"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
rohepealinn Tallinn soovib kaotada ühekorranõud avalikelt üritustelt. 1. aprillist peavad kõik linlased biojäätmeid liigiti koguma (12)
01. veebruar 2023

Linnavalitsus saatis kolmapäevasel istungil volikogule avalike ürituste korra muutmise ja jäätmehoolduseeskirja eelnõu, mille üks eesmärke on kaotada ühekorranõud avalikelt üritustelt Tallinnas.

Talllinna abilinnapea Joosep Vimm sõnas, et tegu on väga olulise sammuga. „Kui volikogu need kaks eelnõud vastu võtab, siis alates 1. juunist on Tallinn esimene linn Euroopas, kus tohib avalikel üritustel kasutada ainult korduskasutusnõusid. See on suur samm edasi suunas, et kaotada ära pärast üht kasutamist prügiks muutuvate nõude ja söögiriistade kasutamine,“ ütles Vimm.

Jäätmehoolduseeskirja vastu võtmisel laieneb 1. aprillist biojäätmete liigiti üleandmise kohustus kõigile kinnistutele.

Eesmärk on vähendada segaolmejäätmete teket

„Nii vähendame segaolmejäätmete teket ning suurendame jäätmete ringlusse võttu. Väiksemate elamute puhul jääb võimalus eraldi mahutisse kogumise asemel biojäätmeid nõuetekohaselt kompostida. Biojäätmed on liigiti kogumisel nii linnaelanikele kui ka linnale ressurss, millest saab teha komposti. Samuti on võimalik kasutada neid biogaasi tootmiseks, mida näiteks üks tehas on ka hiljuti Tallinna külje all asunud tegema,“ lisas Vimm.

Uue jäätmehoolduseeskirja eesmärk on ajakohastada linna jäätmehoolduse korralduse nõudeid ning viia ellu Tallinna jäätmekavaga 2022-2026 seatud eesmärke, milleks on jäätmetekke vähendamine, korduskasutuse ja jäätmete liigiti kogumise edendamine.

Kui siiani olid biojäätmeid mahutiga kohustatud koguma kümne ja enam korteriga kinnistud, siis alates 1. aprillist 2023 peavad biojäätmeid mahutisse hakkama koguma ja oma jäätmevedajale üle andma kõik kinnistud. Erandina saavad mahuti kohustuses vabastusi taotleda üksikelamu, paarismaja, ridaelamuboksi ja kuni kahe korteriga elamuga kinnistud, kes kompostivad oma tekkivad toidujäätmed koha peal eeskirja nõuete kohaselt ning saavad kompostimiseks nõusoleku oma linnaosa valitsuselt.

Biojäätmete liigiti kogumine vähendab oluliselt segaolmejäätmete mahtu ja sellest tulenevalt sätestatakse jäätmemahutite tühjendamisele uued minimaalsed tühjendamissagedused. Võrreldes varasemaga harveneb segaolmejäätmete mahuti minimaalne sagedust (üksikelamu puhul minimaalne sagedus kord kvartalis, teiste puhul kord kuus).

Vanalinnas laiendatakse jäätmeveo kellaaegasid

Tallinna linn kannab käesoleval aastal Euroopa rohelise pealinna tiitlit, seega peavad üritused mida Tallinnas korraldatakse, olema loodust säästvad ja keskkonnale soodsad. Alates 1. juunist 2023 on kõigil Tallinna linnas toimuvatel avalikel üritustel lubatud serveerida toitu ja jooki üksnes korduskasutatavates anumates ning kasutada üksnes korduskasutatavaid söögiriistu. Lubatud on kasutada ühekordselt kasutatavaid joogikõrsi, segamispulki ja kokteilikaunistusi, mis ei koosne plastist (sh biopõhisest plastist), oksüdantide toimel lagunevast plastist või biolagunevast plastist.

Lisaks laiendatakse vanalinnas jäätmeveo kellaaegasid. Varasemalt võis vanalinnas jäätmeid vedada vaid ajavahemikul 7–12, kuid eelnõu kohaselt lubatakse vanalinnas jäätmeid vedada tööpäevadel ajavahemikus 6–13 ja 19–22 ning nädalavahetustel 7–12.

Alates 2024. aasta 1. jaanuarist ei tohi olmejäätmete kogumiseks enam kasutada suuri 2500 liitriseid ja 4500 liitriseid metallmahuteid, sest need ei vasta ühelegi standardile ning tekitavad tühjendamisel suuri mürahäiringuid ning ei soosi jäätmete liigiti kogumist. Edaspidi võib metallmahuteid kasutada vaid nende jäätmete kogumiseks, mis ei kuulu olmejäätmete hulka (nt ehitus-lammutusjäätmed).

Tallinna jäätmehoolduseeskiri on oluline rakendusakt, millega viiakse ellu 2022. aasta kevadel vastu võetud Tallinna jäätmekava 20222026 eesmärke.

