"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
video Test in Tallinn pakub maailma firmade nutikatele ideedele võimaluse ellu ärgata (0)
30. jaanuar 2023

Juhita elektribussid ja kullerautod, liiklust ja müra jälgiv rakendus või prügist sündiv soojustusmaterjal – Tallinn kutsub uuenduslikke ja loodust säästvaid tooteid või teenuseid pakkuvaid ettevõtteid siia oma ideid testima.

Tallinna innovatsioonieksperdi Mark-Emil Talivere sõnul toetab pealinn juba mitu aastat sihtasutuse Tallinnovation kaudu uuenduslikke targa linna projekte. “Näiteks said eelmisel aastal toetuse ja võimaluse oma lahendusi linnaruumis testida 10Lines, Koduandur, FOB Solutions ja FudLoop,” lausus Talivere.
FudLoopi asutaja Tarmo Seliste (pildil) teeb linnaga hea meelega koostööd. “Oleme minu teada maailmas ainuke toitlustuskappide teenust arendav ettevõte,” ütles ta. “Tänu linna toetusele saame laiendada oma võrgustikku Tallinnas ja avada kaks uut toidujaotuskappi. Projekti raames uuendame ka oma IT-süsteeme, et tooted jõuaksid kiiremini meie teenuse kasutajateni.”
Seliste sõnul on ettevõttel seni õnnestunud päästa juba üle 25 tonni toiduaineid ning nad jätkavad uute võimaluste otsimist koostööks ettevõtete ja majapidamistega, kes soovivad toiduraiskamist vähendada.
Teise näitena sellest, kuidas Tallinn rohepööret toetab, tõi Talivere möödunud aasta lõpus vanalinnas toimunud robotkullerite testimise, milleks linn Clevonile loa andis.

Uks välismaale avatud

Tulemuseks oli koostööleping, mille alusel linn lubab ettevõttel kasutada kullerroboteid vanalinna asutuste teenindamiseks. “Testiaeg koostöös DHL Express Eestiga on veel käimas. Loodame seda pikendada, et saada parem ülevaade võimalustest pakkuda klientidele vanalinnas kullerteenust õigel ajal ning kohas,” selgitas Clevoni turundusjuht Marta Hang.
Euroopa rohelise pealinnana soovib Tallinn kutsuda ettevõtteid siia oma uuenduslikke loodussõbralikke ideid testima. Seda eesmärki täidab projekt Test in Tallinn. See peaks aitama nii kohalikel kui ka välismaistel ettevõtetel paremini mõista, kuidas nende tooted või teenused päriselt linnas toimivad. Et viia need siis lõpuks rahvusvahelisele turule. Ettevõte Clevon on üks näide sellest, kuidas Tallinnas oma toodet katsetanud firma viis oma idee seejärel ka välismaale. Hangi sõnul ilmuvad nüüdsest ka väljaspool Eestit asuvate linnade tänavatele nullheitmerobotid, mis aitavad vähendada saastet ja müra eelkõige tiheda asustusega kohtades ja vanalinnas. Eelkõige tegutseb pilootprojekt Leedus, Clevon teeb koostööd ka partneritega Belgias ning hiljuti tegi ettevõte oma esimese tarne Põhja-Ameerikas.

Tallinn testimiseks just paras

Uuenduslike lahenduste arendamise ja katsetamise kohana on Tallinnal mitmeid tugevaid külgi. Linn on väike ja paindlik, siinsed inimesed on avatud uutele tehnoloogiatele ning valmis neid oma igapäevaelus aktiivselt rakendama.
Lahendus peab olema uuenduslik, suure äripotentsiaaliga ning seotud ka ühe peamise valdkonnaga, mille roheline pealinn on valinud. Olgu see siis linnaline mobiilsus, energiatõhusus või taastuvenergia, sest need on valdkonnad, millel on suurim keskkonnamõju. Praegu on just nendes valdkondades olnud kõige tõhusam koostöö linna ja kohalike ettevõtjate vahel. Nii on linn sõlminud lepingu elektritõukerataste rendifirmadega Bolt ja Tuul kesklinna jalgrattaparklate tasuta kasutamiseks. AuveTech on katsetanud Tallinnas juhita busse. Thinnect loonud Kalamajja kogukonna nutika lahenduse, mis annab kohalikele elanikele ülevaate linnakeskkonnas toimuvast, näiteks aitab jälgida liiklusolukorda ja mürataset.
Ettevõtetel, kes soovivad oma lahendusi katsetada, aitab Tallinn leida selleks näiteks sobiva koha.

Kes ja kuidas saab oma ideid katsetada?
• Tallinn pakub testimisvõimalusi ettevõtetele, kes on juba oma lahenduse välja töötanud (mis tähendab, et prototüüpimise etapp on juba lõppenud), kuid ei ole seda veel valmistoote või teenusena turule toonud.
• Ettevõtetel, kes soovivad oma lahendusi katsetada, aitab Tallinn näiteks leida selleks sobiva koha (linnale kuuluv maatükk, objekt, hoone), võtta ühendust ühe või teise linnaosakonna või ametnikuga ning hankida andmeid avatud allikatest. Abi linnaametitega suhtlemisel lihtsustab tööd.
• Linn firmadele raha nende ideede elluviimiseks reeglina ei anna. Küll aga saavad Tallinnas registreeritud väikeettevõtjad kord aastas taotleda SA Tallinnovation tootearendustoetust, mille kogusumma on 100 000 eurot.
• Ettevõte saab testida oma toodet või teenust reaalsetes tingimustes, saada väärtuslikku tagasisidet ja paremini mõista klientide vajadusi.
• Ettevõtted saavad projekti Test in Tallinn raames toetust taotleda aadressil tallinnovation.ee/testintallinn. Pärast esmast läbivaatamist esitatakse projekt hindamiskomisjonile, mis hindab lahenduse uuenduslikkust, selle majanduslikku ja sotsiaalset mõju, vastavust säästva arengu põhimõtetele ning elluviidavust.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.