"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Test in Tallinn Mihhail Kõlvart: Uued tehnoloogiad arendavad ka rohelist keskkonda, Tallinn kutsub kogu maailma ettevõtteid targa linna lahendusi oma tänavatel katsetama (0)
27. jaanuar 2023

Kui veel eelmisel sajandil me lähtusime sellest, et progress ja roheline keskkond on omavahel vastuolus ning progress tihtipeale isegi lõhub keskkonda, siis praegu lähtume sellest, et uued tehnoloogiad ja uus mõtteviis mitte ainult ei säilita keskkonda, vaid on suunatud rohelise keskkonna arendamisele,“ rääkis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart Euroopa rohelise pealinna 2023 algatuse Test in Tallinn välja kuulutamisel.

Vaata galeriid (54)

Kõlvarti sõnul peame ka aru saama, et Euroopa rohelise pealinna tiitel ja kõik Tallinna tegevused rohesuunas ei ole kommunikatsiooniprojekt. „See ei ole mõeldud vaid üheks aastaks, vaid on pikaajaline tegevus. Tallinn on suurte projektide osas orienteeritud tulevikule. Uued esitletavad tehnoloogiad, mida Tallinnas pakutakse, on mõeldud selleks, et neid ka ellu rakendada ning elu huvitamaks, roheliseks ja mugavamaks teha,“ märkis ta.

Linnapea avaldas ka lootust, et suudame luua kontaktide ja partnerite võrgustiku ning saavutada veelgi suuremat rahvusvahelist tuntust. „See on vajalik ka uuteks investeeringuteks, et tuleksid siia uued firmad, kes loovad moodsaid töökohti.“

Tallinna partneri, teadus- ja ärilinnaku Tehnopol tegevjuht Indrek Orav sõnas, et nemad pakuvad ettevõtetele terviklikku tugisüsteemi, kus Tallinnas viibides tegutseda. „On vähe neid ettevõtteid, kes vajavad ainult kohta, kus oma toodet või teenust testida. Tehnopoli vaieldamatuks tugevuseks on see, et me pakume ettevõttele terviklikku tema arengut toetavat süsteemi – ühelt poolt leiab meie juurest just sinu ettevõtte vajadustele sobiva büroopinna, aga lisaks sellele pakume ka äriedendavat nõustamist tippmentoritelt Eestist ja välismaalt ning väga head keskkonda testimiseks. Kõik meie linnakus tegutsevad ettevõtted teavad, et siin sünnibki innovatsioon ja see on OK, kui asjad kohe ideaalselt ei tööta, sest eksimused on innovatsiooni aluseks,“ ütles Orav.

Tallinn soovib rohelise pealinna aastal tutvustada valdkonna ekspertidele ja maailmale laiemalt linna kui soodsat roheinnovatsiooni testkeskkonda ning kui Euroopa tasemel kompetentsikeskust, kus töötavad linna arendamise ja kestliku juhtimise mudeli edendajad ja spetsialistid. Linn on välja töötanud Test in Tallinn meetme, mille väljakuulutamine toimus teadus- ja ärilinnakus Tehnopol.

Strateegiakeskuse Innovatsiooniekspert Mark-Emil Talivere ütles, et huvi erinevate tehnoloogiliste lahenduste testimiseks Tallinna linnaruumis on läbi aegade üles näidanud mitmed ettevõtted.

„Tallinn on ka juba aastaid toetanud mitmeid targa linna innovatsiooniprojetke Tallinnovation fondi raames. Näiteks eelmisel aastal said toetuse ja võimaluse oma lahendust linnaruumis testida ettevõtted:  10Lines, Koduandur, FOB Solutions ja Fudloop,“ rääkis ta. “Ettevõtete poolt pakutavaid tehnoloogilised lahendused riivavad suuremal või vähemal määral kolme põhilist tegevusvaldkonda. Nendeks on mobiilsus, rohetehnoloogia ja taastuvenergia.”

Talivere sõnul on Eesti ja Tallinna tugevuseks väiksus, paindlikkus ja ühiskonna tehnoloogiline avatus, mis soosib innovaatiliste lahenduste väljatöötamist ja rakendamist. “Testimisprotsessi omapärad lähtuvad konkreetse ettevõtte vajadustest,” rääkis ta. “Eelnevalt on testimisprotsess olnud konkurentsipõhine, Tallinnovation konkursi raames, mis on suunatud kohalikele ettevõtetele, pakkudes lisaks testimisvõimalusele ka tootearendustoetust. Valik on langetatud taotluste põhiselt, mille teekonnaga saate lähemalt tutvuda leheküljel innovatsioonifond.tehnopol.ee/tallinn/#protsess.”

Linnas tekib ruumi

Talivere sõnul võib näitena esile tuua Cleveroni Mobility AS ja Tallinna Linna vahelist koostööd robotkullerite testimist vanalinnas, mis toimus möödunud aasta lõpus. “See konkreetne koostöö sai alguse Transpordiameti sisendi tulemusel, mis kulmineerus koostöökokkuleppega, kus Tallinna Linn väljastas testimispiirkonna kasutamiseks vajaliku loa,” rääkis ta. “Koostöökokkulepe Tallinna Linna ja R8 Technologies OÜ vahel sai sisendi Tallinnovation fondist, kus Tallinn aitas lisaks rahalistele vahenditele ka sobiva Tallinna linnale kuuluva hoone kaasamist testprojekti.”

