"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
30. jaanuaril heisatakse lipud eesti kirjanduse auks, tunnustatakse aasta kirjandusõpetajat ja Tammsaare pargis korraldatakse eesti kirjanduse disko (1)
25. jaanuar 2023
Foto Albert Truuväärt

Käesolevast aastast alates on riiklikus tähtpäevade kalendris uus lipupäev, 30. jaanuar on eesti kirjanduse päev, millega väärtustatakse eesti kirjanduse tüvitekste ja tänapäeva kirjandust ning pööratakse tähelepanu kirjanike rollile Eesti kultuuris ja ühiskonnas.

Eesti kirjanduse päeval tunnustatakse ka aasta kirjandusõpetajat ning toimub mitmeid sündmusi üle Eesti.  „Mul on väga hea meel, et sellest aastast alates tähistame eesti kirjanduse päeva lipupäeva, see on tunnustus eesti kirjanduse mitmekülgsusele ning meie tublide kirjanike tööle,” ütles kultuuriminister Piret Hartman. “Kirjandusel on oluline roll ühiskonnas nii põlvkondade ühendajana, traditsioonide hoidjana, kui ka mõistmise suurendajana.

Minister ütles, et emakeelse ilukirjanduse lugemine rikastab sõnavara, aitab mõtestada ümbritsevat maailma ja sõnastada oma kujutlusi viisil, mida ei võimalda ükski teine kunstivorm. “Meie kirjandus teeb ka kogu Eestis maailmas suuremaks läbi eduka tõlkekirjanduse. Kirjanduse mõju inimese vaimsele võimekusele ning kultuurilisele seotusele on hindamatu,“ lausus ta.

Tunnustatakse aasta kirjandusõpetajat

Päev algab lipu heiskamisega Pika Hermanni tornis kell 8.36. Eesti kirjanduse päeva puhul tunnustatakse koostöös Emakeeleõpetajate Seltsiga valitud aasta kirjandusõpetajat. Tunnustuse annab välja president Alar Karis Kuberneri aias pärast lipu heiskamist.  

Kultuuriminister Piret Hartman ning haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas avavad kell 11 Narva rongijaamas reisiraamatukogu eesti kirjandusteostega. Raamatukapi sisu hakkab kureerima Narva Keskraamatukogu, esimesed teosed kappi toovad ka kultuuri- ning haridus- ja teadusminister.  

Raamatukappi avalikus ruumis esitletakse ka Uus-Veerenni kvartalis. Esimene sealse kogukonna jaoks loodud lugemisnurgale hooandja on neuroteadlane Jaan Aru, kes on ka ise mitme populaarse raamatu autor. Uus-Veerenni pargis asuvast avalikust raamatukapist leiab esmaspäevast alates nii tema enda teose „Loovusest ja logelemisest“ , Anton Hansen Tammsaare loomingut ning Jaan Aru lugemissoovitused.  

Eesti kirjanduse päeva puhul on erandkorras esmaspäevasel päeval avatud ka kõik kirjanike muuseumid, kus toimuvad ka mitmesugused sündmused. Tammsaare muuseum Vargamäel avab eesti kirjanduse päevaga oma terve nädala kestva „Kirjanduse pidunädala“, mille programmis on nii kohtumised kirjanikega, konverents kui ka rahvamatk. 

Tallinna linn annab raekojas välja Tammsaare romaanipreemia  

Vikerraadios kõlavad kogu eesti kirjanduse päevale eelneva nädala eetris kirjanike mõtteterad. Vikerraadio ja ERR-i kultuuriportaali koostöös saavad kõik anda oma hääle kümnele parimale taasiseseisvunud Eestis ilmunud eesti ilukirjandusteosele.  

Koostöös firmaga Artist kõlavad kaubanduskeskustes ja kauplusekettides eesti kirjanike tsitaadid, mida esitavad Ariadne, Joonas Hellerma, Anu Lamp Lottena, Mihkel Mutt ja Nublu. 