Kommentaarid (12)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

???
2. veebr. 2023 09:48
Kust ma leian selle seaduse täismahus? Tühendamissagedus? Hind? Jne.
... oled imelik ?
2. veebr. 2023 20:11
eks loe kirjatükk läbi , siis leiad kohad ja vaata. kergenduseks võin öelda et 2 kohal arvukuselt on 1 krt. hooned - üle 14000 Tallinnas ja kui arvestada , et EV on nomenklatuurseid ametikohti üle 20000, saab selgeks- nomenklatuursed saavad vabastust taotleda ....:) , enamus neist kohtadest on Tallinnas, üksikeramud Tublid!
Re: … oled imelik?
8. veebr. 2023 13:57
Nii asjalik vastus! :D Targutamise võid omale hoida, algne artikkel oli võrreldes praegusega väga infovaene. Ja nüüdki jääb palju veel vastuseta, sest seadus pole ikka veel täismahus saadaval. Kui hing rahu ei saa, siis tark Internet annab võimaluse seda kontrollida.
Arvamus
2. veebr. 2023 06:52
Seadusandja võiks ette näha võimaluse jäätmeküsimustes lähestikku asuvate eramute asukatel soovi korral ka kopereeruda, mis oleks lõppkokkuvõttes kasulik nii neile kui ka jäätmekäitlejale.
Kompostin juba vähemalt 10 aastat
1. veebr. 2023 22:44
Elan Nõmmel 5 korteriga kinnistul, kus 3 korterit kompostivad biojäätmeid, 2 on valmis ka seda tegema hakkama. Kas tõesti tuleb meil nüüd kompostimisest loobuda ja ei tea kellele oma väärtuslik materjal kinkida ning ilmselt ka veel peale hakata maksma!? Kas on kuidagi võimalik erandiks?
kogumismahutid on keelatud .....
1. veebr. 2023 18:09
tublid, st. et maa-sisesed on siis ka keelatud , sest nende maht on ka suurem ei soosi ju sellise piklikpea mõttemalli järgi liigiti kogumised
pakend
1. veebr. 2023 15:00
Rohkem oleks vaja pakendikonteinereid. Vähemalt pool prügist on pakendid.
Arvamus
2. veebr. 2023 06:57
Isegi ehk kuni 75% ja hulluks teeb asja veel see, et inimesed ei soovi neid pakendeid enne konteinerisse viimist kuidagi "kokku pakkida", mistõttu piidab teinekord juba ühest kahest suuremast konteinerisse heidetud pakendikastist, et sinna enam rohkem midagi ei mahukski. Smas kui need kaks suurt kasti kokkupakitult mahuksid ära ka ühte kahte kilekotti.
irw
1. veebr. 2023 14:47
No tere, idioodistan! :)))))))))))))) "Erandina saavad mahuti kohustuses vabastusi taotleda üksikelamu, paarismaja, ridaelamuboksi ja kuni kahe korteriga elamuga kinnistud, kes kompostivad oma tekkivad toidujäätmed koha peal eeskirja nõuete kohaselt ning saavad kompostimiseks nõusoleku oma linnaosa valitsuselt."
Kolm on püha
1. veebr. 2023 13:44
Energiasäsätlikuse seisukohast tuleb kõik tavatingimustel põlev eraldi, biojäätmed eraldi, ja ülejäänud eraldi mida siis sorteeritakse tööstuslikult.
Minu Arvamus
1. veebr. 2023 12:46
samuti laieneb 1. aprillist biojäätmete liigiti üleandmise kohustus kõigile kinnistutele. Kas kodud muutuvad prügi sorteerimise jaamadeks? Igat pakendit ja muud prügi ju iga päev eraldi prügikasti ei vii?
kui soovitakse nii arendada
1. veebr. 2023 18:58
siis tuleb kõik kodanikud EV vabastada eluruumide juures Prügimaksust+ veomaksust ja KOV paigaldagu kõikjale vastavad konteinereid. Kujutage nüüd ette, majade juures kus niigi ruumi pole- tuleb tohutu konteinerite hulk - 10-d ja prügiveokid on aina suuremad , mistähendab - et veok pääseb majade juurde kui parklates pole s/a , st. veo aeg saab olla ainult 10.00- 18.00 vahemikus. Luuakse prügimäed EV iga maja juurde. Niisugune hullus on ikka ajuehituse puudujääk - tulemus on näha , integreeritud teistega ühes klassis.... Aga selline Prügila loomine iga suurema elamu juurde ja siis teha vahet - kes ei peagi kõike tegema- siis tycoonidest miljonärid on vabastatud sorteerimisest , nad on ju kõik eramajades ja suurimad tarbijad , st. pakendite kasutajad. Kaua see tavakodaniku , kelle sissetulek on kalendrikuul 500.- EUR netto, saab pressida - olete peast põrunud ?