"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Riigiametid ei tohiks kasutada JOKK-skeeme (1)
30. jaanuar 2023
Aivar Sõerd Foto Mats Õun

Eesti Päevaleht kirjutas endise riigiametniku ja praeguse poliitiku Aivar Sõerdi kohtulahingust sotsiaalkindlustusameti (SKA) vastu, kes kärpis tema avaliku teenistuse staaži.

Sellest aga sõltub pensioni suurus.  Vaidluse all oli kahe aasta ja kaheksa kuu pikkune periood 1993-1996. Sõerd töötas alguses rahandusministeeriumis, seejärel siirdus maksuametit juhtima. Tema teenistusse võtmine ministeeriumisse polnud aga SKA arvates korrektselt vormistatud, ehkki Sõerd faktiliselt seal töötas. Halduskohus jättis õiguse mõistagi Sõerdile. Samas pole ta kaugeltki ainus, kelle staaži on kärbitud. Eelmisel aastal oli selliseid vaidlusi kümme.

Näiteks päästeametit üles ehitada aidanud Aivar Naudi oli sarnases vaidluses kohtus kaotajaks jäänud. Nii jäi ta ilma pea 15 aasta pikkusest ametnikustaažist, mis jätab tema lisapensioniks 50% asemel 20%. Muidugi on väga halb, et mõni riigiasutus ei lähtu asja tegelikust sisust, vaid kasutab sisuliselt JOKK-skeemi. Tegelikult on samasuguse riikliku jokitamise ohvrid kaks endist piirivalveohvitseri ja nende pered, kellele nende ülemused lubasid 1990ndatel Tallinnas Neeme tänaval erastada kodudeks nõukogude piirivalve kunagised hooned. Vaatamata aastakümneid kestnud asjaajamisele pani riik eelmisel aastal kinnistu siiski hoopis müüki. Võiks retooriliselt küsida: kui riik ise jokitab, siis mida oodata kodanikelt ja eraettevõtetelt?

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sõerd: tähendab Reform-SDE-Isamaa Jokkitavad
31. jaan. 2023 19:24
...möödunud aastal pandi müüki Neeme tänava kinnistud ...... Millises erakonnas sa ise oled ? Kuna väide on Jokk skeemidest riigil , palun kirjuta kõik sulle teada JOKK lood :) kohe järgneval nädalal Kui sa varjad , oled ise ka JOKK . (hala tekkis sul pensionist, aga võta teadmiseks et Riik lüpsab nii tuhandeid , sest KOV on kord riik ja siis omaette üksus ... Ja kohus tahab raha - teie endi toodetud sõnniku lahendamiseks? Te kordate ja ületate endi mõistust