"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
soodsamad ostud Heategevuslikud taaskasutuspoed on hinnatõusu ja Ukraina sõja tõttu pilgeni abivajajaid täis (0)
24. jaanuar 2023

„Selge, et eestimaalastel on praegustel aegadel väga raske ja abi vajatakse palju,“ rääkis heategevuskaupluse Punane Ristik juhataja Kristi Kristall. Vaeva nähakse nii sõjapõgenike kui raskesse majandusolukorda sattunud kaasmaalaste abistamisel.

Taaskasutuskauplused tähendavad paljude jaoks eeskätt rohelisemat elustiili. Vähem teatakse, et mitmed sellised poed keskenduvad esmajoones hoopis raskesse olukorda sattunud inimeste abistamisele.

„Peame taaskasutust oluliseks põhimõtteks, aga meie kaupluse esmaseks rolliks on ikkagi heategevus,“ rääkis MTÜ Aarete Laegas asutaja ja juhatuse liige Kadri Britt Põldre. Mittetulundusühing tegeleb ainelisse kitsikusse langenud inimeste abistamisega, pidades selle tegevuse toetamiseks ühingu sorteerimiskeskuse juures üleval ka heategevuspoodi (Madala 3). Sealt leiab soodsate hindadega heas korras riideid, aga ka muud tarvilikku tervele perele. Kogu heategevuspoe müügitulu läheb ühingu tegevuse toetamiseks, et pidada üleval annetustena kogutud asjade sorteerimiskeskust ning toimetada abipakid sinna, kus neid kõige enam vaja on.

„Tegeleme peamiselt riietega, aga oleme jaganud ka kõike muud, mida inimesed vajavad. Abivajajate seast leiab juhtumeid seinast seina. On tulekahjuohvrid, kes kaotavad tules kõik ja kellel on seepärast tarvis kõik eluks vajalik uuega asendada. Samas leidub ka neid, kes vajavad üht või teist abi ajutiselt.“

Tööd tehti 24/7 ja täistuuridel

Ühingu juhataja sõnul tõi abivajajaid juurde nii covidi „hiilgeaeg“ kui ka hindade tõus, eriti tuntavalt aga Ukraina sõja puhkemine. Esmalt koguti abi lahingutegevuse tõttu kannatanud inimestele, hiljem juba pagulaste vastu võtmiseks ja toetamiseks.

„Peale sõja algust on meilt läbi käinud üle 3000 ukrainlase, keda oleme aidanud ja aitame siiamaani. Põgenikke tuleb juurde ikka veel,“ rääkis Põldre, kelle sõnul töötati kõige kibedamatel kriisiaegadel 24/7 ja täistuuridel. „Tore oli näha kõiki neid vabatahtlikke, kes appi tulid. Ilma toimiva kodanikuühiskonnata poleks me kõigi põgenike abistamisega kuidagi toime tulnud.“

Ka pakane on oma nägu juba näidanud, juhatades heategevuspoodi uusi inimesi, kel on ,vaja talvekülmale vastu pidavaid kehakatteid. „Soovitakse peamiselt üleriideid ja saapaid, palju tahetakse riideid ka lastele.“

Selleks, et heategevusorganisatsioonilt abi saada, tuleb täita nende kodulehelt kätte saadav ankeet ning kirjutada ka lühidalt selleks, miks abi vajatakse. Lisaks teeb mittetulundusühing koostööd erinevate liitude ja ka sotsiaaltöötajatega, kes abivajajaid nendeni juhatavad. „Abi vajajatele paneme kokku pakid, mille üle Eesti neile kulleriga otse kodu ukse taha saadame,“ rääkis Põldre. Lis katsutakse poes endas hinnad pigem madalad hoida ning tehakse nõnda ütelda tasuta asjade tube ja soodusmüüke, et inimesed saaksid vajaliku kraami soodsalt kätte.

„Tasuta tuppa paneme need asjad, millel on mõni väike defekt küljes – näiteks pluusilt nööp küljest –, aga muidu on tegemist igati korralike tarbekaupadega. Lisaks teeme nö heategevuslikke kotimüüke, kus saab 5 euro eest 150 liitrisesse kotti panna kõik selle, mille järele parajasti puudust tuntakse.“

Neliteist rekkatäit humanitaarabi

Heategevusele keskendunud taaskasutuspoode leiab Tallinnast veelgi. Nii tegutseb Mustamäel juba kolmandat aastat Eesti esimene ja seni veel ainus Punase Risti heategevuslik taaskasutuskauplus (Kadaka tee 54a), millelt teenitav tulu läheb samuti abivajajate toetamisele.

