"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jaanuari börsihind kujunes universaalteenusest oluliselt odavamaks (4)
01. veebruar 2023
Foto Pixabay

Elektribörsi Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas kujunes jaanuari keskmiseks hinnaks 99,27 eurot megavatt-tunnist ehk alla 10 sendi kilovatt-tunnist, jäädes oluliselt alla universaalteenuse hinnale, mis lõpptarbijatele jääb teenusepakkujast sõltuvalt 19–20 sendi ringi, millele lisanduvad teenus- ja võrgutasud ning maha arvestatakse riiklik kompensatsioon 5 senti kilovatt-tunni kohta.

Mullu septembri lõpus kehtestas konkurentsiamet Enefit Poweri ajutise elektri tootjahinna – 154,08 eurot megavatt-tunni kohta ehk 15,4 senti kilovatt-tunni kohta –, mille alusel hakkasid elektrimüüjad 1. oktoobrist tarbijatele universaalteenust pakkuma. Tootmishind ei ole aga tarbija lõpphind vaid sellele lisandub veel ka elektrimüüja müügikulu, mõistlik kasum ning käibemaks, maha arvutatakse 1. oktoobrist kuni 31. märtsini kehtiv riiklik elektrihinna hüvitis, millega kompenseeritakse kuu keskmisest käibemaksuta elektrihinnast, mis ületab 8 senti kilovatt-tunni kohta, kuni 5 senti kilovatt-tunnist. 

Kui eelmise aasta viimastel kuudel oli keskmine kuuhind Nord Pooli börsil universaalteenusest kallim, ulatudes novembris 218,99 euroni megavatt-tunnist ja detsembris 263,45 euroni, hakkas börsihind detsembri lõpus soojade ilmade toel langema ning kukkus aasta viimasel päeval koguni 11,46 eurole megavatt-tunnist. 

Eesti Energia, suurima universaalteenuse pakkuja, energiatoodete juht Armen Kasparov ütles Postimehele, et kui detsembris kalduti lepingute sõlmimisel veel universaalteenuse poole, siis jaanuaris puhusid uued tuuled. “Jaanuaris on universaalteenusest loobunud üle 4500 Eesti Energia kliendi,” nentis ta.

Alexela kommunikatsioonijuhi Marit Liik kommenteeris BNS-ile, et soovitus, mis ettevõtte viimati andis püsib jõus ehk talv tasub veel universaalteenusel või fikseeritud hinnaga paketis üle elada ja otsustuskoht võimalikuks paketivahetuseks tekib pärast talve. “Meile teadaolevalt on kogu Eesti turul ära liikunud universaalteenuselt ligi 5000 klienti, mis teeb umbes kaks protsenti kogu universaalteenuse kliendibaasist,” sõnas Liik juurde.

Jaanuari keskel ütles Eesti Gaasi kommunikatsiooni- ja turundusjuht Kersti Tumm toimetusele, et ettevõte ei täheldanud eratarbijate universaalteenusest loobumist ning sama seis on Tummi sõnul ka praegu. “Loobujaid on endiselt vaid üksikuid, pigem tuleb teenusele kliente juurde,” märkis ta.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
3. veebr. 2023 11:50
Üks on selge, tarbijale peab pakkuma soodsamat. seega las jääb see mure tarnijale.
Minu Arvamus
3. veebr. 2023 11:45
Kuna börsileping suruti vägisi kaela, ei huvita mind elektri hinnad kevadeni, kuni uus valitsus hakkab asja korrigeerima ja tekib stabiilsus. Praegu hakata kirbuna hüppama sinna-tänna kaotab rohkem kui paigal olla.
Arvamus
2. veebr. 2023 09:17
On üks asi, kui õige või õiglane see universaalteenuse hind üldse on ja hoopis teine asi, et mingi keskmise fikseeritud hinnana ei saa ka see kogu aeg börsihinnast odavam olla vaid ongi sellest vahel kõrgem vahel jälle madalam sõltuvalt sellest, milline mingil ajahetkel on parasjagu börsihind. Ja kui see praegu on madalam ei tarvitse see mõne aja pärast sugugi enam nii olla ja mis siis hakkavad kõik jälle paketti tagasi universaalteenusele vahetama? Ja kes selle lõpuks kinni maksab, kas jälle kõik maksumaksjad ühiselt sõltumata sellest kui õigeid või valesid otsuseid keegi neist siis ka oma energiakulude-tulude planeerimisel siis ka ei teinud?
reformikate valitsuse imejama
1. veebr. 2023 19:30
oli selge, et Universaalteenus oleks tulnud panna sõltuvusse koheselt - kui börsi hind langeb , langeb ka % samapalju Univ.teenuse hind. Nüüd serveeritakse kavalasti börsi -ELEKTRI hinda odavamana aga vaadake Võrguteenuse ja muude vidinate osa , Konkurentsiamet on aina kinnitanud VÕRGU hindasid.... Seega, elektrihinna saate odavaks aga kokku maksate rohkem. EV on omainimeste vaheline vargus ja vahe on vaid selles, et teatud seltskond on rakendanud oma suguvõsad ametikohtadele kus sõprade olemasolu pole enam oluline ja elatakse üle laiba