"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Saku valla tootmishoonest leiti illegaalne sigaretitehas (2)
31. jaanuar 2023
Foto MTA

Maksu- ja tolliameti uurimisosakonna töötajad otsisid läbi Saku vallas Jälgimäel asuva tootmishoone ning avastasid sealt salasigaretitehase, mis võinuks toota miljon sigaretti päevas.

Läbiotsimise käigus leidsid MTA ametnikud hoonest suures koguses tubaka kuivatamiseks ning sigarettide tootmiseks ja pakendamiseks vajalikud seadmed, sealhulgas sigarettide tootmis- ja pakkimisliini ja euroalustel toormaterjali – filtrid, sigaretipaberirullid, sigaretipakkide kartongist pinnalaotused kirjega Marlboro Gold.Hoone aadressile ega hoones töötanud inimestele ei ole maksu- ja tolliameti poolt väljastatud aktsiisiluba aktsiisikaupade tootmiseks.

Sigaretitehases viibisid kohapeal 8 inimest, kes peeti koostöös politsei- ja piirivalveametiga kahtlustatavatena kinni, kuid pärast menetlustoiminguid vabastati.

Maksu- ja tolliameti uurimisosakonna talitusejuhataja Eduard Rõmmeli sõnul on kohapeal kogutud tõendite põhjal piisav alus kahtlustada, et isikute eesmärk oli konkreetsel territooriumil hakata tootma väga suures koguses illegaalseid sigarette.

“Sellise tehase täisvõimsusel käivitumisel oleks riigile tekitatud igapäevaselt väga suurt maksukahju,” ütles Rõmmel. “Leitud seadmete tootmisvôimsus oleks olnud toota umbkaudu üks miljon sigaretti päevas ja sellega oleks Eesti salaturul realiseerimisega riigil jäänud saamata umbes 163 000 eurot päevas. Seega õnnestus maksukahju tekkimine juba eos ära hoida.”

Eestis on varem salasigaretitehased avastatud 2005. ja 2015. aastal. Mõlemal juhul selgitati välja tehasega kokku puutunud isikud ja anti kohtu alla.

Alates 2010. aastast on tubakavabriku kuritegelik trend Euroopas hoogsalt kasvanud ja illegaalseid sigarettide tootmiskohti on tuvastatud aina enam ja üle Euroopa. Kui 2011. aastal avastati üle Euroopa alla 10 salasigaretitehase, siis 2020. aastal tõkestati erinevates riikides kokku juba üle 50 salasigaretitehase tegevuse.

Rõmmeli sõnul on Euroopas illegaalsete sigarettide tootmine globaalne fenomen, mis on tihti seotud tuntud sigaretitootjate tuntud sigaretimarkide võltsimisega. “Illegaalse sigaretitehase käivitamine Euroopa Liidu-siseselt on atraktiivne mitmel põhjusel,” ütles Rõmmel. “Euroopa Liidus on Schengeni ala, kus liikmesriikide vahel puuduv püsiv tolli- või piirikontroll. Samuti toetub liikmesriikidevaheline kaubandus ettevõtjate aususel ja usaldusel, mida siis kuritegelikud grupid ära kasutavad.”

Kriminaalmenetlust juhib Põhja ringkonnaprokuratuur ja asja uurib maksu- ja tolliameti uurimisosakond.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
1. veebr. 2023 11:29
Oleks, võinuks, saanuks . . . Kuipalju nad siis oma toodangut jõudsid salaja ära müüa, et milleski süüdi olla? Kas tehase ehitusest ja selle ettevalmistusest on kohustuslik enne algust juba kireda? Minu arvates pole nad milleski süüdi ja et nad kavatsesid seadusevastaselt tegutseda on alusetu süüdistus. Ja oleks on olematu asi.
++++ punktide tegemine
2. veebr. 2023 20:26
ongi ebaselge, kas esmasel menetlusel tuvastati kauba sissetoomine salaja? Kui see nii polnud, on see kõik jama. Tootmist pole alustatud ja alustamine pole ka tehnika katsetamine, kui pole tuvastatud väljavedu ja müük. Samas ollakse mannetud - mingite Vene suitsude sissetoomist , mida pakutakse üle Tallinna - 25.- , plokk, ei saa peatatud. Imelik. Ei oska sellest püüust midagi arvata.