"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PETUKAUP Tarbijakaitseametisse tehti möödunud aastal rekordiliselt kaebusi. Loe, mis põhjustas kaebuste kasvu (0)
01. veebruar 2023

„Rohkelt rahulolematust tekitab seegi, kui kaup ei jõua ette nähtud ajaks e-poest kohale. Lisaks käib palju vaidlusi mitmesuguste teenuste osas. Nende alla käivad näiteks erinevad ehitus- ja remontteenused, aga ka elektroonilise side-, samuti kultuuri- ja sporditeenused,“ tõdes Tarbijakaitseameti spetsialist Margot Leen neile tehtavate kaebuste kasvutrendist rääkides.

Tarbijakaitseameti sõnul on neile tehtavate kaebuste hulk võrreldes viimaste aastatega tublisti kasvanud. Rahulolematuse kasvutrend osutab ühelt poolt ikka sagedamini kimbutavatele tarneraskustele, teisalt aga ka netiostude üha suurenevale populaarsusele. Nende tõsiasjade kõrvalt näitab selline trend aga meie inimeste tõusvat teadlikkust nii enda õigustest kui ka kaupmehe kohustustest.

„Käesoleva sügise ja talve jooksul, täpsemalt siis möödunud aasta septembrist kuni detsembrini tehti meile kokku üle tuhande kahesaja kaebuse,“ selgitas Tarbijakaitse- ja tehnilise järelvalveameti ekspert Margot Leen. Kaebused on tema sõnul seotud peamiseltlendude hilinemisega, samuti mitmesuguste mööblikauplustega.

„Palju kaebusi tehakse ka erinevate kaupadega seoses – sealhulgas nii nende kvaliteedi kui lepingule mittevastavuse osas,“ lisas Leen. Nii näiteks leidis üks tarbija eriliselt soodsa Ralph Laureni käekoti pakkumise, aga jäi ilma nii käekotist kui ka rahast. Nimelt kuvati tarbijale Facebooki portaali kaudu pidevalt ühe veebipoe reklaami, kus oli väga hea valik erinevaid bränditooteid, sealjuures veel võimsate allahindlustega. Veebilehe aadress oli www.designerproducts.cheap.com, kust inimene ostis Ralph Laureni käekoti hinnaga 280 eurot – see on aga viis korda odavam kui tavaliselt. Kahjuks ei tulnud kotti selle eest maksnud inimesele kunagi kohale ning kui ta soovis petturlikuks osutunud e-poega suhelda, siis ei leidnud ta kuskilt ka müüja kontaktandmeid. Oli vaid veebivorm oma küsimuse saatmiseks, aga mingit vastust sinna saadetud pärimiste peale ei tulnud.

„Rohkelt rahulolematust tekitab seegi, kui kaup ei jõua ette nähtud ajaks e-poest kohale. Lisaks käib palju vaidlusi mitmesuguste teenuste osas. Nende alla käivad näiteks erinevad ehitus- ja remontteenused, aga ka elektroonilise side-, samuti kultuuri- ja sporditeenused.“

Mõned kaebuste kasvutrendid on seevastu hooajapõhised. Nii näiteks võib eksperdi hinnangule toetudes ennustada, et nagu varasemate aastate puhul, nii sagenevad selgi kevadel kasutatud sõidukitega seotud tarbijavaidlused. „Aastaringselt laekub kaebusi ka telefoni- ja koduuksemüügiga seotud tehingute asjus,“ lisas Leen.

Enam kui 3500 kaebusega rekordaasta

Eelnevate aastatega võrreldes on kaebuste arv märgatavalt kasvanud, püstitades möödunud aastal viimaste viie aasta rekordi: enam kui 3500 tarbijakaebust, millega ka ametlikul tasandil tegeleti. Viimati oli kaebuste arv samas suurusjärgus 2018. aastal, jäädes tänavusele rekordile oma 3383 kaebusega siiski alla. Eelneva kolme aastaga jäi kolme tuhande piir aga hoopiski ületamata: nii anti 2019. aastal oma rahulolematusest teada vaid 2375-l korral, 2020. aastal tehti seda 2756-l puhul ja 2021. aastal 2786-l korral.

Kaebuste kasvutrendi põhjuseid on tarbijakaitseameti sõnul keeruline üheselt hinnata, sest pigemini peitub selle taga mitmeid erinevaid tegureid. „Üheks põhjuseks on netiostude ikka suurem osakaal inimeste igapäevatehingutes,“ rääkis Leen. „Aina rohkem tehinguid toimub just e-poodides, kusjuures nii kodu- kui välismaiseid netikauplusi tuleb püsivalt juurde. Heitlikus majandusolukorras võib aga igasuguse äritegevusega makse- ja majandusraskustesse sattuda. Need on omakorda tingitud just viimastel aastatel teravamaks muutunud tarneraskustest.“

Rohkelt kaebusi lennureiside osas on paljuski seotud aga covidi aegse katkestusega firmade igapäevatoos. „Möödunud aastal taastusid koroonakriisi järgselt ka lennureisid, nii et reisimine käis üle mitme aasta taas täie hooga,“ rääkis Leen. Paraku valitses paljudes lennujaamades ebatavalistest aastatest tingitud kaos. See tõi omakorda kaasa lendude rohkeid hilinemisi ja tühistamisi, mis viis jällegi suurema hulga tarbijate kaebustelaineni.

Üha teadlikumad tarbijad

„Arvestades, et tarbijate pöördumised on aastate jooksul muutunud teadlikumaks, võib järeldada, et teadlikkus on suurenenud ja tarbijad oskavad enda õiguste kaitseks samme astuda,“ leidis Leen. Teadlikumad pöördumised tähendavad, et tarbijakaitseametilt otsitakse abi ka peenemates olukordades kui näiteks konkreetsed tüssamised, kus kaupa kas polegi kätte saadud või siis ei vasta see absoluutselt lubatule. Nii on uuematel aastatel hakatud pigemini hoopis oma õigusi täpsustama või siis esitatakse konkreetne kaebus oma õiguste kaitseks.

„Mida rohkem kaebusi meile laekub, seda suurem on ka menetlejate töökoormus tarbijatele vastamisel ja nende kaebuste lahendamisel,“ juhtis tarbijakaitseameti ekspert tähelepanu ka tarbijate teadlikkuse kasvuga seotud kõrvalkülgedele. Seepärast pani spetsialist ka kõigile südamele, et enne nende või siis tarbijavaidluste komisjoni poole pöördumist tuleks tarbijal esitada esmalt kaupmehele omapoolne kaebus koos konkreetse nõudega. Sellega antakse võimalus tekkinud vaidlus omavahel lahendada ilma, et ametnike aega ja riigi raha ei pea kulutama ning ükski teine, vahest pakilisemagi iseloomuga kaebus ei pea samuti ootama.

„Kui tarbija ja kaupleja erimeelsus ei lahene, saab tarbija pöörduda vaidluse lahendamiseks komisjoni. Ka sellisel juhul on pooltel võimalik kokku leppida menetluse jooksul,“ selgitas Leen.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid