"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Korteriomanike vaidlusi hakkab lahendama kohaliku omavalituse lepitaja (1)
01. veebruar 2023
Foto Albert Truuväärt

1. veebruarist hakkavad kehtima mitmed olulised seadusemuudatused, mille eesmärk on lahendada korteriomandite ja -ühistutega praktikas ilmnenud probleeme.

Korteriühistutes tekkinud vaidluste kohtuväliseks lahendamiseks antakse kohalikele omavalitsustele õigus luua vastav lepitusorgan. Korteriomandite loomise ja jagamise tingimused muutuvad rangemaks, hüpoteegi muutmine lihtsamaks ja odavamaks.

“Senini kehtinud korteriomandi- ja korteriühistuseadus on vahepealse ligi viie aasta jooksul püsinud muutumatuna, kuid vahepeal on tõusetunud mitmeid olulisi küsimusi, mis uute seadusemuudatustega lahenevad,” ütles justiitsminister Lea Danilson-Järg.

“Kortermajade ühistutes põrkuvad erinevate inimeste huvid ning vaidlused on kerged tekkima. Muudatused loovad omavalitsustele võimaluse tekkinud vaidlusi kohtuväliselt lahendada, mis on inimeste jaoks palju kiirem ja odavam. Mõned omavalitsused on juba omal algatusel sellist nõustamistegevust alustanud, kuid uus õiguslik raamistik võimaldab seda tööd tõhusamaks muuta. Näiteks on lepitusorgani poolt kinnitatud kokkulepe pooltele täitmiseks kohustuslik ning see on ka täitedokument. Lisaks saab omavalitsus edaspidi kohustada korteriühistut lepitusmenetluses osalema,” märkis ta. 

Lisaks on edaspidi uute korteriomandite loomise ja jagamise eelduseks tehingu notariaalne tõestamine ning kõigi ülejäänud korteriomanike nõusolek. Seni oli olemasoleva korteri jagamiseks vajalik vaid asjassepuutuvate korteriomanike kokkulepe. Selleks, et kõiki korteriomanikke paremini kaitsta, on edaspidi vajalik sellise tehingu jaoks kõigi ülejäänud korteriomanike nõusolek, kuna korteriomandite arv mõjutab kõiki korteriomanikke puudutavaid küsimusi, näiteks häälte arvu korteriomanike üldkoosolekul või kulude jaotamist. Samuti on võimalik lihtsustatud korras kanda kinnistusraamatu kolmandas jaos olemasolevad kasutuskorra kokkulepped edaspidi kinnistusraamatu esimesse jakku eriomandi kokkuleppe osana. Seega kohalduvad edaspidi sellisele kokkuleppele eriomandi kokkulepet ja erikasutusõigusi reguleerivad sätted.

Väiksemate korteriühistute raamatupidamise nõuete ühtlustamiseks kaotatakse majandusaasta aruande esitamise nõue ja lubatakse kassapõhist raamatupidamist ka sellistele väikestele korteriühistutele, mis on valinud endale juhatuse. Seni oli lubatud majandusaasta aruannet mitte esitada vaid neil kuni kümne korteriomandiga korteriühistutel, mida korteriomanikud juhivad ja esindavad ühiselt ja kus juhatust pole valitud. Muudatus ei kohaldu korteriühistutele, mida juhib ja esindab valitseja ehk haldusfirma, sest korteriühistute majandamine on haldusfirma majandustegevuse osa. 

Lisaks korteriomandit spetsiifiliselt puudutavatele küsimustele on muudatused seotud ka piiratud asjaõiguste lõpetamist puudutavate küsimustega. Näiteks saab edaspidi hüpoteegi kustutada digiallkirjaga kinnistuportaalis, samuti saab digiallkirjaga hüpoteeki üle anda või sellest loobuda. Hüpoteegipidajal ega kinnisasja omanikul pole seega edaspidi vaja hüpoteegi muutmiseks või lõpetamiseks tingimata notari teenuseid kasutada ja seega ka notari tasu maksta.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

erakondlik võim hakkab otsustama vabariigis - Lenini ideed ja vabamüürlased elavad õitsedes
2. veebr. 2023 03:08
see seadus laiendab kaebajate hulka , kusjuures seadusi KÜ -le loob riik ja KOV ja kinnistuomanikud hakkavad kaebama KÜ peale (aju ju pole kaebajatel) ning KOV kohustab siis lahendama vajadusel kohtus! Seega KÜ hakkab kulutama raha idioodi kaebuse peale tõestamaks, et pole KÜ kaamlitest koosnev. Lisaks, juhatuse liikmed peavad hakkama kohtus käima või määrama esindaja. Lõpmata hea teenistus Ahvide planeedil, tulemuseks saabub : KÜ juhatuse liikmeid enam ei leia ja rakendub järgmine Riigi poov seadus- juhatuse liikme mitteleidmisel, määratakse Valitsejaks KÜ -le Kinnisvarahalduse firma või lähevad õigused üle haldavale firmale - EESTI VABARIIK viib läbi vaikselt NATSIONALISEERIMISE , kus soovitab ja kohustab igasuguste nõuete väljamõtlemisel võtta LAENU(sul pole põgeneda laenumakse eest ja võla eest= uue seaduse järgi läheb võlg kaasa krt. omanid müüjale) , seega toimub tohutu sunniviisiline kihistumine ja kõik nagu PÄTS´i ajal. Intervall on olnud pikem. Olge te jumalast kiidetud! - rakendate Andmekitsesi ja nii on hea puua kohaliku võimu kaasabil sõnakuulvaks valitsevale erakonnale KOV ja mujal. Ja poomine on saladus- keegi ei tohi teada, kes on otsustajad .... Nagu vallavalitsuse istungid, kollektiivsed valskused ja saladus, kes mida ütles või keda arutati. Ootame järgmist seadust - Kus maaomandi maks kehtestatakse , sest see on ju Lux värk - nt. piimatootjad saavad ju kasu .... jne.