„Mind kõnetas väga rohepealinna meeskonna vaade, et elanikud ei peaks ainult linnalt keskkonna ümberkujundamist ja ehitamist ootama. Tuleb hoopis ise tegutsema hakata,“ rääkis Bikeep OÜ tegevjuht Kristjan Lind põhjustest, mis ärgitasid teda rohenügijate algatusega liituma.
Tallinn asub rohelise pealinna raames värbama nõnda nimetatud rohenügijaid, kelle abil looduslähedast mõtet laiemate massideni viia.
„Rohenügijad on võrgustik linna inimestest, kes tegutsevad keskkonnaalase missiooniga,“ selgitas rohelise pealinna pressiesindaja Maarja Pakats. „Idee on koondada erineva taustaga linnakodanikke, kes oleksid oma tegevusega teistele eeskujuks. Et nemad oma kogemuste ja lugudega nügiksid ka teisi natuke rohelisema maailmavaate poole.“
Pakatsi sõnul pakub linn rohenügijatele laiemat kõlapinda, et oma sõnumit edastada ja ka otsustusprotsessidele lähemale jõuda.
„Rohenügijad saavad meilt turundus- ja kommunikatsiooni tuge neile südamelähedastele roheteemadele ja -projektidele,“ selgitas ta. „Nad saavad võimaluse olla sammukene lähemal linna otsustusprotsessidele ja pakkuda välja ka uusi ideid, kuidas meie linna kestlikumaks muuta. Ka saadakse osa rohelise pealinna teema-aasta kohalikest sündmustest.“
Lisaks annab ametlik rohenügija tunnistus oma lehekülje greentallinn.eu kodulehel, mis on loetav eesti, vene ja inglise keeles. Rohelise pealinna kommunikatsiooni kaudu saadakse ka võimalus nii eesti kui ka rahvusvahelises meedias terve aasta läbi nähtav olla.
„Rohenügijatelt sooviksime vastutasuks kasutada meie kõneisikuks olemise võimalust ja hoida positiivset meelt Tallinna sammude osas rohelisel teel. Katsume leida ka võimalusi, et nügijad saaksid üksteisega kohtuda ja mõtteid vahetada.“
Soovitakse olla eeskujuks
Esimesed silmapaistvad huvilised on väärika algatusega juba ka liitunud. Teiste seas ka rattalaenutusega tegeleva Bikeep OÜ tegevjuht ja läinud aastal Noore Ettevõtja tiitli pälvinud Kristjan Lind. Ettevõtja sõnul kõnetas teda väga rohepealinna meeskonna vaade, et elanikud ei peaks ainult linnalt keskkonna ümberkujundamist ja ehitamist ootama. Tuleb hoopis ise tegutsema hakata.
„Oma igapäevatöös oleme sama suhtumisega,“ selgitas Lind, viidates enda poolt juhitavale ettevõttele. Bikeep, mille kaasabil on Tallinnas üles ehitatud nutikate rattaparklate võrgustik, on ettevõtja sõnul enam kui üheksakümne protsendi ulatuses rahastatud nende endi kaasatud erakapitalil. „Usun, et me kõik peame kodanikena oma ümbruse parandamisesse panustama. Tahan seeläbi ka teistele eeskujuks olla.“
Rohenügijana on ettevõtja missiooniks saada kaaskodanikud kaasa mõtlema meie linnaruumi ja liikuvuse teemadel.
„Mida me ise saaksime ära teha ja kus teistele eeskujuks olla,“ rääkis Lind. „Nende küsimuste alla kuuluvad nii jalgsi kui jalgrattaga liikumine. Samuti meie linnaruumi parandamine kasvõi sellisel väiksel moel, et küsida oma ühistult või tööandjalt, kas on võimalusi maja ette istumiseks pink panna. Ehk paluda sedagi, et sõiduautodel ei lubataks parkida paari meetri kaugusele välisuksest. Inimsõbralik keskkond on ka loodussõbralik keskkond. Autosõbralik keskkond seevastu on tervist ja loodust hävitav keskkond. See asi peab muutuma.“
Kristjan Lind loodab, et uudses ja eeskujulikus ametis on tema häälel ka linna ees rohkem kõlapinda ja ettevõtja saab loetletud probleeme Tallinna abiga lahendada.
Parema raja otsingutel
„Rohepealinna slõuganiks on MetsikultMuutuv,“ märkis rohenügijaks pürginud noor ettevõtja. „Usun, et suudan juhtida seda muutust viisil, et Tallinn tervikuna saab kodanike tervist ja heaolu toetavaks elukeskkonnaks.“
Restoraniäris tegutsev ettevõtja Kristjan Peäske toonitas samuti, et tuleb leida ühiskonnana paremini läbimõeldud rada. Meie enda huvide kõrval peab see arvestama ka keskkonnaga.
„Selle arusaamise tõttu oli mul lihtne jah-ütelda, kui mind rohenügijaks kutsuti,“ tähendas Peäske.
Oma esimese ülesandena näeb ta vajadust anda enda kui ettevõtja panus jätkusuutlikumasse maailma.
„Meie Lee restoran sai juba möödunud aastal Green Key rohesertifikaadi, teised söögikohad Lore Bistroo ja Freya on hetkel hindamisprotsessis,“ rääkis restoraniärimees. „Töötame selle nimel, et kõik meie söögikohad oleksid lähikuudel ka sertifitseeritud. Loomulikult jagame enda kogemusi rõõmuga teistelegi ettevõtjatele.“
Peäske lisas, et veebruaris on Tallinna linna abil ja nende eestvedamisel külalislahkuse ettevõtetele mõeldud rahvusvahelise taustaga keskkonnaalane inspiratsioonipäev.
„Kokkuvõtvalt panustame jõudu mööda, et koos parema tuleviku suunas liikuda,“ kinnitas ettevõtja.
hea teada saada
27. jaan. 2023 12:38MEGAIRW
27. jaan. 2023 15:25