"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Uuring Kommunaalteenuste tarbimist on enim pidanud vähendama vanemaealised (2)
27. jaanuar 2023
Foto Pixabay

Kiiresti kasvanud kulutused elektrile, küttele ja muudele kommunaalkuludele on sundinud kõige rohkem oma igapäevaste kommunaalteenuste tarbimist vähendama 60–74-aastaseid, kõige vähem aga 30–39-aastaseid, selgus Luminori tellitud uuringust.

Luminori tellimusel eelmisel kuul läbiviidud uuringus vastas küsimusele elektri- ja küttehinna ning muude kommunaalkulude tõusu mõjude kohta 59% inimestest, et nad on seetõttu vähendanud oma igapäevast tarbimist. 29% on kasutusele võtnud erinevaid elektrisäästmise vahendeid ja võrdselt 14% on kogunud ootamatute kulutustega toime tulemiseks piisava rahavaru või otsib parema palgaga tööd. Elektrisäästmise vahendite kasutamises on märgatav vahe eestlaste (33%) ja muu rahvuse (20%) esindajate vahel.

Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul on nii tarbimise vähendamine kui ka elektrisäästmise vahendite kasutamine ratsionaalsete eestlaste loomulik valik. „See on kõige kiirem ja kättesaadavam viis, kuidas pere-eelarve jälle tasakaalu saada,“ ütles Rebane. „Samas on uuringu tulemustest näha ka see, et paljudel inimestel on siiski kogunenud korralikud säästud ja seega on neil ka suurem kindlustunne keerulisemate aegade üleelamiseks.“

Lätis tehtud samasisuline uuring näitas, et 60% vastanutest on vähendanud oma elektritarbimist. Rohkem kui viiendik aga ei ole seni midagi teinud energiakulude vähendamiseks, kusjuures kõige rohkem väidavad seda 18–29-aastased noored (29%).

Eestis on kasvanud kulude tõttu kõige vähem kärpinud oma igapäevast tarbimist 30–39-aastased (53%) ja kõige rohkem 60–74-aastased (67%). 19% eestimaalastest on aga enda sõnul piisavalt suur sissetulek, et kasvanud kuludega hakkama saada. Nii vastas 22% mehi ja 17% naisi. Ka siin vastas kõige rohkem 30–39-aastaste vanusegrupist (29%), et nad teenivad piisavalt. Vaid 2% vastanutest lubas kulude kasvuga hakkama saamiseks laenu võtta ja kõigest 1% nägi olukorra lahendusena väiksemasse elamisse kolimist.

Rebase sõnul on hea meel näha, et radikaalsemaid vahendeid nagu laenamine või oma senisest kodust loobumine, peab kasvanud kuludega toimetulekuks kasutama siiski väga väike osa inimestest. „Päris suurel osal vastanutest on juba ka piisav sissetulek, et suuremate arvetega hakkama saada,“ nentis Rebane, lisades, et uuringu tulemused peegeldavad hästi ka jõukuse vanuselist jaotumist ühiskonnas. „Parimas teenimiseas 30–39-aastased on pidanud oma tarbimist vähem kärpima kui pensioniealised.“

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lastega vanemad
27. jaan. 2023 22:05
huvitav, miks Tallinnas Norka (Lukjanova) ei saa LOV toetusi, lasti krt. nimekirjas maha võtta ja siis jälle tagasi panna .... , miks nad ei saa üürikorteris elamispinnale toetust kui sissetulek on väiksem ... Või kes kontrollib pisteliselt lastevanemaid, miks nad ei pöördu ? Kannatajad on ju lapsed, lisaks peaks kontrollima MTA kaudu vanemate sissetulekuid- millest need koosnevad .... Või on helbekeste ralli, et saada pärast verosid või tagasimakset MTA kaudu? Kõige selle hämamise juures , peaks ametnikud kontrollima kõik kuni 16 aastastega perekonnad üle kogu vabariigis ja etteütlemata. Selleks on piisavalt jõudusid - igas LOV või KOV on vähemasti 3...6 sots.töötajat-ametnikku ja lisaks on piirkonnas vähemasti 3 noorsoo töötajat, lisaks koolides noorsoo ametnikud ja psühholoogid. Tuleb riigi poolt kehtestada vastava määruse alusel - 1 aasta jooksul kõik ülekontrollida matemaatiliste andmetega(sissetulekud ja mitu vanemat ning last alla 16), toetusesaajad, krt. järjekorda pannud- millal ja kaua olnud, üürikorterites elavad ja toetuste või lepingute olemasolu, laste haiguspäevad-st. , et lasteaias või koolis varjatakse midagi ....?kui neid päevi on ikka järjest. Neid analüütikuid on politseis ja MTA piisavalt , keda teatud ülesannetes - kabinettides rakendada ja keda lüüa "tänavale" kontrollima. Samuti tuleb hakata kontrollima dokumente tänaval chillivate üle - mis tähendab, et kõurikud kooserdavad peale 22.00 (öörahu, suvel 23.00). 1 aastaga tuleb korralikult lüüa kord majja - Tallinnas on lisaks olemas ka MuPo. Eriti praegu tuleb sellega alustada -ELATUSE langus ja Varguste periood on algamas, st. juba alanud! Ärge määmutage ja nämmutage , kuidas on Taanis, Kanadas, Aafrikas või Rootsis. Eesti on ilmselt ka riik või meil on lubatud ikka edasi , 50% laenatud Vene baasil? See osa vabaduse arusaamisest tulebki piirata! Siis väheneb terror vanemate kallal ja hakkavad tööle, ei pea enam meedias kuulma - kuidas mingi nooruk tegi suitsiidi vanemate süül?! või tappis oma vanemad, vanavanemad või mõned müüsid võltsides vara maha ......
aga
27. jaan. 2023 15:41
18–29-aastased noored elavad tänapäeval vanemate kulul.