüüd saab seda ainult paremaks teha ning seepärast ongi vaja uus versioon kiiresti heaks kiita, et inimestel oleks sellest reaalne kasu ka siis, kui börsielekter on universaalteenuse hinnast odavam.“

Sutter teatas, et kui üks samm on reguleeritud ja teine turupõhine, siis neid ei saa kokku panna. “Kui teha müüjatele kohustusi mingitel tingimustel elektrit müüa, peab olema selge, et hinnavahe kompenseeritakse. Põlevkivielektrijaamad kuuluvad Enefit Powerile kes on saanud kahjumit. Universaalteenuse hinna teemaline debatt on kestnud väga kaua ja me pole hinnaga tulemuseni jõudnud. Oleme konkurentisametile fakte esitanud, aga praegu on universaalteenuse hind ikka ajutine,” märkis Sutter.

Turuhinna muutustest see hind paraku ei sõltu. „Tahame, et Eesti investeeriks võrku rohkem, aga elektrilevi lõpetas aasta kahjumiga. Kui elektritootja majanduslikku toimetulekut nõrgestatakse, siis see pole varsti enam jätkusuutlik,” lausus ta. Järvani sõnul kavandatav seadusemuudatus siiski Enefit Powerit ei puuduta.

Pikk ootamine

Konkurentsiametiameti peadirektor Evelin Pärn-Lee ütles Sutterile vastuseks, et hinnaküsimus on jäänud toppama hoopis selle taha, et on pikalt oodatud Enefit Powerilt infot. „Kui ettevõtja annaks infot kohe ja korrektselt, siis saaksime tegutseda varem. Me liigume tavapärases graafikus, aga info ootamisele on kulunud palju aega,” lausus ta.

Erikomisjoni esimehe Tõnis Möldri sõnul pidi sügisel kehtestatud elektri universaalteenus andma tarbijatele võimaluse kasutada keerulisel perioodil soodsa ja stabiilse hinnaga elektrit. „Tänaseks näeme, et universaalteenusest ei ole kasu ei kodutarbijatele, ettevõtjatele ega ka omavalitsustele. Elektri börsihind on juba pikka aega madalam kui universaalteenuse hind,“ ütles ta lisades, et ainsana saavad universaalteenusest praegu kasu elektrimüüjad.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sutter naljatleb , 1000 ei ole mingi märgis
25. jaan. 2023 02:45
Tegelikkuses on ju nii - kes läheb nüüd börsi paketile , ei saa enam tagasi universaalteenusele. Universaalteenus kehtestati pikemaks ajaks. Börsil lasevad kartelli majandajad nüüd hinda alla , mängivad ja varsti on talv läbi - max. 2kuud ja siis on jälle liustikes vesi otsas ja link 1 või 2 remondis juba 10 aastat tagasi planeeritult jne. irw:) , suvel lastakse hind taeva. Gaasi hind maailmas langes. Kütuse hinnad püsisid tanklas ja äkki oli 24.01.23.a. hommikul kõikjal 1,785 . Kartell ?