"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
video Tallinna loomeinkubaatori arenguprogrammiga saab liituda 13. veebruarini (0)
01. veebruar 2023

Viimase aasta jooksul on Tallinnas uusi ettevõtteid juurde tulnud üle 10 000. Kaks aastat tagasi koroona ajal oli see arv 14 000. Ka praegune prognoos näitab, et majanduskasv ja tööhõive väheneb, mis tähendab koondamisi ja ettevõtete sulgemisi.

Tallinna ettevõtluskeskuse juht Jaanus Vahesalu ütles, et viimasel kolmel aastal oleme liikunud ühest kriisist teise. „Teisalt on see olnud ettevõtetele heaks võimaluseks kohaneda, leida uusi väljapääsuteid ning tegeleda innovatsiooniga.“

Ettevõte Baubauwall alustas kodumaiste jätkusuutlike disaintapeetide tootmist suuremate trükiteenuste kõrval aasta eest just koroona ajal, kui tuli päästa töötajad ja ettevõte. Mõeldi välja uus ärimudel e-poena, kus klient saab valida sobiva tapeedidisaini. „Me trükime tapeeti täpselt kliendi seinamõõdus. Kui kliendi sein on täpselt kolme meetri kõrgune, siis nii palju me ka talle toodame. Ei jää midagi üle kliendile ega meile lattu,“ rääkis Baubauwalli äriarenduse juht Anna-Kai Tõrs.

Alustava kaubamärgina liitus Baubauwall Tallinna loomeinkubaatori 24-kuulise inkubatsiooniprogrammiga, mis pakub nii alustavale kui ka tegutsevale ettevõttele mentorlust ja koolitust. Järjest enam antakse nõu ka ringmajanduse teemadel. Ettevõtetel tuleb konkurentsis püsimiseks järgida ka Euroopa Liidu direktiive, mis kohustavad jäätmeid sorteerima ning vaatama oma tegevuse jalajälje peale.

Tallinna loomeinkubaatori juhatuse liige Anu Lõhmus märkis, et mingil hetkel võib ettevõte saada oma tegevusele ka keelu, kui see üldse reeglitega vastavuses ei ole. „Tarbijad on samuti väga teadlikud ning üha rohkem tahetakse teada, kuidas mingi toode nendeni jõuab ning missugune on selle taust.“

Tallinna ettevõtluskeskus pakub ettevõtjatele tuge ja nõustamist. Samas ka erinevaid toetusi ning eriti soovitab keskus taotleda digitaliseerimise toetust, et ettevõte tõhusamaks muuta.

„Me kõik teame, et ees on rasked ajad. Sisendhinnad ja energiahinnad kasvavad. Ka palgad tulevad nendele järgi. Ettevõtjal on mõistlik hakata mõtlema sellele, kuidas oma tegevust optimeerida. Kas on kohti, mida automatiseerida või digitaliseerida?“ tõdes Vahesalu.

Tallinna ettevõtluskeskuse toetusi jagatakse aastaringselt. Loomeinkubaatori 24-kuulise arenguprogrammiga saab liituda 13. veebruarini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.