„Selge, et eestimaalastel on praegustel aegadel väga raske ja abi vajatakse palju,“ rääkis heategevuskaupluse Punane Ristik juhataja Kristi Kristall. Kõige suuremat koormust saadi tema sõnul siiski sõja puhkemise ja põgenikelaine järel. Ukraina poole läks toona teele 14 rekkatäit Punase Risti humanitaarabi.

„Annetusi tehti nii palju, et meie pood ja ruumid said sõna otseses mõttes maast laeni kaupa täis,“ rääkis Kristall. „Need ukraina pered, kes meie poodi jõudsid, said kaasa kõike alates voodipesust ja lõpetades konservide ning muu söögikraamiga.“

Põgenike abivajaduste hindamisel tehakse Tallinna linnaga ka koostööd ja kui sotsiaaltöötaja on olukorda hinnanud, siis antakse vajalik kraam tasuta kätte. Samamoodi komplekteeritakse abipakid ka heategevuspoega ühendust võtnud ning oma abivajadust kinnitanud eestimaalastele.

„Kõik, kes meie kauplust külastavad ja siit mõne ostu teevad, toetavad otseselt ka abi vajavaid inimesi,“ rääkis Punase Ristiku juhataja. Ehkki heategevuskauplus on osa Punasest Ristist, siis suudetakse end iseseisvalt ära majandada ja raha jääb veel ülegi, et abivajajaid toetada. Poe juhataja sõnul maksab nende kauplusse tulla juba ainult sellegi pärast, et müügil olevat tõpoolest väga erilised asjad, millesarnaseid mujalt leida ei pruugigi.

„Otsime praegu koguni suuremat müügipinda, sest praegune 300 ruutmeetrine kaupluseala on ikka väga kitsaks jäänud,“ rääkis Kristall.

Taaskasutuse tähtsus rasketel aegadel

Kui Punase Ristiku ja Aarete Laeka kauplused on keskendunud eeskätt heategevusele, pidades silmas ka keskkonnakaitset, siis Tallinnas lausa kaheksat poodi pidav Uuskasutuskeskus MTÜ peab ennast keskkonnaorganisatsiooniks, kes tegeleb sinna kõrvale ka humanitaarabiga. Abivajaduse hindamisega ise ei tegeleta, aga vastava info saamiseks tehakse koostööd selliste organisatsioonidega nagu näiteks Eesti Lasterikaste Perede Liit.

„Koostöö kaudu saame nimekirja, kuhu lisatud suurpered saavad kuu viimasel päeval meie kauplusse tulla ja vajaminevaid asju endale tasuta soetada,“ selgitas mittetulundusühingu turundus- ja kommunikatsioonijuht Esme Kassak. Uuskasutuskeskuste kauplustest võib leida nii mööblit- kui sisustust, riideid ja jalatseid, nõusid, kodutehnikat kui kõike muud eluks vajalikku. „Oluline on just see, et inimesed tulevad ja võtavad just neid asju, mida neile tõesti vaja on. Me ei taha panna kokku pakke, mille sisu võib-olla kunagi kasutama ei hakatagi. Abistada tuleb vastutustundlikult, et hoida ka meie keskkonda.“

Viimase poole aasta jooksul on uuskasutuskeskuste töötajad märganud eeskätt Tallinnas asuvates kauplustes senisest tihedamat ostlemist ja inimeste suurenenud huvi. „Usutavasti on seda huvi tõstnud lisaks teadlikkuse kasvule ka rasked majanduslikud olud, mis panevad inimesi rohkem säästmisele mõtlema,“ rääkis Kassak. Ka kasvavat uuskasutuskeskuste sihtrühmana nõnda nimetatud nutikas tarbija, kes ei lähe kasutatud asjade poodi mitte majandusliku kitsikuse, vaid oma rahaasjade ökonoomsema planeerimise eesmärgil. „Milleks osta uus ja kallis asi, kui võib soetada ka kasutatud kaupa, mis on tegelikult sama hea. Niimoodi säästetud raha saab lõpuks kulutada pere ühiseks puhkusereisiks või muudeks meeldivateks asjadeks,“ rääkis Kassak.

Kõik need heategevuslikud ettevõtmised, alates humanitaarabi pakkuvatest poodidest kuni uuskasutusega tegeleva kaupluseketini välja, toetuvad oma tegevuses inimeste tehtud annetustele, mida tehakse küll riiete, mööbli kui muude tarbeesemete näol. Seepärast ootavad nii Aarete Laegas, Punane Ristik kui üle linna tegutsevad uuskasutuskeskused inimestelt asju, mis on veel terved, aga mida nende omanikud ise enam ühel või teisel põhjusel kasutada ei taha. Samuti oodatakse kauplustesse vabatahtlikke, kes aitaksid sorteerimise ja muude oluliste tööde käigus kogutud asjadel nendeni jõuda, kellel neid on kõige rohkem vaja.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.