Sotsiaalmeedias jagamiseks algatab president sõnumiketi Artur Alliksaare luuleridade ning üleskutsega jätkata sõnumiketti oma sõnamänguga. 

Lastekirjanduse keskuse ja saatkondade koostöös toimub ühislugemine. Sel aastal kutsub Lastekirjanduse keskus üles lugema koos Andrus Kivirähki raamatu „Sirli, Siim ja saladused” 25. peatükki. Kel raamatut käepärast ei ole, siis Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehelt leiab teksti nii eesti, inglise, läti, leedu, sloveenia, ungari, prantsuse, hispaania kui ka vene keeles. 

Tammsaare 145. sünniaastapäeval pakub Tartu Elektriteater oma vaatajatele võimaluse veeta terve päeva kirjandusklassiku teoste põhjal valminud filmide seltsis.  

Haapsalus on tõlkija ja luuletaja Adam Cullen kutsunud õhtuks oma raamatupoodi Pagu külla.  

Tallinna linn annab koostöös Tallinna Kirjanduskeskuse ja Eesti Kirjanike Liiduga kell 16 Tallinna Raekojas välja Tammsaare romaanipreemia.  

Ohtrasti erinevaid sündmusi toimub ka raamatukogudes ja koolides. Enda sündmust sotsiaalmeedias jagades julgustame kasutama teemaviidet #eestikirjandusepaev.  

Tammsaare pargis toimub eesti kirjanduse disko

Sündmuste poolest paistab silma Pärnu, kus eesti kirjanduse päeva tähistamiseks on seljad kokku pannud raamatukogu, linnavalitsus ja Pärnu Kirjandusfestival, ühisloomes on korraldatud kohtumisi kirjanikega, kontsert ja mõndagi muud.  

Tallinnas lõpetab eesti kirjanduse päeva algusega kell 17 eesti kirjanduse disko. Mõte sündis sellest, et eesti kirjandus ei esine Eesti kultuuris ainult kirjalikul kujul, vaid on alati olnud seotud ka muusikaga, alates regilaulust ja rahvalaulikutest, lõpetades kuulsate “Viimse reliikvia” ja teiste lauludega. Diskol kuulebki eesti muusikat, mis põhineb eesti luuletekstidel. DJ-puldis astuvad üles üles Jan Kaus, Urmas Vadi ja Keiti Vilms. 

Disko toimub Tammsaare pargis Tammsaare monumendi ees, sest 30. jaanuaril on ka Tammsaare 145. sünniaastapäev. 

Lisainfot eesti kirjanduse päeva ja toimuvate sündmuste kohta leiab aadressilt www.kul.ee/eesti-kirjanduse-paev, www.kirjanduskeskus.ee, https://www.facebook.com/eestikirjandusepaev .

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vot see on ilus uudis
25. jaan. 2023 20:42
seda on tore lugeda , igati hea ettevõtmine. Huvitav on see, et ükskvahe isegi lennujaamas mängiti ja miks ei võiks ka praegu lisaks olla Balti jaam ja Lennujaam, Sadamas - kus näidataks seinale Eestist dokumentaalfilme - loodusest, vanalinnast , muusikutest ja muusikat - kus isegi võiks meie tohutus IT RIIGIS valida nt. saabuv kodanik omale vaikselt kohavaadet linnakaardil ja sel tänaval ilmuksid ka pildid ja tasane muusika meie suurkujudest .... ESTONIA juures võiks tasaselt päevasel ajal mängida üldmüra summutamiseks klassikaline ,kõigile sobiv muusika - erinevatelt esitajatelt ja mis võiks õhtul olla väikese värvuse vahetusega ESTONIA majal põhitoonides Eesti lipust nagu Vabaduse platsil vahetavad lambid värve. irw:) - näidake punane tuli Pätsi peale .... ......................... Huvitav, et linnakujundajad saavad palka strateegiakeskuses aga tulemused on mingid jamad - mööblinäitused keset tänavat puhkamiseks ?! :) irw