"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
Linnasekretär Priit Lello: valimiste eel tasub oma elukohaandmed üle vaadata (0)
25. jaanuar 2023
Priit Lello Foto Mats Õun

Et kindlasti saaks hääletada oma elukoha piires, on oluline üle vaadata rahvastikuregistris oma elukoha andmed hiljemalt 3. veebruariks. Valijate nimekiri määratakse kindlaks just selleks päevaks,“ kutsus Tallinna linnasekretär ja valimiskomisjoni juht Priit Lello valimiste eel vaatama üle oma elukohaandmed rahvastikuregistris.

„Kui inimesel pole registreeritud elukohta Tallinnas, aga on soov Tallinnas hääletada, siis tuleb oma elukohaandmed rahvastikuregistris korda teha. Samamoodi tuleb teha neil, kes soovivad linna piires hääletada teises piirkonnas,“ rõhutas ta.

Tallinna linnas on moodustatud kolm valimisringkonda linnaosade põhiselt. „Moodustasime 81 valimisjaoskonda ning avame 80 valimispunkti, kuhu linnakodanikud saavad eelhääletamise ajal ja valimispäeval tulla oma häält andma. 24 jaoskonnas on võimalik hääletada suuremas keskuses ning need me avame juba 27. veebruarist,“ rääkis Lello. „Lähtusime põhimõttest moodustada igasse Tallinna linnaossa suurematesse kohtadesse terve nädal avatud jaoskonnad. Valimispäeval 5. märtsil on avatud 80 jaoskonda erinevates kohtades selleks, et inimesed saaksid tulla võimalikult kodule lähedal parlamenti valima.“

Ta tuletas meelde, et olemas on ka elektroonilise hääletuse võimalus, mille populaarsus on iga aasta kasvanud. E-häält on võimalik samuti anda alates 27. veebruarist. Lello sõnul on tallinlastel olemas tõepoolest väga mitmeid võimalusi, kuidas parlamendivalimistest osa võtta.

Siseministeerium aga saadab hiljemalt 23. veebruariks info valimiste kohta. „Kui pole 23. veebruariks teabelehte saanud, siis tuleb vaadata üle oma elukoharegistri andmed. Küll aga saab hääletada ka pärast seda, kui elukohaandmed on korda tehtud. Linnaosavalitsused saadavad ka ise valijatele informatsiooni,“ lisas Lello.

Valijate register toimib rahvastikuregistri andmetel. Valijad kantakse elukohapõhiselt oma valimisringkonna valijate nimekirja.

Oma elukohaandmeid saab kontrollida ja uuest elukohast teatada veebilehel https://www.rahvastikuregister.ee/ ID-kaardiga sisse logides. Vajadusel saab elukohaandmete korrastamiseks Tallinnas pöörduda lähima linnaosavalitsuse või Tallinna Perekonnaseisuameti poole.

Valijate nimekirjad Riigikogu valimisteks koostatakse rahvastikuregistri andmete alusel 3. veebruari seisuga. Õiged andmed rahvastikuregistris on olulised ka selleks, et valijani jõuaks valimiste teabeleht, mis saadetakse veebruari lõpus. Teabelehe eesmärk on anda üldist infot hääletamisõiguse kohta, samuti on lehel märgitud hääletamisruumide asukohad. Nendele, kelle e-posti aadressi teada ei ole, saadetakse teabeleht paberil. 

Rahvastikuregistri “Minu valimisinfo” teenuse kaudu saab igaüks alates 20. veebruarist vaadata, kas ta on saabuvatel valimistel kantud valijate nimekirja ning kus ja millal on võimalik hääletada, ID-kaardiga sisse logides aadressil https://www.rahvastikuregister.ee/personal/election

Valimisringkonda number 1 kuuluvad Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosa, valimisringkonna number 2 moodustavad Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita linnaosa ning valimisringkond number 3 koosneb Mustamäe ja Nõmme linnaosast. Tallinnas avatakse valijatele kokku 80 jaoskonda, millele lisaks üks valimisjaoskond teenindab inimesi haiglates, hooldekodudes ja muudes säärastes asukohtades. Info Tallinna valimisjaoskondade kohta on avaldatud veebilehel https://www.tallinn.ee/et/valimised

Valimisnädal algab 27. veebruaril ning kestab 5. märtsini. Kui on soov oma e-häält muuta valimispäeval, siis tuleb tulla valimisjaoskonda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.