"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
video Tallinn tuletab meelde: ka talvel ei tohi haljasaladel parkida (0)
24. jaanuar 2023

Talvel katab maha sadanud lumi haljasalad ja paljud sõidukijuhid kasutavad neid alasid sõidukite parkimiseks – arvestamata, et sellega rikutakse nii haljasala kui ka kehtivaid reegleid.

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul säästavad inimesed õigesti parkides nii iseenda kui ka linna raha.

„Reeglid on selleks, et neist kinni pidada ning erinevalt laialt levinud eksiarvamusele, ei luba maha sadanud lumi autot haljasalale parkida. Igal kevadel kulutavad nii linn kui ka teised kinnistuomanikud talvel poriseks sõidetud muru ja põõsaste taastamisele raha, mida oleks saanud kokku hoida. Lume sulamisel on hästi näha, mis kahju sõidukijuhtide vastutustundetu käitumine tekitab linna haljasaladele,“ rääkis Svet. 

Paraku kipuvad nii mõnedki sõidukiomanikud eirama haljasalal parkimise keeldu ning toovad ettekäändeks, et lumekatte tõttu ei ole võimalik aru saada, et tegemist on haljasalaga. 

„Kui haljasalal parkiv sõiduki juht väidab, et lume- või jää tõttu on talle arusaamatu, et tegemist on haljasalal parkimisega, siis esimesel korral piirdutakse hoiatusega ja selgitusega ning rikkumine fikseeritakse, kuid järgmisel korral päädib rikkumine juba hoiatustrahviga,“ ütles Munitsipaalpolitsei Ameti juhataja Aivar Toompere.

Mille vastu siis murul parkijad eksivad, kui nad kedagi ei sega? MUPO peainspektor Talehh Gusseinov ütles, et nad eksivad haljasalal parkimise keelu vastu. „Haljasalale pargivad sama maja elanikud, kes on väga teadlikud, kus on haljasala, kõnnitee, sõidutee või parkimiskoht. Talvistes tingimustes kasutavad mõned autojuhid ära olukorda, kus maapind on külmunud ning lumi katab haljasala. Siis kasutataksegi seda ala parkimiseks. Aga see ei ole lubatud.“

Toompere rääkis, et keegi meist ju ei taha, et talle koduõues peenrale parkima sõidetakse. „Täpselt sama on ka majade vahel. Parkimiskohti tõesti iga maja ukse ette ei jagu ning teinekord tulekski kasuks ka veidi jalgsi käia.“

Õismäel määrati kõigile haljasalal parkinud sõidukitele 20 euro suurune rahatrahv. Mõnikord see distsiplineerib sõidukijuhte, mõnikord aga mitte.

„Kui parkimise viisiks näidatakse parkimisalal kalasaba, siis tuleb ka niimoodi parkida. Haabersti linnaosavalitsus on niisugused tingimused loonud elanikele ning tulnud neile vastu ja toonud isegi killustiku parkimisalale. Aga ikkagi leidub selliseid juhte, kes arvavad, et võiks ka risti teiste autode ette parkida. See ei ole aga lubatud,“ selgitas Gusseinov.

Ta tõi esile, et vahel hakkab mõni autoomanik trahvi tegija peale aknast karjuma või ähvardab isegi füüsilise vägivallaga. „Kui aga vastata, et tulge alla ja räägime, siis ei julgeta seda teha.“

Lahenduseks oleks, et autoomanikud hakkavad koostöös linnaga rajama uusi parkimismaju, pakkus peainspektor. 

Aga kui tõesti ei ole praegu autot kuskil hoida ja parkida? „Kui omad autot, siis pead ise muretsema selle eest, kas on parkimiskohta või ei ole,“ lisas ta.

2022. aastal vaidlustati ka MUPO poolt määratud trahve. Siiski jäi enamus trahviotsuseid jõusse. „Vaidlustati üle 6000 trahviotsuse. Põhjuseks tuuakse, et ma olen ka enne siin parkinud või oli lumi peale sadanud ning ei saanud arugi, et siin on muru. Kuigi inimene ise elab samas majas ning näeb ka aknast, et seal asub muru. Meile aga vastatakse, et ei teata ning ei olda teemaga kursis,“ märkis Toompere.  

Toompere sõnul on linnaosavalitsuste ja Mupo töötajad kaardistanud kõige problemaatilisemad ning aastast aastasse korduvad probleemsed kohad ja võtavad sel talvel need kohad rangema kontrolli alla. Ühtlasi mõnedes kohtades linnaosavalitsused kasutavad täiendavat märgistust, et hoiatada autojuhte valesti parkimise eest. Valesti pargitud sõidukist saab teada anda Mupo infotelefonil 14410.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.