Oma kogemusest Tallinnas ja Teaduspargis Tehnopol kõnelesid siin tooteid ning teenuseid juba katsetanud ettevõtted, nagu Cleveron Mobility (Clevon robotkullerite testsõidud Tallinnas koostöös DHL-i ja DPD-ga), Auve Tech (isesõitvad masinad ja autonoomsed transpordisüsteemid) ja R8 Technologies (tehisintellektipõhine energiajuhtimine tehnosüsteemidele).

Clevoni esindaja Marta Hang ütles, et Clevoni robotkuller on nullemissiooniga, vaikselt liikuv ja tavaautost väiksemate mõõtudega täiselektriline sõiduk, mis sobib ideaalselt kesklinna ja vanalinna tiheasustusega piirkondadesse, et seal vähendada nii saaste- ja mürataset kui ka teenuse osutamiseks vajamineva tööjõu hulka.

Pilt: Aleksandr Gužov

“Koostöökokkuleppega võimaldab linn Clevonil kasutada robotkullereid Tallinna vanalinna jalakäijate alas asuvate asutuste ja ettevõtete teenindamiseks ehk tellitud kaupade kohaleveoks,” lausus ta. “Pilootprojekt koostöös DHL Express Estonia’ga veel kestab ja loodame testperioodi ka pikendada, et luua veel paremat arusaama vanalinna piirkonnas klientidele sobival ajal ja kohas kullerteenuse osutamise võimalikkusest.”

„Tallinn on meie pikaajaline partner ning testime siin päris palju oma uut tehnoloogiat,“ ütles Auve Tech juht Johannes Mossov. „Teeme ka inimestega reaalseid teste, kui sõidutame neid oma viimase miili elektrisõidukitega. Oleme testsõite teinud nii Mustamäel, Ülemistel Tallinna lennujaamas kui ka Kakumäel.“

Auve Tech nägemuses peab ühistransport muutuma mugavamaks. Inimestele ei saa öelda, et ärge kasutage isiklikke sõidukeid. „Peame leidma lihtsama, odavama ja kiirema tehnoloogia, millega seda asendada ning mille tõttu inimesed ei pea enam omama isiklikke autosid. Ka kehva ilmaga saab oma koduukse juurest lähimasse bussipeatusse või poodi meie arendatavate sõidukitega. Linnas tekib eraautodest loobumisel palju rohkem ruumi,“ tõdes Mossov.

Pilt: Aleksandr Gužov

R8 Technologies operatiivjuht Allan Hani tõi esile, et nad soovivad oma ideedega minna kaugemale kui Eesti. „Oleme valmis juba paljudes kohtades presenteerima oma digitaalset R8 operaatorit, mis tagab hoonetes soovitud sisekliima ja seda minimaalsete kuludega,” lausus ta. “Meie andmed näitavad, et tänapäeval esineb palju ülekulu ja raiskamist, mida saab nutika tehnosüsteemide juhtimisega vältida ning selle ebaefektiivsuse väljajuurimisega me tegelemegi.”

R8 Technologies peamine roll on tagada hoonetes hea temperatuur ja sisekliima kõige optimaalsemal viisil tagades väikse süsiniku jalajälje hoides kokku ka klientide raha.

R8-l on juba praegu hallata üle kahe miljoni ruutmeetri pinda, kus digitaalne operaator juhib hoone sisekliimat. „Lisaks sellele oleme käivitanud unikaalse virtuaalse elektrijaama lahenduse, mis võimaldab klientidele ka teenimisvõimaluse.“

Hani sõnul peetakse Eestit ja Tallinna Euroopa üheks Silicon Valleyks ning praegune Test in Tallinn kampaania lisab veelgi tuntust Euroopas.

Soodne testimiskeskkond

„Oleme maailmas teadaolevalt ainuke ettevõte, kes arendab toidujagamiskappe ja meil on hea meel teha linnaga koostööd,” ütles FudLoop OÜ asutaja ja tegevjuht Tarmo Seliste. “Tänu linna toetusele saame laiendada Tallinnas oma kapivõrgustikku ja avada kaks uut toidujagamiskappi. Projekti raames uuendame ka oma IT-süsteeme, et teenindada inimesi kiiremini ja tagada toidu kiirem jõudmine meie kasutajateni. Oleme tänaseks päästnud üle 25 tonni toitu ja jätkame koostöö otsimist kõigi ettevõtetega ja kodumajapidamistega, kes soovivad vähendada toidu raiskamist ja panustada jäätmetekke vältimisse.“

Olulist kohta piirkonna ja ettevõtete konkurentsivõime tõstmisel omab innovatsioon ja selle edendamine, sealhulgas teadus- ja tehnoloogiapõhised tegevused, mis on orienteeritud ka rahvusvaheliste turgude nõudlusele. Eesti ja Tallinna tugevuseks on väiksus, paindlikkus ja ühiskonna tehnoloogiline avatus, mis soosib innovaatiliste lahenduste väljatöötamist ja rakendamist, sh katsetused läbinud prototüüpide testimist reaalelu keskkonnas väiksemal skaalal ja edu korral lahenduste paindlikku võimendamist.

Test in Tallinn on uudne lähenemine eesmärgiga kujundada pealinnast atraktiivne tegevuskeskkond, kus testida erinevaid tehnoloogiad, eesmärgiga aidata nii kodumaistel kui välisettevõtetel jõuda oma toodete ja teenustega globaalselt teistesse linnakeskkondadesse. Test in Tallinn on laiem kontseptsioon, mis hõlmab erineval moel testimisvõimaluste pakkumist, sh suures osas selliseid, millega ei kaasneks rahalisi kohustusi (asukoht, hooned, andmed, load jmt). Rohkem infot Test in Tallinna ja kandideerimise kohta: www.tallinnovation.ee/testintallinn.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid